Vánoční klid v ulici Na Příkopě

Debata kolem České národní banky pokračuje. Nadšenci sázející na to, že Rusnok a spol. letos ještě jednou zvýší své sazby, už ale možná tak nadšení nejsou. Naděje jim zmrazila data ohledně vývoje mezd. Není ale všem dnům konec. Ve hře je stále jeden klíčový faktor.

Český statistický úřad včera zveřejnil tempo růstu průměrné hrubé měsíční mzdy, a to v nominálním i reálném vyjádření, za třetí kvartál. V reálném vyjádření (očištěno o inflaci) mzdy dosáhly růstu 4,2 % meziročně, přičemž odhad trhu dle agentury Bloomberg činil 5,1 %. Prognóza ČNB pak pracovala s hodnotou 5 %.

Mzdy rostou pomaleji, než čekal trh i ČNB. Vyšší sazby až příští rok?

Data tak sice potvrdila, že podmínky na českém trhu práce jsou i nadále napjaté, na druhou stranu se ale nejednalo o výsledek, který by bylo možné vyhodnotit – vzhledem k prognóze a případně i k citlivostní analýze ČNB – jako výrazně proinflační. Někteří investoři tak upustili od představy, že by bankovní rada mohla v prosinci zvýšit své sazby, což je ostatně sentiment, který v posledních dnech již naznačoval pokles sazeb kontraktů FRA.

I přes dostupná data – inflace a HDP v souladu s prognózou ČNB, mzdy pod – by se celá situace mohla změnit, a to vinou vývoje kurzu koruny. Oslabení domácí měny je totiž považováno za proinflační fundament, který by bankovní radu mohl donutit k případné akci.

Pravdou je, že koruna si za poslední týden připsala ztráty, a to až nad hranici 25,60 za euro. Do toho se navíc blížíme ke konci roku, pro který je charakteristické uzavírání dlouhých korunových pozic spojených s neochotou investorů, resp. bank, platit příspěvky do Fondu pro řešení krize, jež jsou spjaty s depozity denominovanými právě v CZK. Vzhledem k vývoji kurzu se však přikláníme spíše k tomu, že nebyl doposud natolik výrazný – směrem ke slabším hodnotám – aby pro prognózu ČNB představoval proinflační hrozbu. Rusnok a spol. se naopak budou chtít držet v souladu s aktuální prognózou, čemuž by odpovídalo další zvýšení sazeb až během příštího roku. My v tomto směru pracujeme se scénářem, kdy v České národní bance sídlící v pražské ulici Na Příkopě zavládne v prosinci vánoční klid. Další akce se pak dočkáme zřejmě na prvním měnověpolitickém zasedání roku 2018, a to v únoru, kdy bude zveřejněna aktualizovaná prognóza, přičemž ČNB souběžně s ní zveřejní i odhad kurzu CZK, se kterým pracuje.

Koruna pod výprodejním tlakem

Koruna v návaznosti na data o vývoji mezd oslabila krátce až k 25,62 za euro. Aktuálně se obchoduje níže kolem 25,59 EURCZK

Co se týče dolaru, ten si díky schválení daňové reformy americkým Senátem připsal zisky o zhruba 0,2 % vůči euru. K zeleným číslům mu rovněž pomohl i nárůst výnosů státních dluhopisů a všeobecně lepší nálada na akciovém trhu USA, kde opět padaly intradenní rekordy.

Aktuálně se americká měna obchoduje mírně slabší kolem 1,186 EURUSD – postupně začíná působit nervozita kolem vyjednávání o sjednocení verzí daňové reformy v rámci amerického Kongresu.

Pondělí bylo na data ze zahraniční relativně chudé. Index Sentix investiční nálady eurozóny skončil mírně pod očekáváním, stále se však nachází poblíž desetiletého maxima. V USA pak byly zveřejněny průmyslové objednávky a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které dle očekávání sice klesly, jednalo se však o mnohem menší propad, než se kterým trh pracoval.

Dnes se investoři mohou zaměřit na sérii ukazatelů PMI segmentu služeb a jejich kompozitních vyjádření, které budou reportovány napříč eurozónou. Ten samý indikátor bude zveřejněn i v USA, kde ho navíc doplní index ISM (služby).

Trump napojen na Rusko. Dolar zachránil až Senát

 

Newsletter