Google ví všechno. Předpoví i vaši smrt

Něčím, co proniká stále hlouběji a stále častěji do našich životů, se za poslední roky bezpochyby stal Google. A není to jen správa vaší internetové pošty, kalendáře či vyhledávání na webu, v důsledku čehož o vás tento internetový gigant ví mnohem více, než tušíte, a možná více, než byste chtěli. Google se nyní chce stát i vaším doktorem a být v tom lepší než ti v bílých pláštích z masa a kostí.

Společnost Google vyvinula algoritmus, který dokáže předpovědět, zda v nemocnici zemřete či nikoliv. A to, jak tvrdí jeho autoři, s přesností až na 95 %. Práce rozsáhlého týmu vědců byla minulý rok publikována v odborném časopise Nature. Ti shromáždili lékařské záznamy 216 tisíc dospělých pacientů, kteří byli nejméně 24 hodin hospitalizováni ve dvou vybraných lékařských zařízeních.

Cílem bylo stvořit program, který by pomohl vylepšit a zejména personalizovat zdravotní péči na míru jednotlivým pacientům, a to za pomoci umělé inteligence. Řešení by mělo spočívat v lepší diagnostice a předpovídání rizik, což by usnadnilo následnou léčbu. „Chtěli jsme pochopit, zda by hluboké strojové učení mohlo přinést platné předpovědi v celé řadě klinických problémů a jejich důsledků,“ citoval autory server Fox News.

A podle nich se podařilo překonat modely, které lékaři v nemocničních zařízeních běžně využívají. Program umělé inteligence vytvořený výzkumníky společnosti Google dokáže poměrně přesně předpovídat riziko úmrtí, potřebu hospitalizace či dlouhodobý pobyt v nemocnici a diagnostikovat pacientovy problémy. „Ve všech případech byla metoda přesnější než dříve publikované modely,“ uvádí článek v časopise Nature.

 

Co se týče pravděpodobnosti úmrtí, prognózy algoritmu byly testovány na základě dat ze dvou lékařských center. V případě zdravotnického centra v San Franciscu, které spadá pod Kalifornskou univerzitu, mela umělá inteligence správný odhad v 95 % případů. U záznamů poskytnutých lékařským systémem Chicagské univerzity předpověděl algoritmus úmrtí pacienta správně v 93 % případů.

Naproti tomu běžně využívané modely, tzv. rozšířené systémy včasného varování (Early Warning Score, EWS), využívající řadu faktorů, které pomáhají lékařům určit, jak nemocný je pacient, dopadly dle výzkumníků o poznání hůře. V prvním případě byla správnost jejich předpovědí 85 %, v druhém pak 83 %.

Algoritmus Googlu byl tak v obou lékařských zařízeních úspěšnější o celých deset procentních bodů. Tento inovativní predikční model nicméně přichází v době, kdy se vášnivě diskutuje nejen o přínosech, ale také o rizicích využívaní umělé inteligence, a to mimo jiné i s ohledem na bezpečnost dat. A jelikož právě lékařské záznamy patří k těm nejcitlivějším údajům, může být cesta k uvedení takového modelu do lékařské praxe poměrně trnitá.

Umělá inteligence krade tajemství. Rozpozná i sexuální orientaci

Newsletter