Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Koruna z pohledu tří časových rámců

Kurz koruny vůči euru v posledních měsících nabízí stále menší a menší cenové výkyvy. Dobrá zpráva pro exportéry, importéry nebo třeba rodiny plánující letní dovolenou v zemích eurozóny. Spekulanti na devizovém trhu však nadšením zrovna nehýří. Podívejme se na možný vývoj kurzu z pohledu technické analýzy na různých časových rámcích.

Pokud začneme pohledem na týdenní graf, monitorující obchodování od konce kurzového závazku ČNB, můžeme sledovat určitou fázi konsolidace v podobě symetrického trojúhelníku, po jehož opuštění je obvyklým scénářem pokračování ve směru původního trendu. Tato fáze se zdá býti poblíž svého konce, což by beze sporu potěšilo většinu českých domácností a stejně tak ČNB, která prognózuje silnější hodnoty koruny, než na kterých se momentálně nacházíme. Tržní očekávání naopak vyznívají ve prospěch eura.

Maximální a minimální hodnota, na kterých eurokoruna uzavřela obchodní den od začátku roku 2019, jsou od sebe vzdáleny méně než 1,5 %. Tato nevole ohledně započetí silnějšího trendu ať jedním nebo druhým směrem však nese určité náznaky, kudy bychom se mohli ve střednědobém horizontu vydat. Žlutě vyznačený klesající trojúhelník, který se začal tvořit poté, co eurokoruna přestala respektovat býčí trendovou linii, jež byla během posledního roku velice spolehlivá, indikuje možný vývoj ve prospěch koruny. Na konci dubna dokázala domácí měna své oslabování zastavit v okolí 200denního klouzavého průměru, v jehož blízkosti se aktuálně znovu obchoduje. Příští rezistence se pro eurokorunu nachází v okolí 25,80 EURCZK. Eventuální hranice podpory jsou 25,60 a 25,53 EURCZK.

Z pohledu hodinového grafu vidíme pozvolné pokračující oslabování koruny od čtvrtečního výrazného pohybu po měnověpolitickém zasedání ČNB. Koruna se tak v dozvuku fundamentálních impulzů posouvá ke krátkodobé rezistenci na 25,76 EURCZK, což je „swing high“ z 25. dubna. Indikátory jsou na hodinovém grafu v neutrálních oblastech.

Pokud bychom se pokusili výše zmíněné scénáře určitým způsobem sjednotit, tak z technického pohledu na korunu se jeví jako pravděpodobnější vývoj k silnějším hodnotám. Za předpokladu pokračujícího stavu minimální volatility světových devizových trhů si však na výraznější posun budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter