Zvýšení sazeb koruně nepomohlo. Padla hranice 26 korun za euro

Koruna je na konci týdne slabší, než byla na jeho začátku. A to i přes středeční zvednutí sazeb bankovní radou České národní banky. Kurz se dostal nad psychologickou úroveň 26 EURCZK, nad níž byl naposledy loni v září. 

Bankovní rada ČNB ve středu v šestičlenné sestavě, bez hlavního jestřába viceguvernéra Mojmíra Hampla, zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o 25 bazických bodů na jedno procento. Současně rozhodla o zvýšení lombardní sazby o 50 bazických bodů na dvě procenta a o ponechání diskontní sazby na úrovni 0,05 procenta. Naposledy bankéři zvýšili sazby letos na počátku února.

„Centrální banka tak byla progresivnější, než očekávali někteří aktéři trhu, když nečekala na novou prognózu na druhou půli léta a přistoupila k letošnímu druhému zvýšení úroků. Potvrdil se tak náš scénář, že centrální banka již teď měla dostatek důvodů pro ´hike´ a nebylo potřeba vyčkávat,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

„Po zvýšení úrokových sazeb na jedno procento se koruna krátce podívala až na hranici 25,70 koruny za euro. O den později už ale překročila hranici 26 korun kam, pod kterou se držela od podzimu minulého roku. Za neochotou koruny posilovat v posledních týdnech však nestojí tuzemská měnová politika. Efekt přísnější úrokové politiky je z větší části smazán a přebit mezinárodní situací, kdy i vinou úrokového diferenciálu mezi jednotlivými trhy klesá poptávka po české koruně, a klesá tak její cena,“ dodal.

Hlavní ekonom ING Bank ČR Jakub Seidler se domnívá, že proinflační rizika a příznivý vývoj ekonomiky umožní ČNB v druhé polovině sazby ještě alespoň jednou zvýšit. „Ačkoli se jeví pravděpodobné listopadové jednání, kdy bude k dispozici nová prognóza, zářijové jednání nelze z dnešního pohledu vyloučit, pokud koruna zůstane na současných slabších hodnotách. Růst sazeb hned na příštím srpnovém jednání nepovažujeme nyní za příliš pravděpodobné, představit si ho však dokážeme například v situaci, kdy by koruna v následujících týdnech oslabila nad hranici 26 korun za euro,“ dodal Seidler

Podle analytika České spořitelny Jana Polanského je další vývoj koruny v tuto chvíli jen těžko predikovatelný, protože závisí více na tweetech amerického prezidenta Donalda Trumpa než na tom, v jaké kondici je česká ekonomika. „Stále věříme tomu, že koruna začne posilovat (že aktuálně špatný sentiment se otočí). Nicméně pokud zůstane koruna takto slabá, ČNB může v srpnu přistoupit k dalšímu zvýšení sazeb,“ uvedl Polanský.

Český statistický úřad dnes oznámil, že meziroční růst české ekonomiky v 1. čtvrtletí zpomalil na 4,2 procenta z pěti procent v loňském 4. čtvrtletí a mezičtvrtletně HDP rostl o 0,5 procenta. „Za lepší mezičtvrtletní dynamikou stála o něco silnější spotřeba
domácností i vlády, směrem dolů byl revidován přebytek zahraničního obchodu. Nic se nezměnilo na příběhu velmi dobré investiční aktivity. První čtvrtletí bylo ve znamení robustního nárůstu investic,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

Euro končí týden zhruba na stejné úrovni, kde bylo v pondělí, tedy poblíž 1,165 EURUSD. V úterý společná evropská měna zpevnila až nad 1,17 EURUSD, v druhé polovině týdne byl kurz i pod úrovní 1,16 EURUSD. 

Euru v závěru týdne pomohli k ziskům politici. Státy Evropské unie se totiž dohodly ohledně migrace. Premiéři a prezidenti jednali v Bruselu devět hodin. Společná evropské měna se v reakci na dohodu ráno odrazila od úrovní kolem 1,1570 EURUSD a dostala se nad 1,1600 EURUSD.

Závěr týdne také přinesl důležité číslo z eurozóny. Eurostat dnes oznámil, že meziroční tempo růstu spotřebitelských cen se v červnu poprvé za více než rok zvýšilo na dvě procenta z 1,9 procenta v květnu. Trh tento růst očekával. Na úrovni dvou procent byla inflace naposledy loni v únoru. Cíl ECB je držet inflaci těsně pod dvěma procenty. 

Příští týden bude zveřejněn zápis z posledního zasedání Fedu, jehož výsledkem bylo očekávané zvýšení hlavní sazby o 25 bazických bodů do pásma 1,75 až 2,0 procenta. V závěru týdne pak americké ministerstvo práce oznámí, kolik pracovní míst mimo zemědělství vytvořila tamní ekonomika.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter