Co si odnést z prvního dne obchodování futures bitcoinu

V noci z neděli na pondělí byla odstartována štafeta amerických burz, které se rozhodly na trh vypustit futures navázané na bitcoin. I přesto, že tento instrument existoval již dříve, teprve s nástupem subjektů, jako je burza CBOE, CME, případně Nasdaq, se mohou především institucionální investoři vrhnout na trh kryptoměn v mnohem větší míře.

Na burze CBOE byly během včerejšího dne vypsány tři futures, a to k lednu, únoru a březnu 2018. Nejvíce kontraktů, 3969, bylo otevřeno pro leden 2018, ve zbylých dvou měsících šlo o 53 pro únor a 105 pro březen. 

Ceny všech tří kontraktů během dne rostly (zavírací cena se u všech dostala nad 18 500 dolarů), přičemž v případě lednového se prémie oproti spotové ceněn bitcoinu dostala na maximum činící více než dva tisíce dolarů. 

A právě tento pohyb vedl k vůbec prvnímu spuštění implementovaných „brzd“ (pozastavení obchodování na krátkou dobu), které mají za úkol udržet volatilitu instrumentů na uzdě – nárůst o 10 % vyvolal pozastavení na 2 minuty, +20 % pak na 5 minut.

Během dnešního dne bylo zatím uzavřeno 380 kontraktů k lednu 2018, 15 k únoru a 30 k březnu. Z hlediska ceny jsme byli svědky propadu pod hranici 18 500 dolarů.

Z toho, jak velikou prémii jsme během včerejšího dne u futures kontraktů pozorovali, by mohli jásat především arbitražéři. „Pozorovaný gap bude uzavřen, ale až během dní, možná týdnů,“ řekl pro agenturu Bloomberg Ed Tilly, šéf burzy CBOE. „Jejich práce však bode o něco obtížnější, a to vinou volatility samotného bitcoinu,“ dodal.

V tomto směru je však nutno podotknout, že samotná existence rozdílu mezi cenou futures a spotu bitcoinu je dána rovněž odlišnými cenami BTC na odlišných burzách (jinou cenu ukazuje např. Coinbase a jinou zimbabwská burza Golix). Stejně tak hrají významnou roli vládní omezení pohybu kapitálu, jehož původem jsou kryptoměnové trhy, která tak proces arbitráže ztěžují.

Byť je jeden obchodní den velmi málo na to, abychom byli schopni vypozorovat jakékoliv klíčové aspekty těchto v podstatě stále neozkoušených instrumentů, dle serveru The Street je možné poukázat na tři fakta.

Výpadky

S tím, jak burza CBOE vypustila bitcoinové futures na trh, spadly její webové stránky. Nejednalo se však pouze o tento subjekt, souběžně s tím padla i BTC burza Coinbase a další.

Podle Alexandra Tabbakha, CEO společnosti PUBLIQ, bylo spadnutí serverů důkazem vysoké poptávky po kryptoměnových derivátech, stejně tak i po samotném podkladovém aktivu. Trace Mayers, bitcoin guru stojící například za serverem Bitcoin Knowledge, tento názor pak potvrdil.

 

Volatilita a opatrnost

Jedno je jasné. S tím, jak bude zájem o futures růst, hýbat se budou i ceny. Je to ale důvod k panice?

Tato otázka byla několikrát vznesena především v souvislosti se shortováním bitcoinu prostřednictvím futures na něj navázaných. Podle Marka Smargona, spoluzakladatele digitální peněženky Colu, je nutné mít stále na paměti, že tento short je velmi rizikovým obchodem. Jeho hlavním argumentem je dle serveru The Street především fakt, že k tomuto tradu neexistují žádné předchozí precedenty.

„Hlavním efektem je nárůst zobchodovaných objemů bitcoinů, které dle očekávání dále porostou,“ řekl Smargon. „Z pár hodin obchodování je velmi těžké se cokoliv naučit. Nejprve je potřeba vypozorovat samotnou dynamiku trhu, která, doufejme, přispěje ke zlepšení stability za situace rostoucích zobchodovaných objemů,“ dodal.

Bitcoin futures a scénář Lehman Brothers

To potvrzuje i Alexandr Tabbakh, dle kterého nebyl prví den jen o shortování a sázkách proti bitcoinu, jak někteří pesimisté očekávali, o čemž nejlépe svědčí nárůst cen všech tří futures. „Bezesporu tu existuje zájem ze strany institucionálních investorů. Banka Goldman Sachs bude pro své klienty obchodovat s BTC futures, zatímco Bank of America získala patent na kryptoměmovou burzu,“ zdůraznil šéf  PUBLIQ.

 

Nevěřte škarohlídům

I přesto, že se v posledních měsících sneslo na bitcoin a kryptoměny hodně zlého, ne všichni škarohlídové předvídající krizi či označující digitální měny za podvod si to opravdu myslí. Za oponou může být celá situace totiž úplně jiná…

 

Jak pro The Street řekla Slavena Savcheva, spoluzakladatelka a šéfka business developmentu ve společnosti CrowdWiz: „Býčí spuštění bitcoin futures nám říká, že trh očekává další nárůst cen, přece jen, únorové a březnové kontrakty se obchodovaly i nad 19 tis. USD. Fakt, že webová stránka burzy CBOE spadla, když nebyla schopna zvládnout všechen ten trafiic, je jen důkazem obrovského zájmu. Pravděpodobně nebude trvat dlouho a dočkáme se futures navázaných na další kryptoměny, jako je ether, ripple či dash.“

Na co pamatovat?

Pravdou je, že burza CBOE je oproti dalším, jako je například CME, která obchodování s futures bitcoinu zahájí v pondělí 18. prosince, mnohem menší. Poměrně malé byly i první zobchodované objemy. Během prvních osmi hodin dosáhla pomyslná hodnota kontraktů dle agentury Bloomberg zhruba 41 milionů dolarů. Oproti tomu se po celém světě za tu samou dobu zobchodovaly bitcoiny v hodnotě 1,2 miliardy dolarů.

Celkový počet lednových kontraktů kolem 3900 pak sice není na začátek úplně špatný. Na druhou stranu, ve srovnání se „zažitými“ instrumenty, jako jsou třeba futures zlata, kde jsme svědky uzavření klidně i 400 tis. kontraktů, jde stále o zanedbatelné číslo.

 

Další faktem je to, že ne všichni obchodníci, kteří by chtěli s BTC futures obchodovat, mají tu možnost. Podle Garreta Seea, CEO společnosti DV Chain, existuje stále poměrně dost brokerů, kteří vinou například kapitálových požadavků či přísnějších omezení futures obchody nenabízejí. Týká se to například známých jmen jako JPMorgan, Citigroup či Societe Generale. Banka Goldman Sachs pak tyto obchody zprostředkovává jen vybraných klientům.

Wall Street překvapila. Systém prý futures bitcoinu neustojí

Stále tedy mějme na paměti, že se nacházíme na začátku cesty, která s sebou může přinést ještě mnohé. Bitcoinu se včerejší dění líbilo, dostal se tak až nad hranici 17 tis. dolarů. Poté však přišlo vybírání zisků. Aktuálně si BTC připisuje mírné zisky o velikosti necelého procenta, čemuž odpovídá hodnota dle CoinDesk kolem 16 840 USD.

A to by nemusel být konec. K dalším potenciálním tiskům by mohl přispět například úspěch těch, kteří se snaží o založení prvních amerických burzovně obchodovaných fondů (tzv. ETF). Již dříve, avšak bez úspěchu, se o to samé pokoušeli bratři Winklevossovi, na začátku letošního prosince pak tu samou žádost pro Komisy pro cenné papíry vyplnily fondy REX Bitcoin Strateg ETF, REX Short Bitcoin Strategy ETF a VanEck Vectors Bitcoin Strategy ETF.

V předchozích případech Komise BTC ETF nepovolila proto, že burzy, na které se chtěly fondy dostat (v případě Winklevossových šlo o BatsExchange), neměly uzavřený tzv. „surveillance-sharing agreeement“, neboli dohodu s významnými a především regulovanými trhy podkladového aktiva. Vzhledem k tomu, že trh s bitcoiny je ze své podstaty neregulovaný, příslušené burzy nemohou mít ani onu zmiňovanou dohodu, což v podstatě znamená, že tak nemohou nikterak zabránit podvodným a manipulativním praktikám, jak zní požadavek zákona o burzách.

Na druhou stranu, s povolením bitcoinových futures mnozí věří, že by se tento systém mohl dočkat změn. Zda se tak opravdu stane, však ukáže až čas. Pravděpodobně to ale nebude proces odehrávající se ze dne na den…

Bitcoin na cestě k rekordu? Nová naděje pro první BTC fond ožívá

 

Newsletter