Skryté bohatství světových měst. Dva způsoby, jak ho odemknout

Rozlehlé budovy zabírající až nadbytečnou plochu nebo špatně koordinovaná městská doprava jsou pro metropole Spojených států, ale nejen pro ně, celkem běžným aspektem. Přitom jen málo by stačilo k tomu, aby tato města daleko více prosperovala. Návod, jak zefektivnit chod měst a jak odemknout jejich celkový ekonomický potenciál, v rámci příspěvku pro World Economic Forum (WEF) představil Dag Detter.

Dag Detter, investiční poradce a autor publikace „The Public Wealth of Cities: How to Unlock Hidden Assets to Boost Growth and Prosperity“, se rozhodl ukázat příklad zefektivnění města na americkém Bostonu. Toto město na východním pobřeží Spojených států je přitom jedno z nejvíce efektivních, co se týče velkých měst v USA. Přesto však existují dva kroky, jak ho lze posunout na úroveň, která otevře místním obyvatelům nové možnosti, ať už z hlediska úspory času, tak i peněz, je přesvědčen Detter.

Způsobem, kterým by mohlo nejen město Boston zlepšit dopravu, jakožto krok číslo jedna, je využití chytřejšího managementu aktiv. Při chytrém řízení městských aktiv by totiž nebylo potřeba přikročit k privatizaci, zvýšení daní či k seškrtání některých investic, které je možné nasměřovat například právě do segmentu dopravy.

Ta správná cesta začíná podle Dettera sestavením přesné rozvahy. To je však proces, který je u většiny měst spíše výjimkou. Se seznamem aktiv v ruce a s pochopením jejich hodnoty pak mohou politici, daňoví poplatníci i investoři mnohem lépe odhadnout dlouhodobé následky příštích rozhodnutí týkajících se toho, jak bude s majetkem dále nakládáno.

EY: Firmám se vrátila důvěra ve světovou ekonomiku

Podívejme se, jak to vypadá v případě Bostonu. Město hospodaří s majetkem v hodnotě 3,8 miliardy dolarů, z čehož 1,4 miliardy jsou nemovitosti. Hlavní problém v tomto případě spočívá v ohodnocení nemovitostí. Město totiž používá účetní zachycení, které vyplývá z historických nákladů. Pokud by však Boston používal metodu tržního ocenění, hodnota jen samotných nemovitostí by dle Detterova odhadu dosáhla zhruba 55 miliard dolarů.

Dalším předpokladem efektivního řízení měst je pochopení, že aktiva s plynoucím časem stoupají na hodnotě. Předpokládejme, že by město Boston, pokud by bylo správně majetkově řízeno, vydělávalo ročně tři procenta na svých aktivech. Pouhá tři procenta z 55miliardového portfolia by tak představovala mnohem vyšší příjmy, než jsou ty současné. To by pak městu dovolilo více než zdvojnásobit další investice.

Připraveni na změny? Tyto technologické trendy přemění svět

Podle Dettera se tak prostředky ztrácí především v podhodnocených nemovitostech. Například Boston tím své obyvatele připravuje o efektivní investice do nových projektů. Jaké je řešení? Města by mohla vytvořit městské majetkové fondy (urban wealth fund). Tyto investiční subjekty by byly spravovány vedením města, v jejich čele by však stanuli profesionálové, kteří by dle představy jednali apoliticky. Občané by pak měli mít  možnost nahlédnout do jejich hospodaření, aby bylo dosaženo maximální transparentnosti.

Newsletter