Veganstvím k silnější ekonomice

Miliardář a vizionář Bill Gates, hvězdy sociálních sítí jako Beyoncé a JayZ nebo známá bavička Ellen DeGeneres. Všechny tyto celebrity se staly vegany, aby tak demonstrovaly své úsilí o to, aby se rostlinné stravování stalo součástí mainstreamu. Co však patří mezi benefity propagování veganství a vegetariánství vedle zachráněných zvířat či ušetřených lidských životů, například v souvislosti s infarktem? Podle několika studií by z rostlinné diety obyvatelstva mohla profitovat i samotná ekonomika.

Někdy se vegetariáni, resp. vegani, setkají s pochopením, tolerancí, občas ale dojde i na nenávistné pohledy. Pravdou je, že právě poslední jmenovaná reakce se v poslední době jako by vytrácí. Větší množství spotřebitelů si uvědomuje, že preference rostlinných produktů má pozitivní účinek nejen na jejich zdraví, ale také na další aspekty života, například na životní prostředí. V širším slova smyslu by mohla rostlinná dieta ušetřit miliardy dolarů státům po celém světě. Důkazy studií totiž tvrdí, že lidé na veganské dietě, tj. zcela bez použití živočišných výrobků, mohou být zdravější.

Nejsilnějším argumentem jsou ušetřené prostředky v rámci zemědělského sektoru. Typickým prvkem živočišného chovu a výroby jsou totiž velké odpisy špatně skladovaných výrobků, například vinou expirace možné doby spotřeby. Jen tento fakt by u rostlinné diety mohl dle výzkumu akademiků Shepona, Eshela, Noora a Mila ušetřit peněžní prostředky na pěstování tolika rostlinné stravy, která by mohla uživit až 350 milionů lidí. Podobná studie, tentokrát od akademie PNAS, pak ukázala, že pokud se lidé budou nadále stravovat převážně živočišnou stravou oproti té rostlinné, mohlo by to jen Spojené státy stát mezi 197 a 289 miliardami dolarů.

 

Důvod? Tím jsou extrémně vysoké náklady USA na zdravotní péči na jednoho obyvatele. Pokud by Američané sledovali a řídili se doporučením diety dle PNAS, mohlo by to jejich zemi ušetřit výše uvedenou částku. Tato dieta se skládá čistě z rostlinné stravy bohaté na všechny živiny, které tělo potřebuje, uvedl Vijay Eswaran pro World Economic Forum (WEF). A to jsou čísla týkající se pouze peněz. Je odhadováno, že jen na infarktech by se touto vyváženou stravou zachránily tisíce životů.

Největší skandály Silicon Valley v roce 2018

Výhody veganské diety bývají často předmětem intenzivní debaty. Jak můžeme bez masa a ryb získat dostatek bílkovin? Jak dostaneme do těla vápník, pokud nejíme živočišné mléčné produkty? To jsou časté otázky těch, kteří zpochybňují veganství. Na ně odpovídá například Sean Fleming z World Economic Forum tím, že vše výše zmíněné je možné díky pečlivému nutričnímu plánování. 

Podle studie Plant Based Food Association dosahuje ekonomika rostlinné stravy jen v USA hodnoty okolo 13,7 miliardy dolarů ročně. V příštích deseti letech by se měla dle výpočtů podílet na daňovém odvodu ve výši 13,3 miliard dolarů – toto odvětví totiž roste v současnosti tempem zhruba 8 procent ročně.

Postupný transfer směrem k rostlinné stravě tudíž nabízí určité výhody i pro světové vlády. Ty by se – například dle malajského byznysmena Eswarana – proto měly snažit o zabezpečení těch nejlepších podmínek, které by sledované odvětví dále zefektivnily. Dle uvedených výzkumů totiž země založené na rostlinné stravě nejenže ušetří za zdravotní péči, například snížením rizika srdečních onemocnění, ale rovněž přispějí k efektivnější výrobě potravin.

Top nejprofláklejších hesel roku 2018. Jak jít hackerům naproti?

Newsletter