Sazby půjdou letos nahoru, říká Rusnok. Korunu otestuje inflace

Úrokové sazby půjdou nahoru i v tomto roce. Slovo určitě bych nepoužíval. Ale je vysoce pravděpodobné, že hranice dvou procent padne. V rozhovoru pro dnešní vydání týdeníku Ekonom to řekl guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Uvedl také, že ČNB by mohla snížit výhled růstu tuzemské ekonomiky na letošní rok. 

Rusnok po posledním zasedání bankovní rady v loňském roce uvedl, že rada je na začátku nové etapy, kdy už bude rozhodování o dalších krocích v případě utahování měnové politiky obtížnější. „V průběhu roku 2018 jsme měli určitý komfort, věděli jsme, že ekonomika vyžaduje vyšší sazby ze všech důvodů,“ řekl v prosinci guvernér.

Korunu, která se včera k euru držela kolem 25,62 EURCZK, dnes prověří další číslo od statistiků, kteří oznámí prosincovou inflaci. Trh očekává, že index spotřebitelských cen v prosinci zrychlí meziroční růst na 2,1 % z listopadových 2,0 %. Proti listopadu by měl růst o 0,1 %. Predikce Roklen je 2,1 % meziročně a 0,2 procenta meziměsíčně. 

„Předpokládáme, že inflace se za prosinec vrátila nad hodnotou dvou procent. Za celý loňský rok tak cena sledovaného spotřebního koše vzrostla o 2,2 procenta. Na začátku letošního roku lze očekávat vyšší hodnoty inflace především kvůli růstu cen energií. S ohledem na další kroky ČNB zůstává zásadní, jak na bude (na nová data) reagovat koruna,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,63 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,59 až 25,69 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,24 až 22,50 USDCZK.* 

Včera vyšly Fed Minutes, zápis potvrdil sílící rétoriku představitelů Fedu ohledně opatrnějšího přístupu. Na prosincovém zasedání sice došlo na jednomyslné odhlasování zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů do pásma 2,25-2,5 %, několik centrálních bankéřů však preferovalo jejich ponechání beze změny.

„S hikem na prosincovém zasedání se sazby dostaly na, resp. blízko k, spodní hranici úrokového pásma považovaného za dlouhodobě neutrální,“ stojí v dokumentu. „Členové měnové výboru uvedli, že nedávný vývoj, včetně volatility finančních trhů a zvýšené obavy o globální ekonomický růst, učinil výhled rozsahu a načasování budoucího utahování měnové politiky méně jasným než předtím.“

Euro se včera na dařilo. Proti dolaru se evropská měna vyšplhala na tříměsíční maximum, kurz se dostal nad úroveň 1,1500 EUR/USD. Optimismus ohledně obchodních jednání mezi USA a Čínou zvýšil zájem investorů o rizikovější aktiva. Šance na odvrácení hrozící obchodní války každopádně stále existuje.

Jen krátce k brexitu. Premiérku Theresu Mayovou čekají těžké dny. Britští poslanci schválili dodatek ukládající vládě, aby v případě zamítnutí brexitové dohody v Dolní sněmovně příští týden představila svůj náhradní plán už do tří zasedacích dnů. Původně to přitom mělo být 21 kalendářních dnů.

Dnešek je chudší na zahraniční data. Pouze v USA budou zveřejněny nové a pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti. 

Dolar se dnes ráno vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1550 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,14 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1408 do 1,1509 EURUSD.*

 *Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter