Digitalizace ložnice aneb Internet zabijákem kvalitního spánku

Pravidelný a kvalitní spánek je jedním z klíčových předpokladů nejen našeho maximálního výkonu během dne, ale rovněž je důležitý pro naši duševní pohodu a optimální zdravotní stav. Nicméně zdá se, že zejména vyspělé země v posledních desetiletích stále silněji zachvacuje epidemie nespavosti. Problémy s nedostatečným spánkem postihují více než třetinu lidí na světě, v rozvinutých zemích má navíc tento podíl tendenci růst.

A kdo za to může? Žhavým kandidátem na viníka potíží se spánkem jsou dle řady expertů moderní technologie. Například podle průzkumu, který britská společnost Taylor & Francis provedla mezi více než 900 žáky mezi 12 a 15 lety, jsou teenageři sociálními sítěmi často rozptylováni nejen ve dne, ale dokonce i v noci. Výsledky výzkumu byly publikovány v časopise Journal of Youth Studies.

Pětina z dotázaných uvedla, že se v noci pravidelně probouzí, aby zkontrolovali zprávy na sociálních médiích. Tito noční digitální tvorové navíc v porovnání se svými vrstevníky, kteří smartphone v noci obvykle nekontrolují, v třikrát větší míře přiznali, že se druhý den ve škole stále cítí unaveni. 

Generace zničených teenagerů. Místo randění a sexu raději iPhone

Sociální média, a obecně internet, jako by se tedy stávala zabijákem našeho spánku. Dle jiného výzkumu, který vychází z německých dat, lze zase objevit signifikantní rozdíl ve spánkové aktivitě lidí podle toho, zda disponují připojením k internetu. Na základě skutečnosti, že rozmístění širokopásmového připojení v Německu v průběhu let záviselo na technických a historických okolnostech, Francesco C. Billari, Osea Giuntella a Luca Stella propojili data o širokopásmovém připojení s průzkumy, v kterých jednotlivci oznamovali, jak dlouho obvykle spí.

Vědci z Bocconi University přitom ve svém výzkumu, který byl nedávno publikován v časopise Journal of Economic Behavior & Organization, dospěli k závěru, že přístup k vysokorychlostnímu internetu zkracuje dobu spánku, jakož i spokojenost s ním. „Jedinci s DSL přístupem mají tendenci spát o 25 minut méně než jejich protějšky bez DSL internetu,“ shrnul výsledky Francesco Billari, hlavní autor. Ilustruje je také následující obrázek se serveru Motherboard.

Dohánění spánkového deficitu? Jeden víkend nestačí

Jedinci, kteří disponují vysokorychlostním připojením k internetu, navíc dle závěrů studie často spí méně, než by dle odborníků měli. „Je podstatně méně pravděpodobné, že budou spát mezi 7 až 9 hodinami denně, což je doba doporučená vědeckou komunitou. A je také méně pravděpodobné, že budou spokojeni se svým spánkem,“ dodal profesor demografie z Bocconi University.

Takzvaná „digitalizace ložnice“, projevující se naší neschopností rozloučit se před spaním s našimi telefony či notebooky, byla již dříve spojována s různými poruchami spánku. A právě večerní, respektive noční, využívání internetu je dle autorů příčinou nedostatečného spánku, a to přirozeně zejména u lidí, kteří si ráno nemohou dovolit spát, jak dlouho chtějí, ať už kvůli pracovním, anebo rodinným povinnostem. „Digitální pokušení mohou vést k odkládání spánku, což nakonec snižuje dobu spánku u osob, které nejsou schopné kompenzovat pozdější usnutí tím, že se probudí později ráno,“ varoval Billari.

Dobrou „noc“. V práci spí každý druhý zaměstnanec

Newsletter