Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar navýšil ztráty nad 1,0720 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Koruna lídrem regionu

České měně se v posledních dnech daří. Zatímco před necelým měsícem hravě prorazila hranici 26,00 za euro, dnes se již obchoduje na o necelých deset haléřů silnějších pozicích. Zcela se tak v tomto týdnu vymkla trendu ostatních měn regionu, konkrétně polského zlotého a maďarského forintu, které vůči euru oslabují.

Pravdou je, že v případě koruny nebylo v posledních dnech příliš faktorů, které by se daly označit za jasné katalyzátory zmiňovaného pohybu. Dobrá nálada na globálních trzích ze začátku týdne dlouho nevydržela, a euro se tak společně s regionem střední a východní Evropy vydalo zpět ke slabším pozicím. Jediným konkrétním fundamentem bylo zveřejnění vývoje reálných mezd v ČR za třetí kvartál, které vykázaly oproti predikci trhu i ČNB vyšší čísla.

Domácí měna má sice prostor pro posílení, avšak v krátkém období ji bude omezovat tzv. efekt konce roku spojený s odvody bank do Rezolučního fondu. V minulém roce byl tento efekt nejcitelnější v posledním obchodním týdnu prosince. Dnes při pohledu na měsíční forward EURCZK je patrné, že se síla efektu prozatím plně neprojevila. Ve srovnání s rokem 2017 je aktuální posun prozatím minimální.

Z dlouhodobého hlediska by domácí měnu – vzhledem k aktuální omezené efektivnosti úrokového diferenciálu – podpořilo například to, pokud by se ČNB rozhodla zbavit části devizových rezerv nahromaděných během období kurzového závazku.

Co se týče dat, dnes budou zveřejněny maloobchodní tržby za říjen. „Po zklamání z minulého měsíce se maloobchod vrátí k vyššímu růstu. Očekáváme, že meziroční růst by měl atakovat hranici pěti procent,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „I nadále se tak projevuje růst příjmů domácností, a to jak extensive margin – vyšší zaměstnanost, tak intensive margin – posun příjmové distribuce pracujících. Oba efekty pozitivně ovlivňují výsledky maloobchodních tržeb,“ dodal.

Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,91 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,58 až 25,91 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,70 až 22,88 USDCZK.* 

Euro se po zpevnění ze začátku týdne posunulo zpět ke slabším pozicím poblíž hranice 1,1300 EURUSD. V rámci včerejšího dne společnou měnu lehce podpořil výsledek indexu PMI segmentu služeb eurozóny. Vedle toho sehrálo roli i uzavření amerických trhů spojené s minimální likviditou. Dnes již pozoruje návrat síly dolaru.

Dnešní kalendář zahraničních dat bude plný zejména v USA. Zveřejněn bude Národní report zaměstnanosti agentury ADP či index PMI a ISM segmentu služeb.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1324 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,12 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1294 do 1,1421 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

 

Newsletter