Lidé, kteří mají častěji sex, vydělávají více peněz, tvrdí studie

Jak ve své knize Teorie zahálčivé třídy vysvětluje ekonom Thorstein Veblen, ještě než lidé (tedy spíše muži) začali soutěžit o to, kdo ukořistí více peněz, předháněli se barbarští lovci v tom, kdo ukořistí více žen. Trofejí byla pak zejména žena nepřítele, která se tak stávala majetkem válečného vítěze. A ačkoliv se lidé s rozvojem společnosti čím dál více zaměřovali na soutěžení ve vlastnictví věci, jisté klima „ženy jako kořisti“ si podle zakladatele amerického institucionalismu zachovala i moderní společnost.

A i když dnes přinejmenším ve vyspělé části světa platí, že muži ženy nevlastní, úspěch u žen je pokládán za jeden z klíčových atributů úspěšného muže. Tento vztah koneckonců potvrzuje i věda. Nick Drydakis se se svým týmem z Anglia Ruskin University zaměřil na prozkoumání vztahu mezi sexuální aktivitou a mzdovými výdělky. Výsledkem je paper, který na datech z rozsáhlé studie čítajících pozorování 7 500 jednotlivců dokazuje pozitivní vztah mezi těmito dvěma veličinami.

„Vede nedostatek sexu k nižším mzdám, anebo nižší mzdy vedou k méně častému sexu? V literatuře existují studie, které zkoumaly oba efekty. Celibát má za následek nižší mzdy, stejně jako nižší mzdy vedou k menšímu množství sexu. Můžeme tedy poskytnout sociálně-ekonomické argumenty a argumenty založené na zdraví a duševním zdraví, abychom vysvětlili existenci obou účinků,“ shrnuje Drydakis výsledky předchozího výzkumu.

 

A jak tedy výzkumníci vztah mezi sexuální aktivitou a mzdovými výdělky kvantifikovali? Konkrétní závěr studie, který parafrázuje server Big Thing, zní, že lidé, kteří mají sex dvakrát až třikrát týdně, vydělávají v průměru o 4,5 % více než srovnatelní pracovníci, kteří jej mají méně často či vůbec. Výsledky studie rovněž ukázaly, že častější sex je spojen s vyššími výdělky i u těch, kteří trpí zdravotními problémy; podle použitých dat vydělávají pracovníci se zdravotními problémy, kteří jsou sexuálně aktivní, v průměru o 1,5 % více oproti těm, kteří mají stejné problémy, ale sex neprovozují.

Podle doktora Drydakise, vedoucího výzkumného týmu, to lze vysvětlit tím, že emocionální účinky sexu zlepšují naši duševní pohodu, což má za následek lepší výkon a vyšší úsilí při vykonávání jiných úkolů. Nicméně jak dodává server Big Thing s odkazem na biologickou antropoložku Helen Fisherovou, než si začnete myslet, že vyděláváte hodně peněz díky tomu, že máte hodně příležitostného sexu, u většiny mužů a žen je dostatek sexu důsledkem šťastného partnerského vztahu, který na duševní pohodu vedoucí k lepším výkonům působí sám o sobě.

Trhy ničí orgasmy. Za socialismu měly ženy lepší sex, říká studie

Newsletter