Další výprodej turecké liry

Turecká lira je tento týden opět pod výprodejním tlakem. Již během pondělí se přehoupla přes hranici 6,00 za americký dolar. Prvně se tak stalo vinou opětovně zažehnuté nejistoty kolem obchodních sporů USA a Číny. Později pak olej do výprodejního ohně přispěla turecká politika. Výsledkem jsou nejslabší hodnoty za posledních sedm měsíců.

Letošní výprodejní vlna na liře má svou historii. Z poslední doby je možné zmínit obavy z poklesu tureckých devizových rezerv, pokračovat můžeme rozhodnutím turecké centrální banky vypustit ze své forward guidance závazek ohledně dalšího utažení měnové politiky, pokud to bude potřeba. Tento krok byl sice o něco později zmírněn výrokem samotného guvernéra Cetinkayou, který připustil, že nový cyklus utahování je stále možný. To však na kredibilitě turecké měnové autoritě nikterak nepřidalo.

Mezi poslední rozbušky pak patří Trumpův tweet ohledně zvýšení stávajících a případné zavedení nových cel na čínský dovoz do USA, který vyvolal prolomení hranice 6,00 USDTRY. Jen během pondělního dopoledne byly turecké státní banky nuceny prodat zahraniční rezervy o hodnotě více než 400 mil. dolarů, uvedly neveřejné zdroje pro agenturu Bloomberg. A toto číslo se patrně ještě zvýšilo (a zvýší) s rozhodnutím turecké volební komise anulovat výsledek místních voleb v Istanbulu.

Po tomto kroku vehementně volal turecký prezident Erdogan, jehož strana AKP v klíčovém městě těsně prohrála s opozicí. Na pořadu dne jsou tudíž nové místní volby (červen). Erdoganova opozice hovoří o diktatuře i o tom, že porazit stranu AKP je doslova nelegální.

Z pohledu trhů se v podstatě během chvíle vytratila relativně perspektivní vidina více než čtyř let bez jakýchkoliv voleb podpořená očekávanými strukturálními reformami a možným dalším zpřísněním měnové politiky. Tržní taktovky se tak opět chopila politická nejistota a případný konflikt (dost možná i s mezinárodním přesahem), jehož potenciál může ovlivnit i další vývoj turecké ekonomiky.

Zaměříme-li se na lirové trhy, pozorujeme opětovný nárůst implikované volatility, a to v tenoru overnight na více než 26 %. To je po hodnotách z přelomu března a dubna kolem 50 % letošní druhé nejvyšší číslo. Slabý výhled turecké měny pak reflektuje rovněž opční strategie risk reversal páru USDTRY, kde v tenorech od jednoho týdne až po jeden rok pozorujeme nárůst objemu call opcí sázejících na oslabení liry oproti put opcím.

Jak již bylo zmíněno, na kurzu liry se vedle turecké politiky může negativně projevit i eskalace obchodních sporů USA a Číny. Podle včerejšího vyjádření obchodního zmocněnce pro USA Lighthizera se Čína provinila porušením svých příslibů v dosavadním jednání, což je z pohledu amerického tábora nepřijatelné. Prezident Trump tak bude prý vyžadovat významné strukturální změny v rámci případné dohody.

Jak bude americko-čínský spor pokračovat, nám napoví druhá polovina týdne. I přesto, že se Čína vyhradila vůči Trumpově tweetu, stále má v tomto týdnu (čtvrtek a pátek) v plánu navštívit Spojené státy. Součástí delegace by měl být i nejvyšší čínský vyjednavač a vicepremiér Liou Che.

Z pohledu trhů jde o pozitivní zprávu, což dnes ráno reflektuje nejen posilování eura vůči dolaru, ale rovněž i mírné zisky měn rozvojových trhů. Výjimkou je turecká lira, která vůči dolaru dále prohlubuje ztráty.

K ziskům eura dnes ráno rovněž přispěl výsledek německých továrních objednávek, který po předchozím propadu o -4 % m/m po revizi vykázal nárůst o 0,6 %. Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1201 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,48 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1161 do 1,1243 EURUSD.*

Koruna se na začátku týdne držela bezpečně u hranice 25,70 za euro. Na stabilním kurzu se podepsala například absence londýnských hráčů, kteří měli díky státnímu svátku volno.

Ani dnes ráno však domácí měna nevykazuje výraznější výkyvy. Nezvrátil to ani výsledek maloobchodních tržeb za březen, u kterých bylo pozorované zpomalení z 3,8 % y/y na 2,7 %. Oproti predikci na 1,9 % pak jde o poměrně citelné přestřelení.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,72 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,66 až 25,75 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,85 až 23,08 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter