Úroková pauza zřejmě potrvá

Kdy bude Česká národní banka zvyšovat sazby? Není tomu tak dávno, kdy průzkumy mezi ekonomy naznačovaly, že první hike by mohl přijít již v únoru. Pohled finančního trhu byl však odlišný. Nejenže nenaznačoval další navyšování úroků, ale pro rok 2020 to dokonce vypadalo i na možnost jejich snížení. Teď, s tím, jak se blížíme k prvnímu měnověpolitickému zasedání bankovní rady, už nejsou oba zmiňované pohledy od sebe zas až tak vzdálené.

Mezi hlavní proměnné podporující možnost navýšení sazeb patří kurz koruny, který i nadále zaostává za poslední prognózou ČNB, a proinflační tlaky z napjatého trhu práce. Významněji než v minulém roce však do rozhodování centrální banky vstupují vnější faktory, které zvyšují nejistotu ohledně dalšího vývoje a nutnosti zvyšování sazeb. Konsenzus mnoha odhadů ekonomického vývoje, počítaje renomované instituce, je mírné zpomalení ekonomického růstu ve většině zemí světa, včetně pro tuzemskou ekonomiku důležitých evropských obchodních partnerů. Vzhledem k ekonomickým a politickým okolnostem očekáváme, že opatrnost a nejistota převáží vliv slabé měny, a bankovní rada tak příští týden ke zvyšování sazeb nepřistoupí.

Pro budoucí výhled měnové politiky bude informativní nejen komentář guvernéra Rusnoka, ale především aktualizovaná prognóza. Očekávaná revize by měla doznat změn především v otázce předpokladů vývoje vnějšího prostředí, od kterých se odvíjí modelový scénář vývoje tuzemské ekonomiky, včetně zásahů ČNB. Slabší okolní ekonomiky a pokračující nejistota na světovém trhu by tak mohly přispět k slabšímu „dovezenému“ růstu a dalšímu neposilování koruny.  

Odhady ekonomů se mohou v otázce sazeb lišit. Finanční trhy oproti tomu sází poměrně jasně. Pravděpodobnost únorového (a dokonce již i březnového) zvýšení úroků o „tradičních“ 25 bazických bodů vidí jen lehce nad deseti procenty. V horizontu roku je sice pravděpodobnost vyšší, i tak se ale nedostane ani k padesáti procentům.

Nikde není dáno, že vidění trhu a průzkumy mezi analytiky musí jít ruku v ruce. Zatímco průzkumy vychází z jednoho daného okamžiku, trhy reagují průběžně. Vidí menší pravděpodobnost vyšších sazeb, čímž v podstatě potvrzují očekávání horšího ekonomického vývoje. V případě české ekonomiky jsme ale stále přesvědčeni, že prostor pro vyšší úroky existuje. Pouze se do hry vloží oproti předchozím zasedáním centrální banky vyšší citlivost na globální rizika. Jakmile ta odezní, ČNB se podle nás vrátí k pokračování směrem vzhůru až k odhadované neutrální sazbě, což by letos mohlo přinést ještě dvě kola hiků o zmiňovaných 25 bazických bodů.

Newsletter