Pojistka proti finančnímu kolapsu? Bitcoin vs. zlato

Ačkoliv kryptoměna bitcoin zažívá v posledních měsících velký boom a slyšel o ní už téměř každý, někteří ji stále neberou příliš vážně. Zlí jazykové tvrdí, že stačí pár finančních otřesů či trefných regulačních zásahů, a virtuální měna, která začátkem roku pokořila hodnotu 1 tisíc amerických dolarů, se zhroutí jako domeček z karet. Je tedy lepší pojistkou pro případ finanční krize zlato? Nad tím se ve svém článku zamýšlí Benjamin A. Smith, editor Lombardi Financial.

Navzdory varováním tvrdí zastánci bitcoinu, že právě v dobách, kdy se objevují problémy ve finančních systémech, se bitcoin stává ještě silnějším. To dokazuje například situace ve Venezuele, kde za poslední dobu kvůli hyperinflaci obliba kryptoměny rapidně vzrostla. Ale to není vše. Ve Venezuele je používání bitcoinu vnímáno rovněž jako protest proti tamnímu systému, tím pádem může být BTC, a další kryptoměny, obecně vnímán i jako forma boje proti současnému finančnímu systému, se kterým mohou především centrální banky výrazně manipulovat.

Hyperinflace ve Venezuele: Bitcoin jako protest proti systému

U bitcoinu, jehož platební síť běží na bázi technologie blockchain, něco takového možné není. Jeho unikátnost tkví v tom, že celý systém je plně decentralizovaný a žádný jednotlivec, skupina ani vláda jej nemůže z vnějšku, ba ani zevnitř ovlivňovat. V síti neexistuje žádný centrální bod, ze kterého by někdo mohl neoprávněně zasáhnout proti účastníkům komunikujícím výhradně pomocí peer-to-peer sítě (přímo, tedy nikoli přes centrální server).

 

Cena bitcoinu je tak vytvářena výhradně poptávkou a nabídkou, která bude po vytěžení všech 21 milionů bitcoinů fixní. Navíc v tomto případě nefiguruje ani žádná centrální banka, která by mohla například způsobovat inflaci. A právě proto je bitcoin alternativou ke státním „fiat“ penězům, jejichž množství lze libovolně rozšiřovat a tím snižovat jejich hodnotu.

Prakticky fixní nabídku má však také zlato, kvůli čemuž se bitcoinu také někdy přezdívá „moderní zlato“. Obě aktiva vykazují i další podobné vlastnosti; například jsou odolné vůči padělání. Zlato má však jednu velkou výhodu – na rozdíl od bitcoinu je hmatatelnou komoditou.

Bitcoin dobrý, mince lepší. Papírové peníze nám nerušte!

I když se zdá být bitcoinová platební síť nezničitelná, stále se jedná o virtuální měnu, jejíž data jsou sice uložena na serverech po celém světě, avšak stále existuje jaksi pouze ve virtuálním světě. Proto se jej mnozí stále zdráhají akceptovat jako reálné aktivum. Avšak s tím, jak bitcoin bere vážně stále více lidí, berou kryptoměny vážněji také vlády. Do budoucna tak lze počítat s ještě větším počtem regulací zaměřených přímo na ně.

Cena bitcionu sice za poslední roky několikanásobně vzrostla, na druhou je ale stále poměrně dost volatilní. Nejznámější kryptoměna tak může být dobrou volbou pro investory, kteří hledají vysoké zhodnocení, avšak pro ty, kteří chtějí bezpečně uložit své peníze, se zdá být stále dost rizikovou variantou. Jakožto pojistka proti finančním otřesům a devalvacím měn tak zatím zůstává o něco více legitimní volbou zlato.

 

Newsletter