Největší skandály Silicon Valley v roce 2018

Svět technologií byl v roce 2018 poznamenán hned několika skandály. Za posledních 12 měsíců se tak pod společenským a politickým tlakem ocitly i některé z největších společností světa. Které to byly? Server Business Insider vytvořil seznam těch nejzvučnější kauz v rámci Sillicon Valley.

Tajný projekt Googlu odhalen

Reportáž serveru Gizomodo v březnu odhalila kontrakt firmy Google uzavřený s americkým ministerstvem obrany. Tento projekt byl interně známý jako Project Maven a soustředil se na použití umělé inteligence v praxi. Objevilo se několik dohadů, na co měla tato technologie sloužit. Jeden z nich bylo zpřesnění bezpilotních raket, které si často vyžádají civilní ztráty. Reakcí na toto odhalení bylo podepsání petice ze strany tisíců zaměstnanců Googlu, která byla následně odeslána CEO společnosti Pichaiovi za účelem ukončení kontraktu a neangažování se v záležitostech války. Po výrazném interním i externím tlaku Google v červnu oznámil, že kontrakt s americkým ministerstvem obrany, který končí v roce 2019, neprodlouží.

Uber a Waymo se soudily o samořídících autech

Waymo, projekt firmy Google, a nejvyužívanější firma sdílené ekonomiky Uber se v únoru dostaly do soudního sporu. Obvinění padlo na firmu Uber, která se údajně měla dostat k technologickým materiálům samořídících aut projektu Waymo. Případ se točil okolo bývalého inženýra Googlu Anthonyho Levandowskeho, který při odchodu sebral zmiňované materiály. V rámci Silicon Valley se jednalo o velice očekávaný proces, přičemž slyšení zahrnovalo i svědectví bývalého CEO Uberu Travise Kalanicka. Případ nakonec dopadl mimosoudním vyrovnáním ze strany Uberu, který Waymu zaplatil 245 milionů dolarů.

Samořídící auto Uberu usmrtilo ženu 

V březnu došlo k prvnímu usmrcení člověka autonomním vozidlem. Šlo o střet auta firmy Uber a chodkyně v arizonském městě Tempe. V reakci na tuto nešťastnou událost zastavil Uber všechny testy autonomních vozidel. Dnes se již firma opět připravuje na znovuzavedení testování na amerických silnicích.

Facebook ohlásil odcizení dat 87 milionů uživatelů třetí stranou

Ve březnu došlo k dalšímu skandálu, tentokrát na konto Facebooku. Technologický gigant oznámil, že firma Cambridge Analytica byla suspendována ze spolupráce za „špatné zacházení“ s daty uživatelů.

Původně bylo oznámeno, že Cambridge Analytica dostala neoprávněný přístup k informacím o 50 milionech uživatelů. Nakonec se toto číslo vyšplhalo na 87 milionů. Skandál vyústil ve velkou kampaň na sociálních sítích s názvem #deletefacebook, která vyzývala k vymazání facebookového účtu.

Mark Zuckerberg předvolán před americký Kongres 

Zakladatel a současný šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg byl v dubnu předvolán před Kongres Spojených států amerických, aby svědčil v případech několika skandálů, včetně zmíněného úniku dat a ovlivňování amerických prezidentských voleb ze strany Ruska.

Facebook totiž v roce 2016 umožnil šíření fake news ze strany ruských internetových trollů, které byly spojené s americkými prezidentskými volbami. Zuckerberg čelil otázkám ve dvou blocích po pěti hodinách. Přestože ho jeho tým na toto slyšení připravoval týdny, nebyl CEO Facebooku schopen na místě odpovědět hned na několik otázek.

Google a pokuta 5 miliard euro za zneužití dominantního postavení

Americký gigant Google byl v prvním měsíci letních prázdnin zasažen rozhodnutím Evropské unie. Ta na něj uvalila pokutu ve výši pět miliard euro za využití jeho softwaru Android jako páky k předinstalování jejich aplikací do prodávaných smartphonů.

Tato pokuta byla výsledkem tříletého vyšetřování evropskou antitrustovou organizací. Zároveň se jednalo o největší sankci, kterou organizace udělila. Google uvedl, že se výhradám postaví čelem a změní způsob, jakým jsou Androidy předinstalovány. Výrobci telefonů, kteří budou chtít předinstalované Google aplikace ve svých telefonech, budou muset za tuto službu platit, navrhl Google.

Elon Musk a pokuta 20 milionů dolarů za urovnání sporu se SEC

Elon Musk je známý svou aktivitou na sociálních sítích. V srpnu se však jeden z jeho tweetů ukázal až příliš odvážný i na jeho standardy. “Zvažuji, že z Tesly učiním privátní firmu za 420 dolarů za akcii. Financování zajištěno,” stálo na jeho ostře sledovaném profilu.

Mimo silné reakce akciového a mediálního prostoru se dostavila i reakce ze strany americké Komise pro cenné papíry (SEC). Komise tvrdila, že Musk uvedl nepravdivá tvrzení. Zakladatel Tesly tak musel v reakci na to zaplatit pokutu 20 milionů dolarů a odstoupit z postu ředitele firmy.

Whatsapp využit k ovlivnění prezidentský voleb v Brazílii

Stejný význam jako Facebook pro americké volby 2016 měl Whatsapp pro ty prezidentské v Brazílii. Před volbami byla totiž chatovací platforma, taktéž vlastněna Facebookem, přímo zaplavena falešnými zprávami, konspiračními teoriemi a fake news kampaněmi.

Pro zemi, kde Whatsapp využívá 120 milionů obyvatel z celkem 210 milionů, se jedná o závažné ovlivnění politického chodu. Prezidentské křeslo nakonec vyhrál Jair Bolsonaro, který je příslušníkem extrémní pravice.

Newsletter