Jestřáb z ČNB, holubice z Fedu

Ve středu jsme se na devizových trzích rozhodně nenudili. Celková bilance je jedno zvýšení sazeb, zlepšení prognózy a jeden z nejvíce jestřábích komentářů člena bankovní rady České národní banky.

Začneme-li popořadě, relativní klid z hlediska fundamentů na koruně rozvířil komentář viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla. Ten v rozhovoru pro agenturu Bloomberg poukázal na to, že existují proinflační rizika vyvolaná silnou spotřebou, které dodává sílu především vývoj mezd. Tato situace tak podporuje scénář, který ČNB nastínila ve své citlivostní analýze a který naznačuje zhruba šest úrokových hiků do konce příštího roku, a to včetně letošního prosincového zasedání

„Jestřáb“ Hampl z ČNB: Ve hře je šest kol zvyšování sazeb

Mojmír Hampl se tak díky tomuto komentáři dá označit za největší jestřába bankovní rady, alespoň co se týče vyjádření z posledních dní. Vedle něj pak můžeme zařadit ještě Vojtěcha Bendu, který již dříve řekl, že v prosinci na návrh zvýšení sazeb svou ruku pravděpodobně zvedne.

I přesto, že tak máme (pravděpodobně) potvrzeny dva hlasy bankovní rady pro vyšší sazby, očekáváme, že nakonec převáží umírněnější skupina, která sazby ponechá beze změny (shoduje se s většinovým odhadem agentury Bloomberg, viz graf níže). Samotné hlasování ale bude pravděpodobně velmi těsné.

Sazby tak příští týden pravděpodobně zvýšeny nebudou. Hamplova slova však můžeme vztáhnout k dalším měnověpolitickým zasedáním. Představě, že by centrální banka přistoupila k rychlejšímu zvyšování sazeb oproti současné prognóze, nahrává stav trhu práce, kde míra nezaměstnanosti v listopadu klesla na nový rekord, stejně rekordní pak byl i počet volných pracovních míst a počet uchazečů na jedno pracovní místo. Pokud by tento trend pokračoval i v roce 2018, mohli bychom se dostat do situace dodatečných inflačních tlaků (jak stojí v citlivostní analýze), které se prozatím z dnešního pohledu plně neprojevily – přesně jak popsal Mojmír Hampl.

Koruna na Hamplova slova reagovala krátkým posílením k hranici 25,60 za euro. Během chvíle však zisky umazala, což ji dostalo až k 25,68 EURCZK. U tržních sazeb byl pozorován posun na vyšší hodnoty u FRA kontraktů 3×6 (reflektuje představu o zvýšení sazeb ČNB až v únoru), stejně tak rostly i výnosy státních bondů. Růst byl pozorován taktéž u sazeb implikovaných forwardy, které během posledních dní relativně ostře padaly.

Co se týče dnešního dění, z domácích dat bude zveřejněna bilance běženého účtu platební bilance, kde se dle agentury Bloomberg za říjen očekává přebytek 3,2 miliardy korun.

Na zahraničních trzích jsme během středy pozorovali nejprve zpevňující dolar. Tento vývoj však zvrátila americká data o inflaci. Byť tempo růstu cen největší ekonomiky světa bylo v listopadu shodné s očekáváním, 2,2 % meziročně a 0,4 % meziměsíčně, v jádrovém vyjádření (vyjma potravin a energií) byl výsledek o něco horší, a to 1,7 % y/y oproti 1,8 %.

I přesto, že realita byla v tomto směru horší než predikce, nikterak to neovlivnilo rozhodnutí Federálního rezervního systému, který dle očekávání zvýšil své sazby o 25 bb do pásma 1,25-1,5 %. Výhled ekonomiky byl zlepšen jak v případě HDP, tak i míry nezaměstnanosti. Nejmenší zlepšení se pak týkalo inflace. Co se týče vývoje sazeb, tzv. dot plot graf naznačil celkem tři kola navyšování během roku 2018, což odpovídá pásmu 2-2,25 %.

Poslední vystoupení Janet Yellenové. Řeč přišla i na bitcoin

Reakce trhů na rozhodnutí Fedu byla v případě akcií pozitivní (index Dow Jones uzavřel na novém historickém rekordu), u dluhopisů pak došlo – i přesto, že byly zvýšeny sazby – k dalšímu poklesu výnosů. V těchto oblastech se tak projevilo především zlepšení výhledu ekonomického vývoje. Dolar naopak reagoval oslabením nad 1,180 EURUSD. Úrokový hike byl v kurzu již dávno obsažen, nepomohlo ani zlepšení výhledu. Investoři se tak americké měny zbavovali z toho důvodu, že čekali jednak o trochu více jestřábí vyjádření ze strany Yellenové, hlavně ale sázeli na možné navýšení počtu kol zvyšování sazeb během příštího roku na více než tři.

Dolaru nakonec nepomohla ani informace o tom, že Sněmovna reprezentantů a Senát dospěly k dohodě ohledně daňové reformy. Republikáni jsou tak o krok blíže k tomu, aby navržené snížení daní bylo přijato ještě tento rok.

Dnes štafetu centrálních bank převezme ta evropská. V případě ECB neočekáváme, že by došlo k jakýmkoliv změnám prováděné politiky. Sazby zůstanou netknuty, stejně tak i plán programu QE, u kterého bylo naposledy rozhodnuto o snížení měsíčního objemu skupovaných aktiv z 60 mld. euro na 30 mld. od ledna 2018. Doba jeho trvání byla souběžně s tím prodloužena až do září 2018.

ECB utáhne kohoutky QE, na trhu však zůstane déle

Investoři by se tak měli primárně soustředit na aktualizovanou prognózu, kde se čeká její zlepšení z hlediska růstu evropské ekonomiky. Klíčový bude rovněž komentář týkající se vývoje inflace. Čeho se však pravděpodobně nedočkáme, budou jakékoliv detaily postupného ukončování programu QE. Na vyjádření k tomuto tématu si budeme muset počkat až do příštího roku, což se ostatně týká i otázky úrokových sazeb (ty bude ECB „řešit“ až po konci QE, tedy dle odhadů agentury Bloomberg nejdříve v prosinci 2018, spíše však až v roce 2019).

 

Newsletter