Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Ropa v Evropě podraží. Poděkovat můžeme Rusku

Mnozí lidé a firmy zcela jistě neocenili, jak s sebou nový rok mimo jiné přinesl i dražší ropu. A zdá se, že bude hůř. Na počátku roku 2018 totiž zvýšené množství ruského exportu do Číny naznačuje, že ropa v Evropě ještě podraží.

Kamarádství Ruska a Číny na ropném trhu by mohlo Evropu už brzy přijít velmi draho. Zvýšený export Ruska do země rudého draka totiž ukrojí část výváženou do států v Baltském moři. Více ropy putující do Číny tak bude mít za následek její zdražení v rámci evropského regionu.

Rusko po celý rok 2017 působilo jako největší dodavatel ropy do Číny, když už koncem 2016 vystřídalo na této první příčce Saúdskou Arábii. Od začátku roku 2018 pak prý zvýší svůj vývoz do Číny o dalších 200 tisíc barelů denně, uvedla pro agenturu Bloomberg konzultantská firma FGE.

Deset grafů, které definují globální ekonomiku v roce 2017

Pro Rusko je současná situace v Číně a na globálním komoditním trhu rozhodně lepší, než tomu bylo před uzavřením dohody kartelu OPEC. Po krachu ceny ropy totiž přišlo o značnou část příjmů do státního rozpočtu, nyní se ale situace pomalu obrací v jeho prospěch.

„Přestože předpovídáme, že si ruský ropný export zachová hodnoty z roku 2017, zpráva o vyšším objemu dodávek do Číny se nutně promítne do ceny uralské ropy. Bude jí méně zejména z přístavu Primorsk, což je pro trh jednoznačně býčí zpráva,“ uvedla ve zprávě FGE.

Export z Primorsku by měl být nižší během ledna a února. Následně – během března – se pak se sníží celkový průtok černého zlata napříč východní Evropou. Během ledna by měly dodávky uralské ropy klesnout o 160 tisíc barelů denně. Dodávky z Černého moře by měly naopak zůstat stejné jako v minulém roce, stojí ve zprávě konzultantské společnosti.

Velký přesun na americký trh

Většina ropy směrem z Ruska do Číny poputuje po souši. Po moři pak z přístavů Kozmino, De-Kastri a Prigorodnoje. Maximální objem ročního ruského exportu do druhé největšího ekonomiky světa se dle odhadů letos zdvojnásobí. K tomu přispěje i fakt, že na Nový rok byl spuštěn provoz druhého ropovodu mezi oběma partnerskými zeměmi. Současná kapacita siberijsko-oceánského ropovodného systému se tak zvýšila na 30 milionů tun ročně. 

Podle posledních oficiálních dat z listopadu Rusko vyvezlo do Číny za měsíc 5,12 milionu tun ropy. V plánu je spustit i dodávky zemního plynu, a to pomocí Power of Siberia plynovodu v prosinci 2019.

Newsletter