Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Čekání na Fed Minutes

Zápis z posledního zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed), nová várka ekonomických dat z USA a geopolitické napětí. To jsou věci, které budou dnes ovlivňovat devizové trhy. Od zápisu z jednání Fedu budou investoři čekat jasnější představu o výhledu inflace. Měnový výbor počátkem května uvedl, že se „celková inflace i její jádrové vyjádření přiblížila k dvouprocentnímu inflačnímu cíli“.

Zápis z jednání Fedu bude zveřejněn ve 20:00. Fed ponechal 2. května své sazby beze změny, což se všeobecně čekalo. Úrokové sazby zůstaly v pásmu 1,5 až 1,75 procenta. Celkově výstup ze zasedání Fedu vyzněl vzhledem k nastaveným očekáváním spíše v holubičím stylu.  

Podle Jany Steckerové z Komerční banky by zápis mohl poodhalit, jak reálné jsou šance na trojí zvýšení úrokových sazeb v letošním roce. V rámci Fedu se totiž množí hlasy, že by úrokové sazby měly být zvýšeny letos ještě třikrát. „Březnový medián úrokových sazeb se sice nacházel na úrovni 2,125 %, sedm odhadů se však nacházelo nad ním, zatímco osm pod ním. Vzhledem k dobré kondici americké ekonomiky, rostoucím cenám ropy a menším obavám z nízké inflace, není třetí zvýšení úroků v letošním roce úplně nereálné,“ uvedla Steckerová.

Dolar na počátku týdne podpořily náznaky, že Spojené státy a Čína pokročily v řešení obchodního konfliktu. Včera Peking oznámil, že sníží dovozní cla pro automobily, čímž umožní snazší přístup na největší světový trh s automobily. To je další známka uvolnění obchodního napětí. Euru i nadále nepomáhá trvající nejistota ohledně politické situace v Itálii. 

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, včera po šesti dnech růstu v řadě nepatrně klesal. V pondělí se přitom dostal na úroveň 94,058 bodu, což bylo pětiměsíční maximum. Od poloviny dubna to je nárost o více než pět procent, důvodem byly všeobecně pozitivní čísla z americké ekonomiky a také očekávání, že Fed letos zvýší sazby ještě minimálně dvakrát. Aktuálně se dolarový index nachází na hodnotě 93,70 bodu. 

Z dat se dnes dozvíme, jak se v květnu vyvíjel PMI index aktivity v průmyslu v eurozóně, spotřebitelská důvěra v eurozóně za květen a dubnová inflace ve Velké Británii. Z druhé strany oceánu pak index aktivity v průmyslu a prodeje nových domů.

Dolar se dnes ráno vůči euru pohybuje zhruba na stejné úrovni jako včera ráno, a to na 1,1756 EURUSD. Během dne by se měl držet v rozmezí 1,1740 až 1,1892 EURUSD.*

Koruna se včera vůči euru pohybovala kolem úrovně 25,70 EURCZK. Kurzotvorné zprávy nepřicházely, kurz může ovlivňovat dividendová sezona. Ani dnes se žádných dat nedočkáme, až zítra zveřejní Český statistický úřad výsledky konjunkturálního průzkumu za květen.

Na jednání valné hromady Elektrotechnické asociace ČR dnes v Přerově vystoupí viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl, který v květnu jako jediný člen bankovní rady hlasoval pro zvýšení sazeb. 

Koruna se dnes ráno obchoduje na úrovni 25,73 EURCZK a 21,89 USDCZK. Podle naší predikce by se měla držet v rozmezí 25,65 až 25,75 EURCZK. Ve dvojici s dolarem pak od 21,66 až 21,91 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

 

Newsletter