Americké výnosy rostou rychleji než evropské. Dolar v zisku pod 1,0650 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Být stále mlád. Američtí vědci v první fázi testování léku proti stárnutí

Lék na věčné mládí. O tom nesní jen mnoho obyčejných lidí, ale zejména farmaceutické firmy a špičkové kliniky. A jak se zdá, nemuselo by jít pouze o sny. Američtí vědci vůbec poprvé uspěli v testování kombinace léků, která by mohla stát na počátku cesty objevení léku proti stárnutí. Podle profesora z University of Texas by tak mohlo stárnutí proběhnout minimálně bez nemocí, které ho v současnosti obvykle provází.

Bez většího mediálního povyku se již v lednu uskutečnily první testy léků, které mají eliminovat staré a toxické buňky v těle. Postarala se o to mála studie, kterou cituje server Technology Review, založená na pozorování 14 jedinců trpících idiopatickou plicní fibrózou. Ta je mimochodem velmi obtížná na léčení, což částečně vysvětluje, proč byli tito lidé ochotní se experimentu zúčastnit.

Pacienti v rámci studie užili dva léky. Jedním z nich byl lék Dasatinib proti leukémii, druhým pak doplněk zvaný Quercetin. Po devíti dvojitých dávkách léků v rozpětí tří týdnů se pacienti cítili lépe, což potvrdilo i to, že v rámci fyzických testů v podobě chůze na delší vzdálenosti ušli za stejnou dobu mnohem delší úsek než před začátkem kůry. To vše aniž by byly pozorovány jakékoliv silnější vedlejší účinky.

Někteří vědci tak hovoří o tom, že by mohlo jít o počátek cesty k léku proti stárnutí. „Tento výsledek nám dává signál, že se můžeme pustit do rozsáhlejších testů,“ uvedl pro Technology Review profesor Mayo Clinic James Kirkland, který celý proces testů připravuje už od roku 2016. Nic by se však nemělo uspěchat, tvrdí jiní. „Neměli bychom se do toho pouštět po hlavě. Pokud by se objevil problém, posunulo by to celý výzkum o několik kroků zpět,“ uvedla pro server profesorka Judith Campisi. Tento pilotní test totiž není ani v první ze tří fází, které jsou potřebné k obdržení potvrzení o nezávadnosti od US Food and Drug Administration.

Nomofobie aneb Nejděsivější představa postmoderního člověka

Farmaceutické firmy hledají zlatý důl

Americká Mayo Clinic není jedinou institucí, která se potenciálním lékem proti stárnutí zabývá. Například společnost Unity Biotechnology z Kalifornie je v první fázi testování obdobného medikamentu. Ten je pacientům aplikován injekcí do kolena a má sloužit proti osteoartróze. U obou zmiňovaných jsou hlavním terčem buňky, které ztratily schopnost dělení, jsou však stále schopné vytlačovat mix chemických signálu do těla.

„V našem oboru se má za to, že tyto buňky a substance, které produkují, jsou zahrnuty v procesu stárnutí. Nápad spočívá v tom, abychom buňky odstranili, a učinili tak proces stárnutí mnohem zdravější, tedy bez nemocí, které ho většinou provází,“ uvedl Nicolas Musi z University of Texas.

U idiopatické plicní fibrózy se sledovaná kombinace léků Dasatinibu a Quercetinu prokázala jako úspěšná, a to již při laboratorních testech na myších. Ukázalo se, že dvojice dokáže odstraňovat nežádoucí buňky, díky čemuž se prodloužil čas, během kterého myš zůstala zdravá. Na druhou stranu ale nebyla prodloužena jejich životnost. Podle Kirklanda je však od myší k lidem opravdu daleko. Je to krok, ve „kterém se věci často pokazí“, uvedl.

V současnosti Kirkland a Musi započali test dalších 15 pacientů s plicním onemocněním a 20 pacientů s ledvinovým. Pokud budou testy úspěšné, bude možné kombinaci léčiv začít zkoušet na méně nemocných lidech. Možná se tak přes hubení starých buněk nakonec dočkáme i léku proti stárnutí.

Newsletter