Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Arabská tragédie. Nezaměstnanost mladých, podzaměstnanost žen

Jak Spojené státy, tak řada evropských zemí, mezi nimiž se nachází i Česká republika, se v současné době mohou pochlubit skvělými čísly z trhu práce, o kterých se jim ještě před pár lety ani nesnilo. Docela jiná situace však panuje na Středním východě a v Severní Africe. Některé tamní země sice bývají skloňovány spolu s termíny politická či bezpečnostní krize, nicméně Světové ekonomické forum (World Economic Forum, WEF) již zhruba před rokem upozorňovalo, že region MENA (Middle East and North Africa) trpí ještě jednou závažnou krizí, a sice krizí nezaměstnanosti mladých.

Tehdy WEF uvádělo, že nezaměstnanost mladých v regionu MENA dosahuje zhruba 30 %, což je nejen povážlivě vysoké číslo, ale zároveň jde o přibližně dvojnásobek celosvětového průměru. Vyšší hodnoty nezaměstnanosti u mladých byste mohli najít snad už jen u smutných rekordmanů v rámci jižního křídla eurozóny, jako je Řecko, Španělsko či Itálie.

Nezaměstnanost na minimech? Na jihu Evropy stále katastrofa

V čem je ovšem rozdíl, je to, že v zemích MENA tvoří mladé obyvatelstvo větší podíl celkové populace, přičemž v některých zemích je tento podíl i více než dvojnásobný. Zatímco v Evropské unii tvoří lidé ve věku 15 až 24 let v průměru méně než 11 % populace, následující mapa ze serveru Stratfor ukazuje, že v regionu MENA najdeme o poznání vyšší čísla.

 A ani dnes, rok po varování WEF, není situace nijak růžová. Podle dat Mezinárodního měnového fondu, Světové banky a OECD, která citoval server AMEInfo.com, dosahuje v rámci regionu MENA nezaměstnanost lidí mezi 15 a 24 lety v průměru 25 %. To také znamená, že země Středního východu a Severní Afriky zůstávají regionem s nejvyšší nezaměstnaností mladých na světě.

A že v tomto ohledu je na tom skutečně nejhůře arabský svět, ilustruje i následující graf ze serveru Financial Times. Nelichotivé první místo žebříčku v rámci nezaměstnanosti mladých obsadila Severní Afrika s téměř 30 %, kolem 22 % pak v průměru dosahují ostatní arabské země. Dalšími v pořadí jsou pak Latinská Amerika a Evropa, nicméně zde se nezaměstnanost mladých drží bezpečně pod 20 %.

Arabský svět nespí. Inovace, kam se podíváš

Navíc hned v osmi zemích, mezi nimiž najdeme i ekonomicky nejsilnější Saúdskou Arábii a nejlidnatější Egypt, přesahuje nezaměstnanost mladých oněch zmiňovaných 30 %. Financial Times však upozorňuje na další problém, kterým trpí arabský trh práce, a sice na silnou podzaměstnanost žen. Zatímco v západních zemích se daří rozdíl mezi participací mužů a žen na trhu práce snižovat, a v řadě případů na poměrně malou úroveň, zdá se, že arabské země si tuto tradiční mezeru stále pečlivě střeží.

Relativně nízká participace žen na trhu práce není vzhledem k tamní kultuře, ale mnohdy i právním a sociálním bariérám, žádné překvapení a zřejmě bude stát ještě spoustu úsilí tuto mezeru alespoň zmenšit. Nicméně stále je potřeba připomínat, že tímto se tamní země ochuzují o potenciální plody ženské práce, stejně jako jejich ekonomikám přináší nezanedbatelné náklady v podobě plýtvání lidského potenciálu obrovské množství nezaměstnaných mladých lidí.

Arabské jaro stálo regionální ekonomiky miliardy dolarů

Newsletter