Globální ekonomika letošního roku v pěti grafech

Rok 2018 se z pohledu na globální ekonomiku nesl ve znamení sankcí a nových cel. Oproti expanzivnímu roku 2017 došlo především v druhé polovině letoška k poklesu některých klíčových indikátorů. A nejen na ty se zaměřil Mezinárodní měnový fond (MMF), který vydal pět grafů popisujících hlavní charakteristicky globální ekonomiky v roce 2018.

Zpomalení výroby a obchodu

Po rapidním růstu segmentu průmyslu v roce 2017 se rok 2018 nesl ve znamení jeho zpomalení. Z tempa okolo 4,5 procenta meziročně v únoru zpomalil na zhruba  3,5 procenta. Poměrně citelně zpomalil i index nákupních manažerů PMI nových objednávek. U tohoto indikátoru se expanzivní fáze eviduje, pokud se index nachází nad hranicí 50 bodů, pokles naopak spadá pod úroveň 50 bodů (v grafu PMI vyjádřen procentuální změnou oproti hodnotě 50 b.).

Mezinárodní obchod pod tlakem

Jedním z důvodů poklesu sledovaných oblastí z prvního grafu v průběhu roku bylo zavedení vyšších celních bariér ve velkých ekonomikách. Spojené státy začaly vlnou tarifů, které se zejména ze strany Číny dočkaly následné odvety. Celková protekcionistická nálada v roce 2018 znamenala větší míru nejistoty v mezinárodním obchodě, což mělo vliv na rozhodování investorů ohledně budoucích investic. V grafu lze pozorovat postupné zavedení cel, přičemž dominantní jsou ta uvalená na dovoz zboží do USA. Pravá strana osy pak vyjadřuje prudce kolísající index nejistoty oblasti mezinárodní obchodní politiky.

Fed zvedal pomalu, ale jistě

I přes výše zmíněné obchodní překážky, americká ekonomika dále expandovala. V růstu se promítly jednak daňové škrty, tak, jak uvádí MMF, i vyšší vládní výdaje. V návaznosti (nejen) na to pokračovala americká centrální banka v postupném zvyšování úrokových sazeb, a to dokonce v rychlejší frekvenci než tomu bylo v roce 2017. Výnosy dlouhodobých Treasuries pak rostly pomaleji s tím, jak se investoři ve strachu z možného zpomalení ekonomického růstu uchylovali k bezpečnějším aktivům.

Dolar posiloval oproti ostatním světovým měnám

Expanze americké ekonomiky a růst tamních úrokových sazeb podpořil zpevnění dolaru. Zelené bankovky tak v roce 2018 posílily oproti většině světových měn. Na grafu je vidět nominální hodnota ostatních měn vyjádřená v procentuální změně v páru s americkým dolarem. Ruský rubl například ztratil oproti dolaru, dle kalkulací MMF, okolo 15 procent, nejvýrazněji pak oslabilo argentinské peso.

Rozvojové ekonomiky si půjčovaly za vyšší úrok

Některé rozvojové ekonomiky se vinou silnějšího dolaru a vyšší averze k riziku investorů dostaly pod tlak, svou roli sehrál rovněž nárůst amerických sazeb projevující se ve vyšších nákladech dolarových půjček. Největší nárůst byl ve srovnání s koncem roku 2017 pozorován u Argentiny (více jak 350 bazických bodů) a u Turecka (více jak 150 bb).

 

Newsletter