Žongl: Projekt, který chce „zažonglovat“ (nejen) s fotbalovými médii

Česká fotbalová liga přestává být přestupní stanicí. Špičkoví hráči si vydělají dobré peníze i tady. V rozhovoru pro server Roklen24 to řekl zakladatel fotbalového projektu Žongl Martin Haniak. Čím je podle něj česká liga specifická a proč jsou balkánští fotbalisté horké zboží?

Můžete blíže představit projekt Žongl? Jaký byl jeho začátek a co se chystá do budoucna?

Já jsem se původně hlásil na post admina do jiného fotbalového projektu, kam mě ale nevybrali. Rozhodl jsem se tedy založit si svůj vlastní. Moje původní stránka se jmenovala „Přestupy a spekulace“ a ty prvotní příspěvky na ní byly velmi jednoduché. Například jsem tam umístil fotku s textem „Hájek přestupuje z Boleslavi do Plzně“.

Později se k tomu přidal i můj kamarád Jiří Dryák, se kterým jsme to víc rozjeli. Udělali jsme web, založili jsme další rubriky jako například Fotbalová poezie nebo Za konfetou. Projekt se čtenářům líbil a ti nás začali kontaktovat s nabídkou spolupráce. Nás tedy napadlo, že bychom mohli mít svoje vlastní médium.

Na Nový rok 2019 jsme proto představili nový projekt, který jsme nazvali „Žongl“. Ten původní – Přestupy a spekulace – už pro nás nebyl aktuální. Náš cíl jsme totiž rozšířili – prioritou je pro nás vlastní magazín. Po rozjezdu magazínu se budeme věnovat taky kanálu na YouTube a vlastnímu podcastu. Již brzy představíme nový web, na který překlopíme informace z naší stránky na Facebooku.

Jak dlouho se už tomuto projektu věnujete?

Úplné začátky se datují do prosince 2017.

Kterým médiím chcete konkurovat především?

My bychom se rádi porovnávali s iSportem, ale uznávám, že to je poněkud troufalé. Toto médium je na úplně jiné úrovni, ať už z hlediska zdrojů daného vydavatelství nebo zkušeností jeho novinářů.

Nutno ale říct, že dalších magazínů se na našem trhu moc nevyskytuje. Na jedné straně jsou velcí hráči jako iSport nebo IDNES a na druhé straně malé facebookové stránky. My chceme být se svým projektem někde mezi těmito dvěma póly.

Na jakého čtenáře se chcete orientovat?

Tím, že jde o fotbal, se jedná hlavně o muže. Podle statistik na Facebooku je jim obvykle mezi 15 a 40 lety. V budoucnu bychom rádi přidali i hokej a další sporty.

Které soutěže budete pokrývat?

Soustředíme se primárně na českou a slovenskou fotbalovou ligu, ze kterých máme nejvíc zdrojů. Z evropských lig nás nejvíce zajímají ty největší. Občas napíšeme i něco exotičtějšího, jako například o africkém fotbalu. V takovém případě musí být ta informace něčím velmi významná.

Je pro vaši redakci hodně důležitá zpětná vazba na Facebooku? Vybíráte si témata i podle toho, co vám zde čtenáři napíšou?

Pro nás je samozřejmě nejdůležitější, na které příspěvky čtenáři nejvíce reagují. To se týká hlavně informací z české a slovenské ligy.

Už se nám povedlo, že jsme přinesli informaci, která jinde nebyla. Například jsme informovali o vyjednávání přestupu Michaela Ngadeua-Ngadjuiho ze Slavie do Fulhamu. Kluby se nakonec na podmínkách nedohodly. Ztroskotalo to na požadavku Slavie na kompenzaci dva miliony eur a hráče Ibrahima Cissého.

Občas naše příspěvky sdílí i samotné fotbalové kluby.

Už se Žonglu někdy povedlo, aby se stal zdrojem pro jiná média?

Ano, často se nám stává, že náš příspěvek na Facebooku sdílejí nějaké další menší stránky. Proto jsme se rozhodli udělat si vlastní grafiku, kterou tím sdílejí taky a my alespoň máme reklamu.

Už se nám taky stalo, že Sparta reagovala na naše informace. Po konci podzimní části jsme vypustili několik pravdivých spekulací a oni na každou zareagovali na Twitteru. Například jsme informovali o tom, že na poslední zápas s Teplicemi nedorazil Guélor Kanga, který měl distanc a Sparta mu vyhrožovala, že jestli nedorazí na druhý poločas, tak dostane pokutu.

Proč vlastně zakládáte nový projekt týkající se fotbalu? Není těch zdrojů už dost? V čem se chcete odlišovat od ostatních?

Tuto otázku dostávám docela často. Po fotbalu se ale chceme věnovat i jiným sportům. Oproti jiným médiím se budeme lišit mírou pokrytí událostí i klubů. Nebudeme psát jen o top klubech tady v Česku. Chceme, aby pozornost dostaly i týmy s menší fanouškovskou základnou. Některé projekty, které chystáme, se u nás zatím ani nevyskytují.

Jste tedy připraveni pokrývat i pralesní ligy s amatérskými týmy?

Takto nízké soutěže zatím neplánujeme. V první řadě nám jde spíš o týmy ve spodních patrech první fotbalové ligy plus o ty druholigové. O takových týmech se píše méně než o těch elitních. Což je na druhou stranu logické. Top kluby v naší lize mají největší fanouškovskou základnu, a proto se články o nich více čtou.

Jak financujete rozjezd projektu? S jakou počáteční investicí počítáte? Kolik lidí na projektu spolupracuje?

Čeká nás několik investic. Primárně do vytvoření webu, který pro nás bude významný. Zde počítáme s investicí v řádu tisíců. Další částka padne na rozjezd magazínu. Zatím jsme do projektu vložili hlavně hodně práce, což se samozřejmě obtížně vyčísluje. Ale počítáme s tím, že nás další finanční investice neminou.

Počítá Váš projekt s budoucím vstupem investorů?

Vstup externích investorů zatím neplánujeme. Rozjíždíme projekt z vlastních zdrojů. V budoucnu, kdyby se něco naskytlo, tak se určitě bránit nebudeme, ale my se momentálně soustředíme na vydávání časopisu v elektronické podobě, což bude velmi důležité pro náš rozjezd. Zúčastníme se také soutěže T-Mobile rozjezdy pro startupy.

Jak si vybíráte témata, o kterých referujete?

Máme pevně stanovené rubriky, které naplňujeme obsahem. Naše rubriky jsou například Fotbalová poezie, Za konfetou nebo Víte, že? a můžete je nově nacházet na našem Instagramu @zonglcz.

Mimo těchto rubrik počítáme s nějakým větším tématem, kterému se budeme věnovat podrobněji. Například hlavní téma prvního čísla je balkánský fotbal. Toto téma jsme nazvali Balkánská mafie v české lize. Zde přineseme rozhovor s obráncem Sparty Urošem Radakovičem. Rozebereme taky historii balkánského fotbalu. Dočtete se zde i řadu zajímavostí.

Proč jsou balkánští fotbalisté u nás tak poptávaní?

Obecně je to dáno jejich vysokou technickou vyspělostí. Výchova malých fotbalistů na Balkáně se totiž hodně zakládá na technice. Když se k tomu přičte jejich vyšší temperamentnost, je z nich žádané zboží. Příkladem v naší lize je například Jovovič v Jablonci, který má skvělý driblink a je typickým horkokrevným Balkáncem.

Jak hodnotíte úroveň české ligy? Je na vzestupném nebo sestupném trendu?

Kvalita naší ligy rozhodně roste, dokladem je příchod větších zahraničních jmen. Kluby mají více peněz a díky tomu začínají mít výsledky i v evropských soutěžích. Slavia a Plzeň postoupily do dalších fází, Jablonec rozhodně ostudu neudělal, hrál dobře a měl na postup. Na to, že to byla jejich první zkušenost v evropských pohárech, odehrál dobrý podzim.

Které z těch větších jmen byste jmenoval?

V minulé sezóně to byli hlavně Danny, Altintop, Mavuba, Biabiany. Tito hráči se tu ne vždy plně uchytili, protože naše liga je hodně specifická. Dost se tu dbá na fyzickou a taktickou připravenost, není tu tolik technicky vyspělých českých hráčů, a proto sem chodí hráči z ciziny. Takový Biabiany přišel z Interu Milán a ve Spartě nehrál a nedařilo se mu, přestože měl výborný první zápas v Mladé Boleslavi. Potom se vrátil zpět do Itálie.

Letos tu jsou hráči jako Stoch ve Slavii nebo Kanga ve Spartě. O ně byl zájem i v lepších soutěžích, ale nakonec se rozhodli jít sem.

Je podle Vás pravděpodobné, že česká liga přestane být jen přestupní stanicí do nějaké kvalitní soutěže?

Ono se to tak už děje. Chodí sem hráči, kteří neberou možnost hrát u nás jen kvůli zviditelnění a potom jít dál. I tady se už dají v těch lepších klubech vydělat dobré peníze. Líbí se mi například politika Slavie, která s hráči podepisuje smlouvu na čtyři roky, ale minimálně dva roky tu ten hráč musí setrvat. Nestane se tak to, že hráč jako Michael Lüftner byl ve Slavii jen půl roku a pak hned odešel do Kodaně. Hráči tady tak zůstanou déle a mají větší příležitost se prosadit.

Odpovídá zvyšující se kvalitě naší ligy i návštěvnost? Neměla by být vyšší?

Ale i ta divácká obliba ligy se zvyšuje. Například na Slavii chodí více než deset tisíc lidí na utkání. Vysoká čísla mají i Plzeň, Sparta a Ostrava. Nově k nim přibyla i Opava, která má výborné fanoušky. Na druhou stranu tu jsou kluby jako Příbram a Jablonec, které nemají velkou fanouškovskou základnu. U nich se nedá očekávat, že by měly plný stadion.

Obecně ale český fotbal přestává být za otloukánka, lepší finanční situace klubů se projevuje na vyšší atraktivitě ligy pro fanoušky.

Vy sám hrajete fotbal?

Dřív jsem hrál za Duklu, teď za Kbely. Moje aktivity mi neumožňují se plně soustředit jen na fotbal. Mám teď ale víc času na to, dělat co mě baví. Fotbal hraju už spíš jen pro radost. Hraju levého obránce.

Těch aktivit máte docela dost – projekt Žongl, škola, fotbal a vlastní podnikání jako grafik. Jak se to dá všechno skloubit?

Jde to, důležité je mít nějaký systém. Spousta lidí si stěžuje, že něco nestíhá, ale to je jen otázka dobrého plánování. Já si svoje aktivity na další den plánuji večer před tím. Přesně si rozepíšu, co kdy udělám, a pak se to dá zvládnout.
Teď jsem dočetl knížku Konec prokrastinace, kde to je dobře vysvětleno. Ten systém se jmenuje „To Do All“. Člověk si plány píše už během dne a pak je zařazuje do „To Do“ seznamu. Tu činnost si pak označí například červeně, jako urgentní, případně ty méně urgentní zeleně nebo modře. Pak ty úkoly postupně plní.

Dřív jsem s tím taky bojoval, hlavně mě rozptylovaly sociální sítě jako například Instagram. Proto jsem je omezil, abych byl produktivnější.

Martin Haniak (ročník 2001) hrál dorostenecký fotbal na vysoké úrovni, ale působení v Dukle Praha zanechal kvůli dalším aktivitám. Nyní studuje multimediální tvorbu na střední škole. Po maturitě plánuje pokračovat na VOŠ Publicistiky.

Newsletter