Když dolar reaguje na cla, ocel, hliník a prezidenta

Dolar včera oslabil. A hlavní vliv na to měl sám americký prezident Donald Trump, který včera oznámil, že chce příští týden podepsat zavedení cla na import oceli a hliníku. Aktuálně se dolar pohybuje na 1,2264 EURUSD. Podle našeho modelu by měl dolar ztráty korigovat a dostat se do intervalu 1,2148 až 1,2187 EURUSD.* Ztráty v reakci na Trumpovo oznámení postihly také Wall Street. 

Spojené státy tak příští týden zavedou cla ve výši 25 procent na dovoz ocele a deseti procent na dovoz hliníku. A tato cla by měla zůstat v platnosti dlouho. „Budete mít poprvé po dlouhé době ochranu a budete moci rozvinout svůj průmysl,“ prohlásil americký prezident. Tento krok zřejmě bude důvodem další eskalace napětí s Čínou a dalšími obchodními partnery.

Ke slovu se opět dostal šéf Fedu Jerome Powell. Podle něj nic nenasvědčuje přehřívání americké ekonomiky a trh práce má stále prostor ke zlepšování, zatímco Fed dodržuje postupné tempo zvyšování úrokových sazeb. Konstatoval také, že rizika v současné době „více dvoustranná“ než tomu bylo na začátku zotavení z finanční krize.

Dnes ráno byly již zveřejněny maloobchodní tržby v Německu, které po prosincovém poklesu v lednu meziročně rostly o 2,3 procenta. Trh čekal růst o tři procenta. V 11:00 budou zveřejněny také ceny průmyslových výrobců v eurozóně.

Pro euro bude zásadní neděle. K volbám totiž půjdou Italové a v Německu se bude rozhodovat o budoucí možné koalici SPD a CDU/CSU.

Závěr týden přinese důležité číslo z domácí ekonomiky. „Pokud dnes Český statistický úřad potvrdí svůj předběžný odhad růstu HDP za rok 2017 na úrovni 4,5 procenta, potvrdí tak velmi úspěšný rok, kdy se česká ekonomika nacházela ve fázi expanze. V letošním roce očekáváme oslabení tempa růstu. Konkrétně růst HDP by měl zpomalit řádově o jeden procentní bod, ekonomika by tak měla růst zhruba o 3,5 procenta,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Včera byl zveřejěn český index nákupních manažerů ve výrobě, který v únoru klesl na 58,8 bodu. „Uvedená hodnota se nachází mírně pod očekáváním analytiků, stále však jde o hodnotu solidně přesahující průměr posledního roku (57,5 bodu). Navzdory mírnému zpomalení indikátoru byl růst výroby v únoru druhý nejvyšší za posledních sedm let,“ poznamenal hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler. Analytik Raiffeisenbank Milan Frydrych dodal, že vysoké tempo růstu nových zakázek svědčí o pokračujícím růstu globální poptávky. Průzkum poukazuje na stále se zlepšující podmínky ve zpracovatelském průmyslu. 

Koruna se včera vůči euru pohybovala v úzkém pásmu, krátce se dostala po úroveň 25,40 EURCZK, první březnový den ale zakončila nad touto úrovní. Proti dolaru zpevnila o více než deset haléřů a přiblížila se na dostřel hranice 20,70 USDCZK.

Hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek očekává, že přes příznivé fundamenty budou tlaky na posilování koruny slabší. ČNB není ve svých vyhlídkách na zvyšování sazeb agresivní, spíše naopak, a blíží se nám dividendová sezóna. „Nicméně právě to, že koruna neposílí během letošního 2. čtvrtletí pod 25 EURCZK, podle nás ČNB nakonec přinutí sazby na květnovém zasedání zvýšit,“ doplnilVejmělek.

Aktuálně se koruna obchoduje na 25,43 EURCZK a na 20,72 USDCZK dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,39 až 25,47 EURCZK, ve dvojici s dolarem pak od 20,76 až 20,85 USDCZK.*

EURCZK

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter