Jak severokorejský diktátor mění společnost? Pomocí seriálů

Kim Čong-un se rozhodl upustit od starých propagandistických přístupů. Novým způsobem, jak se snaží propagovat rodinný život a také technologie, jsou televizní seriály běžící ve státní severokorejské televizi. Televizní obsah se tak stává klíčový v tvorbě světonázoru občanů KLDR a postupně tak mění celý rozhled společnosti.

Pod vládou mladého Kima se stala televize jedním z klíčových nástrojů severokorejské propagandy. Jedná se o posun oproti jeho otci Kim Čong-ilovi, který preferoval velice dlouhé a tradiční propagandistické filmy, uvedla Jean H. Leeová z vědeckého centra Woodrowa Wilsona pro server CNBC.

V novém výzkumu Leeová popsala, jak Severokorejci vyrábí seriály na zakázku pro tamní státní televizi. Seriály se soustředí především na mládež a technologie. Severokorejský lídr se tak prý zaměřuje na novou generaci obyvatel. Jedná se o prudký kontrast s filmy od minulých vůdců, kteří propagovali filmy z vojenského prostředí a apelovali tak na věrnost vojáků a také běžných obyvatel ke komunistickému režimu.

„S každou změnou v křesle vedení KLDR se odehrála určitá změna ve strategii. Filmy a televize jsou součástí mediální propagandy, která se snaží pomoci prosadit lídrovy priority a také podpořit jeho moc,“ uvedla Leeová.

Bitcoin jako podvod? Kim Čong-un si to rozhodně nemyslí

Jakmile převzal otěže diktatury syn Kim Čong-ila, filmová produkce se snížila a nastoupila doba seriálů. Podle výzkumu se severokorejské seriály vyvinuly z těch čistě propagandistických na ty, které jsou opravdu schopné tvarovat názor společnosti. Nový obsah seriálů propaguje například využívání technologií, ovšem v rámci patriotistického chování. V hlavním vysílacím čase se v televizi objevuje sitcom „Naši sousedé“, což je vysoce fiktivní seriál z rodinného prostředí. Existuje dokonce i seriál, který znázorňuje úspěšné testování jaderných zbraní.

Další ze sledovaných seriálů je o námořním důstojníkovi, který se místo soustředění na vojenskou kariéru jeho života soustředí na rodinný a osobní život. Vystupuje spíše v civilním oblečení místo uniformy. Leeová pro CNBC uvedla, že je to součástí Kimova cíle soustředit se na domácí výrobu textilu a její následnou spotřebu v rámci domácí ekonomiky.

Poslední z příkladů je série o mladých vědcích. Ti na střední škole vymýšlí technické vymoženosti, které běžná populace v Severní Koreji nezná. V seriálu figuruje i raketomet, jenž je podle analytičky „přímou korelací mezi vědeckými experimenty mládeže a nukleární technologií budoucnosti v KLDR“.

Byl „tajný“, teď předpovídá: Režim KLDR nevydrží ani další rok

Nejatraktivnější trh zemí bývalého východního bloku? Váš tip?

Newsletter