Koruna dál sílí. Vylepšila pětiletý rekord


08:17 • 19. ledna 2018

Tagy: RoklenFx, forex, fx, koruna, euro, dolar, EURCZK, EURUSD, USDCZK

Koruna včera dál posilovala vůči oběma hlavním světovým měnám a vůči euru si vylepšila svůj pětiletý rekord. Během dopoledne sice oslabila až na 25,40 za euro, poté ale začala zpevňovat o obchodování zakončila na úrovni 25,35 EURCZK.  Včerejšek byl byl domácích dat a stejně tomu bude i dnes. Dnes ráno koruna zahajuje na 25,36 EURCZK.

Koruna roste také vůči dolaru, během včerejška zhruba o deset haléřů. Ve čtvrtek ráno byl kurz nad úrovní 20,80 USDCZK a den koruna zakončila blízko 20,70 USDCZK. Aktuálně se koruna vůči dolaru obchoduje na 20,69 USDCZK.

Zprávy z domácí politiky korunu neovlivnily, a zřejmě tomu tak bude i dnes. Poslanci budou jednat o vydání vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Jde o kauzu Čapí hnízdo.

Z domácích dat bude do konce ledna zveřejněn konjunkturální průzkum. Před zasedáním bankovní rady České národní banky, které se koná ve čtvrtek 1. února, se zřejmě ještě dočkáme komentářů a náznaků ze strany centrálních bankéřů.

Průměrný nominální kurz CZKEUR by dnes měl být v intervalu mezi 25,304 a 25,415.*

Dolaru se od počátku týdne nedaří. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se dál pohybuje v blízkosti tříletých minim. A ztráty americká měna prohlubuje i dnes ráno, kurz se pohybuje na 1,2261 EURUSD.

Včera dolar oslaboval také k japonskému jenu a britské libře. Ztráty dolar zaznamenal i kvůli neschopnosti amerických zákonodárců dohodnout se na přechodném zvýšení stropu pro zadlužení. Kongres musí zvýšení stropu zadlužení pro financování vládních úřadů dohodnout dnes. 

Z dat byl dnes již zveřejněn německý index výrobních cen. V prosinci meziročně zpomalil růst na 2,3 procenta dle očekávání. Další data budou z regionu. V Polsku bude odpoledne zveřejněna  průmyslová produkce a index výrobních cen.

Na druhé straně oceánu se dozvíme, jak se lednu vyvíjel index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Trh čeká zvýšení na 97 bodů z prosincových 95,9 bodu. Večer pak vystoupí představitel Fedu. O bankovní regulaci bude mluvit Randal Quarles.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
EUR/USD

;

EUR/CZK

;

EUR/USD

;

USD/CZK

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.