Jak se vzpamatovat ze ztrát? Sáhněte po whisky

Jen málo investorů napříč celým obchodním spektrem se může letos chlubit nadprůměrnými zisky. Není se čemu divit, naprostá většina trhů si během prvního měsíce prošla několikaprocentním propadem, ze kterého se (v některých případech stále neúspěšně) snaží vzpamatovat.

Pro příklad, americký index S&P 500 se propadl o více jak 5 % stejně na tom je i Dow Jones, Technologický Nasdaq pak odepsal dokonce více jak 8 %. V rámci Evropy je možné zmínit EURO STOXX 50, který spadl o 9,5 % či německý Dax, jenž klesl o téměř 10 %. Obdobně jsou na tom i komodity. Ropa Brent je letos níže o 9 %, její americká kolegyně WTI dokonce o -16 %. Dařilo  se naopak třeba zlatu (+8 %) a stříbru (+6 %).

Pokud jste na některém ať už zmíněném, či nezmíněném instrumentu prodělali, měli byste svou lítost utopit ve whisky. Nejen že vám to uklidní nervy, ale rovněž na tom můžete zajímavě vydělat. Index Rare Whisky Apex 1000, který je nejširším a nejobsáhlejším bechmarkem skotské, rapidně roste, zatímco ostatní komodity a akcie padají. Za celý rok 2015 si připsal bezmála 15 %, což je ve srovnání s ostatními možnostmi velice slušný výsledek (viz graf č.1).

Výnos 440 %. Ve whisky je pravda?

Důvod tohoto růstu je jasný. Nabídka té nekvalitnější whisky se postupem času razantně snižuje, což si uvědomují její sběratelé, kteří tak ve výsledku ženou její cenu nahoru. Pro představu, průměrná cena whisky z 20. let minulého století se aktuálně pohybuje nad tisícem dolarů (na britské aukci ji lze koupit za průměrnou cenu 7 tisíc liber, viz graf č.2). Mladší ročníky jsou pak vzhledem k věku logicky levnější (viz graf č.3).

Pokud tudíž hledáte zajímavé, ale hlavně stylové zhodnocení svých peněz a nebojíte se alternativních investic, láhev archivní skotské by ve vašem portfoliu neměla chybět.

Na zdraví!  

Vodka vede, ale z whisky se stává fenomén                                                                             

Newsletter