Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Nejvíce konkurenceschopné ekonomiky světa? Evropě se daří

Jak dobře se státy adaptují na Průmysl 4.0, neboli čtvrtou průmyslovou revoluci, rozhodne, jestli budou v budoucnu stagnovat nebo rozkvétat. Tato adaptace také rozhodne o tom, jestli se zvýší napětí ve společnosti, uvádí výsledky Global Competetivness Report (Zprávy globální konkurenceschopnosti). V žebříčku se na čele usadily většinou evropské země, a to včetně České republiky. Umístili jsme se na 29. místě mezi Čínou, Itálií a Katarem.

Index porovnává 140 světových ekonomik podle 98 indikátorů seřazených do 12 pilířů, které jsou klíčem k růstu produktivity. Tyto pilíře ukazují, jak blízko je daná ekonomika ideálnímu stavu konkurenceschopnosti. Asi 70 procent dat výzkumu o konkurenceschopnosti pochází z tvrdých dat, 30 procent pak od světových byznys lídrů. Letošní index vyhrály Spojené státy, na dalších místech se umístil Singapur, Německo, Švýcarsko a Japonsko. Nejhůře na tom bylo Haiti, Jemen a africký Čad, které jsou ze 140 vybraných zemí nejméně konkurenceschopné.

 „Produktivita je v roce 2018 tím nejdůležitějším faktorem růstu. Se čtvrtou průmyslovou revolucí v plném proudu je nutné přehodnotit hlavní nositele dlouhodobého růstu. Tyto nositele zahrnují míru adaptace i agility všech zúčastněných institucí, včetně vlád. Určují, v jakém rozsahu jsou země schopny přijmout změnu a posunout jejich ekonomiku na novou úroveň,“ uvedl vedoucí výzkumu Thierry Geiger pro World Economic Forum (WEF).

Nejlépe umístěnou evropskou zemí v žebříčku bylo, dle očekávání mnohých, Německo. Jeho největší síla dle statistik vyplývá ze schopnosti inovovat, kde rovněž obsadilo první příčku. Vysoké hodnocení mělo i v dynamice byznysu (hned za USA) a také ve zdraví obyvatelstva.

V Asii vynikl městský stát Singapur, který dominoval v sektorech otevřenosti pro byznys a také dokonalosti infrastruktury, kde „zaskóroval“ 95,7 body pro bezkonkurenčně nejlepší transportní systém na světě.

Pozici lídra v konkurenceschopnosti obhájily Spojené státy, které si v indexu meziročně ještě polepšily. A jelikož většina z dat, která sloužila pro ohodnocení země, pochází z posledních dvou až tří let, nabízí se jedna otázka. Může za úspěch hlavně nová Trumpova administrativa? WEF dává odpověď – ne. Několik silných stránek Spojených států pramení totiž ještě z období před Trumpem.

Spojené státy mají ale i slabiny. Úplně nejhůře si vedly v pilíři zdraví obyvatelstva, kde se umístily až na 47.místě na světě. Slabší jsou i v adaptaci ICT a také v institucích.

Stejný žebříček by ale v příštím roce mohl vypadat pro USA úplně jinak, varuje WEF. Změny v celních tarifech, klesající důvěra v nezávislost soudního systému, rostoucí nerovnost příjmů a horší institucionální prostředí pro zahraniční talenty – to vše se začne v americkém souhrnném indexu promítat.

Jedno z klíčových zjištění ze Zprávy o globální konkurenceschopnosti je, že úplně všechny země se mohou v určitých oblastech zlepšovat. Například Singapur, ačkoliv do budoucna je to skvěle připravená ekonomika, zaostává za Finskem v digitální vzdělanosti obyvatelstva.

Když odhlédneme od nejlépe umístěných zemí, středně a nízkopříjmové ekonomiky mohou použít technologie k nastartování růstu. Ze zprávy však vyplývá, že je důležité mít zvládnuté ty „staré“ pilíře jako například vládu, infrastrukturu a dovednosti obyvatel. Naneštěstí ze 140 zkoumaných zemí celkem 117 zaostává v kvalitě a efektivitě institucí, což ovlivňuje celkovou konkurenceschopnost zemí. A je nejvyšší čas s tím něco udělat, čtvrtá průmyslová revoluce už je za dveřmi.

Newsletter