Hypotéky zlevňují, ČNB tomu bude bránit

Úroky na hypotékách v březnu dle údajů Fincentrum Hypoindexu mírně poklesly na průměrných 2,9 procenta. Česká národní banka ale dle slov jednoho z členů bankovní rady s vysokou pravděpodobností naopak přistoupí ke zvyšování svých sazeb.

Česká národní banka zasedne za dva týdny a kolem zvyšování sazeb jsou stále otazníky, jakkoliv začínají růst signály poukazující na zvyšování sazeb. Vedle toho nejdůležitějšího, tedy inflace nad cílem, je to například i včera zveřejněné vyjádření člena bankovní rady ČNB Tomáše Holuba.

Hypoindex březen 2019: Sazby prudce klesly, zájem roste

Holub v rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že centrální banka pravděpodobně zvýší letos sazby jednou a pravděpodobně na jednom z příštích dvou zasedání. „Pokud budeme muset zvyšovat sazby, dává větší smysl udělat to v první polovině roku,“ tvrdí Holub. Podle něj je nepravděpodobné, že by se sazby letos nezvyšovaly.

V první polovině roku bude zasedat bankovní rada ještě dvakrát, na začátku května a na konci června. Holubovo vyjádření tak lze vnímat jako silný signál, že už v květnu zvedne pro zvýšení sazeb ruku. Pokud by se k němu přidal dostatek členů rady, 2T Repo sazba na 2 procentech by byla impulzem k zastavení mírného poklesu úroků na hypotékách.

Koruna včera posílila k euru i k dolaru. Na euru méně, ale podařilo se jí podívat až pod úroveň 25,65 EURCZK, s následnou korekcí na 25,66 EURCZK. U dolaru byl vývoj během dne podobný. Koruna se dostala až k 22,66 USDCZK, následně během dne zpátky na 22,72 USDCZK.

Dnes ráno se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,67 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz měl držet v rozmezí 25,62 až 25,69 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,58 až 22,82 USDCZK.* 

 První včerejší data přišla z Japonska, ale s trhy zahýbala chvíli na to Čína, která přišla s pozitivními výsledky. Čínský průmysl v březnu vyrostl meziročně z 5,3 procenta vysoko nad očekávání na 8,5 procenta. Dařilo se i koncovému obchodu, který obdobně rostl meziročně o 8,7 procenta. Celkem pak čínská ekonomika vyrostla o 6,4 procenta, což bylo nad očekáváním.

Včerejšek byl ve znamení pokusu o další oslabení dolaru. Ten zejména díky dobrým výsledkům Číny zaznamenal odliv směrem k rizikovějším měnám a oslabil až k hranici 1,133 EURUSD. V odpoledních hodinách se ale vrátil zpět pod úroveň 1,13 EURUSD.

To vše navzdory tomu, že negativní zpráva přišla hned ráno i z eurozóny, která už sedmý měsíc v řade zaznamenala pokles registrací nových automobilů. Špatnou zprávu podtrhla Itálie, která oznámila, že výhled růstu italské ekonomiky je bledý. Podobně špatné zprávy o výhledu přidalo i Německo, které snížilo výhled růstu na 0,5 procenta.

Nejdůležitější číslo včerejšího dne z eurozóny se však potvrdilo dle očekávání. Eurozóna dosáhla meziročně v březnu na inflaci 1,4 procenta. To je stále pod cílem Evropské centrální banky, od kterého se dokonce inflace od února o desetinu procentního bodu vzdálila, když inflace klesla z 1,5 procenta.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1299 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,97 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1275 do 1,1334 EURUSD.*

O Zeleném čtvrtku očekáváme poslední statistické výstupy, od pátku budou trhy bez dat. Na euru budeme sledovat zejména PMI indexy Německa, Francie a celé eurozóny. Pro dolar bude důležité sledovat data o koncovém obchodu, žádosti o podporu v nezaměstnanosti a nakonec také PMI indexy.

Dnes ráno byl již zveřejněn index cen výrobců v Německu, meziročně rostl o 2,4 procenta pod očekáváním 2,7 procenta. Meziměsíčně klesl o 0,1 procenta, když trh čekal zvýšení o 0,2 procenta.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter