Šéf ČNB o prosincové pauze i agresivnější měnové politice

Poslední letošní zasedání České národní banky se blíží, tím pádem nastává doba komentářů členů bankovní rady. Na začátku týdne se slova chopil sám guvernér ČNB Jiří Rusnok. Ve svém rozhovoru pro agenturu Bloomberg se rozpovídal nejen o z jeho strany preferovaném prosincovém scénáři, ale i o možnosti agresivnější měnové politiky během příštího roku.

Poslední, tedy listopadový, výsledek inflace sice skončil pod prognózou ČNB, pro centrální banku klíčový ukazatel, kterým je jádrová inflace, vykázal naopak vyšší čísla. Podle Rusnoka tak slabší inflace maskuje trend růstu cen, který během příštího roku může vyžadovat další utahování měnové politiky.

„Míra nezaměstnanosti nás neustále překvapuje tím, jak klesá na ještě nižší úrovně, než jsme mysleli, že je možné,“ řekl Rusnok pro Bloomberg. „To odkrývá přehřátý trh práce a vytváří očekávání, že tlak na růst mezd bude vytrvalý a robustní,“ dodal (podobně se na včerejší konferenci vyjádřil i člen bankovní rady Vojtěch Benda, dle které nelze očekávat významné zpomalení růstu mezd).

Inflace by se podle Rusnoka měla na začátku roku 2019 vrátit zpět k růstu. Vedle volatilních složek, jako jsou ceny potravin, by k tomu měl dle centrálního bankéře přispět i oproti prognóze slabší kurz koruny. K tomu Rusnok dodal, že domácí měna je aktuálně ovlivněna sezónními efekty, konkrétně tzv. efektem konce roku, kdy banky odvádí poplatky do Rezolučního fondu. Z toho důvodu se guvernér přiklání k tomu, že se zvyšováním sazeb není potřeba spěchat.

„Důvody, proč si dát s utahováním měnové politiky pauzu, zahrnují efekt konce roku, který zamlžuje aktuální situaci,“ uvedl Rusnok. „Uvidíme v lednu a v únoru, zda se kurz pohne (k silnějším hodnotám, pozn. autora). Všeobecně ale stále platí, že pokud tento kanál nepřinese utažení měnových podmínek, otevře se prostor pro vícero navýšení úrokových sazeb,“ doplnil centrální bankéř.

Kurz koruny na preferenci prosincového nezvýšení sazeb reagoval krátkým odskokem téměř k hranici 25,90 za euro. Následně se však vrátil zpět k hodnotám kolem 25,85 EURCZK. Ukázalo se tak, že trh na posledním zasedání ČNB v letošním roce nečeká žádnou akci – ta by měla dle mnohých, i našich odhadů, přijít až v únoru, a to především díky proinflačním tlakům z trhu práce a slabší koruně.

A právě koruna – oproti prognóze centrální banky stále slabší, a to i přes několikeré navýšení úrokových sazeb, citelně nad úroveň těch evropských – stála u zrození debat ohledně mnohem menší efektivnosti monetárního mixu sazeb a kurzu jakožto nástrojů kontroly inflace. Ekonomové Komerční banky Jakub Matějů a Viktor Zeisel v tomto směru za brzdu dalšího zpevnění kurzu, který je dle jejich modelů podhodnocený především ze střednědobého a dlouhodobého rámce, označili devizové rezervy ČNB nahromaděné během období kurzového závazku.

Guvernér Rusnok na toto téma uvedl, že doposud neproběhla žádná seriózní debata ohledně osekání těchto rezerv dosahujících více jak 60 % HDP. Podle něj naopak představují obrovské zabezpečení proti případným turbulencím trhu. „I přesto, že jsem ohledně naší krátkodobé perspektivy optimistou, svět se stává čím dál tím nejistým místem. Věřím proto, že vysoká úroveň devizových rezerv nám poskytuje obrovskou výhodu,“ uzavřel.

Rusnok a Vojtěch Benda patří mezi první centrální bankéře, kteří se vyjádřili před začátkem mediální karantény. Ta započne ve čtvrtek 13. prosince, do té doby bychom se tudíž mohli dočkat případných komentářů ostatních členů bankovní rady.

Předpokládáme, že – ať už s vyjádřením před karanténou či bez něj – se většina „sedmičky“ z ulice Na Příkopě příští čtvrtek shodne na ponechání sazeb beze změny. Koruna tak bude vzhledem k efektu konce roku hledat velmi těžko alespoň nějakou podporu, byť se finanční subjekty, soudě na základě dosavadního vývoje trhů, na tuto událost začaly připravovat evidentně s předstihem, aby jeho dopady alespoň částečně rozložily.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,86 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,82 až 25,87 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,61 až 22,81 USDCZK.* 

Euro se v úterý po propadu ze začátku týdne pokoušelo o zisky. V odpoledních hodinách však o ně přišlo především vinou zpráv ohledně americko-čínských obchodních vztahů.

V rámci vyjednávání USA a Číny se v úterý uskutečnil telefonní hovor, o kterém informoval Bílý dům společně s čínským ministerstvem pro obchod. Toho se zúčastnil čínský vicepremiér Liu He, americký ministr financí Steven Mnuchin a obchodní zmocněnec pro USA Robert Lighthizer. Čínský tábor uvedl pouze to, že si obě strany vyměnily pohledy na konsensus, kterého bylo dosaženo během sjezdu G20 mezi americkým a čínským prezidentem, k tomu navíc byla řeč o nastavení rozvrhu dalších vyjednávání. Aniž by byly zveřejněny jakékoliv další detaily hovoru, trhy jej považovaly za pozitivní fundament vyjednávání.

Podobně zapůsobila i zpráva o tom, že se Čína chystá osekat cla na dovoz amerických automobilů. Výčet pak uzavírá informace, že kanadský soud propustil na kauci finanční ředitelku kanadské pobočky Huawei Meng Wan-čou. Ta byla 1. prosince na žádost Spojených států zatčena (firma byla obviněna z porušování sankcí vůči Íránu), což vyvolalo další eskalaci americko-čínských vztahů.

Zapomínat nelze ani na dění kolem brexitu. To pokračuje vyjednáváním britské premiérky Mayové, která vyrazila za partnery z Evropské unie, aby od nich získala pomoc. Představitelé evropské sedmadvacítky však dali poměrně jasně najevo, že vypracovaná dohoda se již nebude nikterak výrazně měnit. Samo hlasování v britském parlamentu by se dle informací mluvčího premiérky mělo uskutečnit do 21. ledna 2019.

Dnes nás z evropských dat čeká průmysl eurozóny za říjen, z USA pak přijde inflace za listopad. Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1319 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,38 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1316 do 1,1447 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter