Města v bublině. Kde (ne)hrozí splasknutí?

V kanadském Torontu vzrostly ceny nemovitostí za posledních pět let o 50 procent. Londýnské nemovitosti pak dnes koupíte o 15 procent dráž v reálném vyjádření oproti době před finanční krizí. Obě tato města tak patří do skupiny těch, v jejichž případě se dá hovořit o nafukující se realitní bublině, uvedl server Visual Capitalist.

Švýcarská banka UBS nedávno provedla analýzu světových měst a jejich realitního trhu spadající pod název Global Real Estate Bubble Index. Podle výsledků čelí největšímu riziku realitní bubliny celkem osm světových měst, přičemž nejhůře je na tom Toronto, Stockholm a Mnichov.

Pro mnohé finanční instituce či movité investory představuje investice do nemovitostí ve finančních a hospodářských centrech, jako jsou New York, Londýn a Hongkong, určitý pocit jistoty. Dává to smysl, výše zmíněná města pravděpodobně z kurzu jen tak nevyjdou, navíc jejich vysoká hustota zalidnění a zástavba figurují jako určitá jistota toho, že nabídka kvalitních nemovitostí přímo v centru je omezená.

Co se ale stane, když příliš mnoho investorů začne investovat do jednoho tipu aktiva? Podle UBS je následné zvýšení cen nemovitostí v některých městech neudržitelné. Proto by se výše zmíněná osmička nejrizikovějších mohla zanedlouho dočkat i splasknutí nafukující se bubliny

Rok Psa na čínských trzích. Štěňata, top psi a ti zatoulaní

Mezi vyznačenými městy na infografice níže byla jen tři, kde se cena nemovitostí v loňském roce nezvýšila. Byl to Singapur, Milán a překvapivě Londýn, kde se realitní rozmach, zdá se, zpomalil. Velmi dobrá situace panuje i v severoitalském Miláně. To je město s vůbec nejlépe dostupnými realitami v Evropě. Jeho obyvatelé musí pracovat v průměru pouze 5,7 let, aby si mohli dovolit pořídit byt o rozloze 60 metrů čtverečních.

 

Newsletter