Otěže současných akciových trhů má v rukou Čína

Trhy jsou nevypočitatelné, důkazem je i jejich prosincový výplach. Pochmurný zůstává i výhled na rok 2019. Je tu však Čína, která i přesto, že je dnes zdrojem nejistoty, může přinést trochu naděje.

Čína má možnost zvrátit současný negativní sentiment. Pokud by došlo k dohodě s USA, trhy by se uklidnily a důvěra by se obnovila. Nejdůležitějším faktorem jsou však čínské podpůrné stimuly – jde zejména o daňové úlevy a vládní investice. V případě, že se Číně podaří dosáhnout pokroku v obou oblastech, tedy v obchodní dohodě s USA, jakož i ve věci stimulů, následný vývoj ve druhém čtvrtletí může být úplně jiný než v současnosti.

Ztráta důvěry

Na konci roku poklesl index S&P 500 o devět procent, znamenalo to druhý nejhorší prosinec od roku 1928. Šlo o jasný signál velmi citlivých trhů. Akcie byly totiž v prosinci pod silným tlakem, když globální investoři utíkali k bezpečným aktivům, zejména k vládním dluhopisům. Jedním z důvodů byla horší růstová předpověď pro tento rok. Rozhodnutí Fedu zachovat „jestřábí“ tempo růstu sazeb pak situaci ještě více zhoršilo a výprodej se zesílil.

Nemůžeme se ale divit. Jsme v poslední fázi ekonomického cyklu a vztah rizika a výnosu se u globálních akcií neustále zhoršuje. Američtí investoři se při bezpečných investicích mohou dopracovat k výnosu dvě až tři procenta, zatímco u akcií to může být pět až sedm procent, avšak s třicetiprocentní odchylkou.

Investoři se cítí velmi nejistě i při výhledu na tento rok. Ti, kteří mají velkou expozici vůči akciím, vystavují portfolio vysokému riziku. Naše doporučení je proto být defenzivní. Když se očekávání nižšího ekonomického růstu a celková nejistota ještě více přenesou do cen akcií, můžeme být svědky dalšího poklesu. Tento rok tak může být rokem předcházejícím další recesi.

Všechno je to o Číně

Asijský Hang Seng futures index byl před pár dny níže o více než 3 procenta. Čínský PMI index Caixin klesl pod úroveň 50 (49,7), což naznačuje negativní spád v tamním soukromém sektoru. Přiznávám, že v predikcích pro Čínu na první kvartál jsem byl optimistou, s novými informacemi však svůj postoj měním.

Zdá se, že čínská vláda podcenila dopad obchodní války s USA. Přestože má v zásobě ještě několik fiskálních opatření, naší největší obavou je nyní úvěrový cyklus v Číně, který se podobně jako v Japonsku a Evropě už narušil.

Na grafu níže vidíme hodnotu tržní kapitalizace pěti největších čínských bank. Pokud by byl úvěrový cyklus nenarušený, znamenalo by to v jejich případě růst hodnoty – při pozitivním vývoji by se měla tržní hodnota bank s růstem úvěrů zvyšovat. Investoři by totiž měli očekávat, že více úvěrů přinese bankám vyšší zisky. Vidíme, že se to neděje, a investoři tak nemají o akcie čínských bank velký zájem. Toto rozhodně není pozitivním znakem.

Autorem textu je Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter