Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

ČNB zařadí vyšší rychlost. Úroky porostou letos ještě dvakrát

Česká národní banka slovy člena bankovní rady Vojtěcha Bendy zvýší letos úrokové sazby ještě dvakrát. Zatímco se ještě nedávno spekulovalo byť o jednom zvýšení, na stole jsou rázem dvě. „Naše současná prognóza předpokládá, že do konce roku bude možné zvýšit sazby ještě dvakrát,“ prohlásil Benda. A vzhledem k současnému složení bankovní rady je to i pravděpodobné.

Benda pro časopis Bankovnictví uvedl, že se ČNB bude postupně chtít dostat ze stávajících 1,75 procent na 2,5 až 3 procenta. Sazby se podle něj budou zvyšovat rychleji zejména kvůli situaci na rozvojových trzích. „Česká koruna je brána stále jako jedna z měn regionu rozvíjejících se zemí, kam ale patří všechny země od Jižní Ameriky až po Dálný východ,“ vysvětluje Benda.

Měny zemí z tzv. emerging markets v poslední době intenzivně oslabovaly. Nešlo ale už jen o Turecko, na dvacetiměsíční minimum se propadl i ruský rubl, který oslabil až pod 70 USDRUB. Ztrácely i měny Brazílie, Argentiny a JAR. Do výprodeje se s těmito měnami dostala i česká koruna, přestože se domácí ekonomice daří.

Jestli ČNB zařadí vyšší rychlost a zvedne sazby dvakrát napověděl i výsledek inflace za srpen. Český statistický úřad včera uveřejnil data o tempu růstu cen, které v srpnu meziročně zrychlilo na 2,5 procenta. Česká národní banka se k inflaci vyjádřila neutrálně, a to slovy ředitele měnové sekce Tomáše Holuba, když oznámila, že vyšší inflace je v souladu s prognózou. Její jádrové vyjádření pak nepatrně vzrostlo. Celkové zhodnocení centrální banky vyznívá poměrně jasně: „Zveřejněná data potvrzují kvalitativní vyznění stávající prognózy ČNB.“

Spolu s vyšší inflací, vysokým růstem mezd, nejistotou na měnových trzích a tlakem na měny rozvíjejících se ekonomik nemá Česká národní banka příliš důvodů sazby nezvyšovat –  a to dokonce dvakrát. Aktuálně se koruna obchoduje na 25,62 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,61 až 25,67 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,05 až 22,26 USDCZK.* 

Dolaru síla pozorovaná na konci minulého týdne díky datům z amerického trhu práce na začátku toho nového nevydržela. Euro tak postupně zpevnilo zpět k hranici 1,1600 EURUSD. Svou trochou k tomuto přispělo i vyjádření vyjednavače brexitu za EU Michela Barniera. Ten uvedl, že během následujících dvou měsíců je dohoda s Velkou Británií reálná. Ještě citelněji na tato slova reagovala britská libra, která se vůči dolaru dostala až na 5týdenní maxima.

Ve zbytku týdne budeme sledovat vedle čtvrtečního zasedání ECB i další posun v otázkách obchodních vyjednávání. Jde především o dnes obnovenou debatu USA a Kanady, ve hře jsou rovněž další americká cla uvalená na čínské zboží. Byť v minulém týdnu byla ukončena lhůta pro připomínkování k těmto opatřením, Bílý dům doposud nevydal žádné oficiální vyjádření.

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,162 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 95,50 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1513 do 1,1638 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter