Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

ČNB v akci. Sazby byly zvýšeny na „jedničku“

AKTUALIZOVÁNO – Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o 25 bazických bodů na jedno procento. Současně rozhodla o zvýšení lombardní sazby o 50 bazických bodů na dvě procenta a o ponechání diskontní sazby na úrovni 0,05 procenta. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 28. června. Naposledy ČNB zvýšila úrokové sazby letos na počátku února.

„Centrální banka tak byla progresivnější, než očekávali někteří aktéři trhu, když nečekala na novou prognózu na druhou půli léta a přistoupila k letošnímu druhému zvýšení úroků. Potvrdil se tak náš scénář, že centrální banka již teď měla dostatek důvodů pro ´hike´ a nebylo potřeba vyčkávat. Koruna na zvýšení sazeb reaguje prozatím posilováním,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Dodal, že další impulz pro formování očekávání finančního trhu o měnové politice, a tedy i o další trajektorii koruny přijde během tiskové konference guvernéra Rusnoka za necelou hodinu. „Očekáváme, že dojde k potvrzení, že klíčovou roli pro zvýšení sazeb hrála slabá koruna a pokračující vysoká dynamika mezd, která se začíná projevovat do růstu cenové hladiny. Směrem k dalším měsícům bude guvernér vystupovat opatrně s důrazem na chování kurzu. Příští větší měnově politický milník, ke kterému se Rusnok bude rovněž odkazovat, bude příští vydání zprávy o inflaci,“ poznamenal Šoltés.

„Zvýšení sazeb na dnešním jednání ČNB dle konsensu Bloomberg čekalo sice pouze šest analytiků z 20, tržní hráči byli ohledně možnosti dnešního růstu sazeb více optimističtí a tržní sazby naznačovaly dnešní růst sazeb z více než 50procentní šancí. To je zároveň i důvod, proč neočekáváme ani navzdory dnešnímu zvýšení sazeb citelnější posílení koruny, protože dnešní rozhodnutí centrální banky bylo již do velké míry trhem zaceněno,“ uvedl hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler. Koruna tak podle něj posílí, patrně však zůstane nad hranicí 25,50 Kč za euro, a to i v případě jestřábí tiskové konference.

Podle Seidlera lze dnešní rozhodnutí centrální banky považovat za správné. Ekonomika vykazuje známky přehřívání a není tlumena silnějším kurzem koruny, jak se předpokládalo. Ve své poslední prognóze ČNB čekala průměrný kurz koruny vůči euru ve druhém čtvrtletí na úrovni 25,2 Kč za euro. Skutečný průměrný kurz koruny se však pohybuje kolem 25,6 Kč za euro, a je tak o více než 1,5 % slabší. 

„Vzhledem k současnému vývoji ekonomiky a menší citlivosti koruny na úrokový diferenciál v eurozóně pak předpokládáme, že ČNB bude se zvyšováním sazeb v druhé polovině roku ještě dále pokračovat. Prozatím se bude jako nejpravděpodobněji zdát listopadové jednání, kdy bude k dispozici nová prognóza. Zároveň ale nelze vyloučit ani měnové jednání v září, tak jako jsme začátkem dubna nevylučovali šanci dnešního červnového zvýšení sazeb,“ míní Seidler.

Spotový kurz koruny již před zveřejněním rozhodnutí o sazbách posiloval o cca 0,2 %. Tyto zisky posléze ještě rozšířil až krátce k 25,69 za euro, což je nejsilnější hodnota od zhruba poloviny června. Aktuálně domácí měna část zisků koriguje nad hranicí 25,70 za euro.

„V tuto chvíli bude záležet, jak vyzní tisková konference guvernéra Rusnoka,“ uvedl analytik skupiny Roklen Jan Berka. „Ostře sledovaným tématem budou bezesporu možné náznaky dalšího výhledu sazeb, i když v tomto případě se bude Rusnok spíše odvolávat až na srpen, kdy bude zveřejněna aktualizovaná prognóza,“ doplnil.

Co se týče koruny, podle Berky jsou její další zisky omezené především kvůli zahraničnímu dění. „V poslední době byl kurz domácí měny pod tlakem vinou výprodeje na rozvojových trzích. Ten byl vyvolán nervozitou ohledně eskalující obchodní války USA vs. zbytek světa. Vzhledem k tomu, že jsou tento týden očekávána další opatření v rámci obchodního sporu USA s Čínou, nečekáme, že by se koruna v příštích dnech posunula k silnějším hodnotám než k 25,50 za euro, a i to je dost možná až příliš optimistický scénář “ uvedl Berka. 

Newsletter