Trumpovy twitterové výkřiky postupně ztrácejí na významnosti

Kim Čong-un, Hasan Rúhání či dokonce americká centrální banka, ti všichni jsou poslední dobou pod slovní palbou Donalda Trumpa. Americký prezident svými odvážnými prohlášeními na Twitteru občas zahýbe i s finančními a komoditními trhy. Podle analýzy posledních tweetů a reakcí trhu se ale zdá, že si investoři na jeho silné řeči zvykli. 

Jednou z posledních „Donaldových epizod“ je výhružný tweet íránskému prezidentovi Rúhánímu. V něm, psáno velkými písmeny, blonďatý státník důrazně uvádí, aby Írán přestal jakýmkoliv způsobem Spojeným státům vyhrožovat nebo „jejich země pocítí to, co málokterá v historii“.

Právě na tento tweet reagoval pro americkou televizi CNBC ekonom švýcarské banky UBS Paul Donovan. Uvedl, že přes velkou významnost tweetu se trhy přestávají o prezidentovu online aktivitu výrazně zajímat. „Po Trumpových tweetech proti Severní Koreji, v kterých nasliboval spousty věcí, se zdá, že trhy začínají brát jeho výroky nepříliš vážně. Fakt, že Severní Korea stále pokračuje v jaderném programu, mu na důvěryhodnosti nepřidalo,“ řekl Donovan.

Před summitem s KLDR

Když se podíváme na tři zmíněná témata, tak chronologicky první byla rétorika právě vůči komunistické Severní Koreji. Trump prezentoval své názory minimálně jeho 53 milionům sledujících. Tweety vedoucí k historickému červnovému summitu mezi KLDR a USA byly ze značné části agresivní, mnozí ale Trumpa za jeho hrubý styl diplomacie chválili. Zdálo se totiž, že tento způsob někam vede.

 

Vrchní představitel americké armády sídlící v Jižní Koreji generál Vincent Brooks v sobotu 21. července přiznal, že kapacita nukleárního arzenálu Severní Koreji zůstává nedotčená. A právě tento fakt zanechává Trumpovu rétoriku jen u velkých řečí.

„Nejsem z této politiky nadšený“

Den předtím, tedy v pátek 20.července, se Trump pustil také do domácích řad, a to konkrétně do zástupců Fedu. V exkluzivním rozhovoru pro televizi CNBC uvedl, že není spokojený s politikou zvyšujících se sazeb. Nazýval to trestem pro Američany.

 

„Pokaždé, co se naší ekonomice začne dařit, tak chtějí zvýšit sazby, … opravdu s tím nejsem spokojený” uvedl Trump doslova.

Trhy ale jeho komentář rychle setřásly. Dolar, který je na zmínky o sazbách velice citlivý, oslabil jen málo. Očekávání změny úroků také nezaznamenaly výrazný pohyb. Trumpovu výřečnost se navíc snažil „zamést pod koberec“ i americký ministr finance Steven Mnuchin, který uvedl, že to byl jen prezidentův osobní názor a že plně respektuje nezávislost Federálního rezervního systému.

Co na to ropa?

Posledním z nedávných Trumpových výkřiků byl zmíněný komentář íránskému prezidentovi. K tomu došlo v neděli před půlnocí amerického východního času. I přes velmi agresivní tón se však nezdálo, že by trh zažil výraznější pohyb v reakci na novinky v diplomacii USA a středovýchodního Íránu. Cena ropy Brent i WTI rostla pár hodin po Trumpově tweetu o necelých 60 centů. S ranním obchodováním se pak v pondělí vrátila na původní úroveň 73 dolarů za barel.

Stejně vlažná reakce na Trumpův vzkaz Rúhánímu byla i na akciových trzích. Akcie na americkém trhu mírně klesly, ale pohyb byl téměř neznatelný, když index Dow Jones reagoval v úvodu obchodování pouze 18bodovým poklesem. Indexy S&P 500 i Nasdaq se obchodovaly jen těsně pod nulou.

Svět jednorožců v číslech. Dohoní Čína Silicon Valley?

Newsletter