Jak si koupit štěstí

Štěstí si za peníze nekoupíš, zní známé pořekadlo, jež mnohým, kteří nikdy nedostali možnost si to vyzkoušet na vlastní kůži, vyvolává na mysli popuzující představu plačícího boháče ve svém drahém autě napěchovaném pytli bankovek. Ukazuje se však, že toto pobuřující klišé není až tak úplně pravdivé. Alespoň podle vědců z Harvard Business School, jejichž paper v létě tohoto roku vydala Národní akademie věd USA. 

Boháče lze v principu rozdělit na dvě skupiny. Do první z nich patří ti, kterým jejich bohatství takříkajíc spadlo do klína – pocházejí z bohaté rodiny a přišli si na slušné dědictví, anebo třeba vyhráli ve sportce. Daleko více je však těch, kteří si své bohatství zasloužili tvrdou prací a podstupováním podnikatelského rizika. U těch, kteří vydělávají mnoho peněz touto poctivou cestou, však často sledujeme paradoxní jev – sice mají peníze, ale chybí jim čas na to, aby si je užili.

Ekonomie štěstí: Proč šťastní lidé vydělávají více (nikoli naopak)

I když lidé – vzato striktně počtem hodin – v průměru pracují méně, než tomu bylo v historii, více než kdy jindy pociťují velký stres. Svět se totiž za tu dobu stal mnohem komplexnější, rychlejší a náročnější, což se nejvýrazněji projevuje ve světě businessu a na trhu práce. Kdo si tedy dnes chce udržet své postavení, musí se neustále zlepšovat, být maximálně produktivní a mnohdy také kvůli práci obětovat značnou část svého volného času.

Zatímco tedy svět bohatne a obyvatelstvu rostou příjmy, stále vzácnějším statkem se stává čas, jehož množství je pro každého člověka konečné. Zatímco díky rostoucím mzdám a platům si lidé mohou dovolit nakupovat stále více materiálních požitků, na druhou stranu často žijí ve stálém časovém presu, kdy nemají čas na sebe ani na svůj osobní život. Jak informoval Washington Post, například v Číně, kde se v poslední třetině 20. století miliony lidí vymanily z chudoby a obyvatelstvu rapidně začaly růst příjmy, subjektivně reportovaný blahobyt ve skutečnosti poklesl.

 

Jak však upozornili vědci z Harvard Business School, o jejichž výzkumu informoval server Telegraph, přece jen existuje způsob, jak si koupit štěstí za peníze, a to tak, že zaplatíte za služby, které vám ušetří nezbytnou práci. To znamená například to, že si najmete uklízečku, chůvu či někoho, kdo vám bude obstarávat nákupy. Výzkum ukázal, že pracující dospělí, kteří utrácejí peníze za služby, které šetří čas, vykazují značně vyšší spokojenost než ti, kteří mají srovnatelné příjmy, avšak za tyto služby neutrácejí. Studie se účastnilo přes 6 tisíc lidí z USA, Dánska, Nizozemska a Kanady.

„Lidé, kteří si najmou uklízečku nebo zaplatí za posekání trávníku, mohou mít pocit, že jsou líní,“ řekla pro Telegraph vedoucí studie Ashley Whillans, profesorka z Harvard Business School. „Ale naše výsledky naznačují, že nákup času má pro štěstí stejný přínos jako mít více peněz.“ Jak uzavírá Telegraph, není tedy pravda, že se štěstí nedá koupit za peníze – záleží na tom, zda je utrácíte za to, co je pro vás skutečně hodnotné. A s rostoucím bohatstvím se zdá být tím nejhodnotnějším statkem právě volný čas, což si však lidé často neuvědomují.

Nespokojení Češi? Nejčastěji kvůli financím

Newsletter