Na blbou otázku blbá odpověď. Zamyšlení pro státní úředníky


12:52 • 8. dubna 2020

Tagy: ČR, vláda, odbory, stát, podnikání, Koronavirus, Andrej Babiš

Často se pozastavujeme nad tím, jaké dostáváme odpovědi, často máme pocit, že nám lidé odpovídají blbě. Vždy bychom se měli zamyslet, jestli není blbá naše otázka, protože pokud ano, pak nemůžeme očekávat jinou odpověď než blbou.

Zamyslet by se měl stát a jeho úředníci. Andrej Babiš a Karel Havlíček s velkou parádou prezentovali půjčku COVID, ministryně Maláčová se pochlubila programem Antivirus. Výsledek? Nikdo ještě nedostal ani korunu a ještě „pár“ dnů nikdo nic nedostane. Proč? Protože úředníci položili blbou otázku a dostávají tedy blbé odpovědi.

Půjčka COVID byla spuštěna 16. března; hned den nato byl ukončen příjem žádostí, protože stát do ní uložil málo peněz. Mnohem horší ale bylo, jak úředníci připravili podmínky půjčky a formuláře žádostí. Jako by ani žádná krizová situace nebyla, jako by nebyla půjčka pomocí podnikatelům a živnostníkům, jako by nebylo třeba, aby dostali podnikatelé peníze co nejrychleji. Úředníci pracovali, jak jsou zvyklí. Musíme to udělat co nejsložitější, aby bylo vidět, jak odborně makáme, říkali si asi! Na co bychom se ještě zeptali, co by nám tak mohli ti podnikatelé ještě doložit?! A tak úředníci sestavili patřičně náročnou a složitou žádost, kterou pak ve firmách musela zpracovávat spousta lidí. Ti pod časovým tlakem sbírali dokumenty a hledali, jak by splnili náročné požadavky úředníků.

Úředníci se ovšem střelili do vlastní nohy. Když se jim sešly tisíce žádostí, zjistili, že nastavili tak komplikované podmínky, že i pro ně je teď vyhodnocování složité a časově náročné. A tak ukončili příjem žádostí, napsali na web ČMZRB, že první žádosti vyhodnotí do čtrnácti dnů, a basta. Chtělo by se zvolat, dej blbci funkci, vymyslí formulář!

Abychom byli spravedliví, nejsou v tom MPO, MF a ČMZRB sami. Paní Maláčová a její MPSV mají zase program Antivirus. O tom, jak se ministerským úředníkům povedl, hovoří čísla. Citujme z tisku: Úřady práce musely zatím stornovat zhruba 70 procent žádostí o kurzarbeit, které za první dva dny od spuštění programu Antivirus dostaly. Údaje, které firmy pro získání příspěvku na mzdy od státu vyplňují, byly ve formulářích neúplné či nesprávné, potvrdila mluvčí ministerstva práce Kristýna Křupková. Podle ní úřady dosud obdržely 9107 žádostí. (zdroj: Echo24, 7. 4. 2020)

Nepochybně se najde dost chytráků, kteří se nechají slyšet, jak ti podnikatelé ani neumí vyplnit žádost. Tak předně, podnikatelé a živnostníci jsou na státní byrokracii zvyklí a umí si s nějakými nástrahami úředního šimla poradit. Pokud ale úřadu 70 % podnikatelů odpovídá blbě, nejsou blbí oni, ale ten úřad, protože pokládá blbé otázky. Jestliže 70 % lidí, kteří jsou zvyklí komunikovat se státem a pro které je státní byrokracie denním tvrdým chlebem nevyplní formulář dobře, pak ten formulář musí být neskutečný zmetek.

A tak si tady žijeme v koronakrizi. Politici se chlubí, co pro nás mají dobrého, jejich úředníci, nepochybně na pokyn právě těch politiků, připraví komplikované nebo dokonce neférové (původní verze Pětadvacítky) podmínky, a podnikatelé a živnostníci jen bezmocně skřípou zuby. Mimochodem, to skřípění zubů bude brzy pro statisíce podnikatelů a živnostníků jediným využitím zubů. Nebudou totiž mít, co by těmi zuby kousali. Nebudou mít co žrát.

P.S. Omlouvám se všem útlocitnějším čtenářům za trochu hrubší výrazy. Nejde to říct jinak, aby to vystihlo rozpoložení podnikatelů a živnostníků.

RSS

Radomil Bábek je podnikatel. Za 28 let podnikání vybudoval či spoluvybudoval několik úspěšných společností, jejichž vedení již z větší části předal mladším partnerům. Dnes řídí podnikatelskou skupinu VZK Group, kterou tvoří 9 společností a 4 projekty. Radomil Bábek vnímá podnikání jako životní styl. Těžiště jeho zájmů dnes leží v oblasti společenského a politického dění v České republice. Je přesvědčen, že firmy a jejich zaměstnanci jsou motorem ekonomiky ČR, zatímco politici a vysocí úředníci jsou často zataženou ruční brzdou. Aktuálním tématům se věnuje prací v Podnikatelských odborech, které založil a vede od roku 2017 a v Asociaci podnikatelů a manažerů, kterou založil a jejímž předsedou je od roku 2014. Především Podnikatelským odborům věnuje pan Bábek svou pozornost, protože ty "hájí práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti státu". V popředí profesních zájmů Radomila Bábka jsou psychologie, krizový management a vše související se strategickým řízením a plánováním. V posledních letech vystupuje na konferencích a přednáší externě na vysoké škole. Jeho přednášky a vystoupení se vždy týkají podnikání, managementu, leadershipu a strategického plánování a řízení. Hodně času věnuje poradenství pro začínající podnikatele a mentorování či koučování startupů.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.