Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

ČNB před Vánoci Čechům „hike“ nenadělila

Americký dolar už od včerejšího rána klesal po středečním zvýšení úrokových sazeb. A to přestože i tentokrát analytici správně předvídali, že Fed sazby zvedne. Vliv na oslabení dolaru tak pravděpodobně měla zejména následující tisková konference šéfa Fedu Jeroma Powella, která potvrdila strach z budoucího vývoje nejen americké ekonomiky.

Fed si prohlášením připravil cestu k dalším zvýšením sazeb v následujícím roce a na začátku roku 2020. To se podepsalo nejen na měnovém trhu, ale i na dluhopisech a pochopitelně i na akciích. Index Dow Jones spadl na více než roční minimum a propady pokračovaly i na dalších burzách.

Slova guvernéra Fedu Jeroma Powella se během celého čtvrtka podepsala na kurzu dolaru, který oslabil proti euru z otevíracích pozic kolem 1,138 EURUSD až téměř k 1,148 EURUSD, na konci dne ale s korekcí k hodnotám kolem 1,146 EURUSD. Dolar tak oslabil o 0,7 procenta.

Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1459 EURUSD. Dolarový index se nachází na hodnotě 96,69 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1401 do 1,1509 EURUSD.*

Také čtvrtek byl ve znamení oznamování dalších rozhodnutí o úrokových sazbách po celém světě. První přišla Bank of Japan, která sazby podle očekávání ponechala beze změny na záporných -0,1 procenta. V záporu zůstala také švédská Riksbank, která se ale vyšplhala na minus 0,25 procenta oproti očekávaným minus 0,5 procenta. Bank of England sazby ponechala na 0,75 proenta a přidala se také Česká národní banka.

ČNB dle očekávání ponechala sazby na stejné úrovni 1,75 procenta. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka si mohla bankovní rada české centrální banky dovolit určitý komfort a sazby zvyšovat, když je ekonomika potřebovala, nicméně nyní dle něj „argumenty z reálné ekonomiky spíš hovoří pro to, počkat.“

Dva nováčci v bankovní radě, Tomáš Holub a Aleš Michal, tak na svém prvním zasedání nezažili krok proti očekávání trhu. Dle Rusnoka prognóza stále počítá s posilováním koruny, jakkoliv to pro ČNB není zásadní ukazatel.

Koruna i přes nezvyšování sazeb během čtvrtka ztrácela. Proti euru po zasedání bankovní rady oslabila o 0,1 procenta na 25,8 EURCZK. Proti padajícímu dolaru dokázala koruna snadno zpevnit o půl procenta na 22,51 USDCZK.

Dnes ráno se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,78 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,70 až 25,81 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,40 až 22,58 USDCZK.* 

V závěru pracovního týdne nás už taková smršť dat nečeká a do konce roku se na tom příliš nezmění. Přesto bude pátek na data bohatý. Dnes budeme zejména sledovat Spojené státy, kde se zveřejní data o hrubém domácím produktu a jeho jednotlivých složkách, zejména o spotřebě. Michiganská univerzita navíc zveřejní zajímavý a sledovaný index nálady na trhu. U žádného ze sledovaných ukazatelů se ale nečekají zásadní změny, s výjimkou objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, kde se očekává listopadový růst o 1,7 procenta, což je velký skok oproti předcházejícímu měsíci, kdy nákupy dokonce klesaly o 4,3 procenta.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter