Chcete, aby Trump něco řekl? Řekněte mu, že to nesmí říkat

Neuplyne snad ani den, kdy by se v titulcích světových medií neobjevily další výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Ohnivou zlobou, jakou svět neviděl,“ vyhrožoval minulý týden Severní Koreji. O minulém víkendu v souvislosti s protesty v Charlottesville  zase svět pobouřil svým prohlášením, že vinu na násilnostech nesou obě strany. Svými kontroverzními výroky Trump sklízí masivní kritiku, ale zároveň si zajišťuje po celém světě neutuchající pozornost.

Trumpovu mluvu analyzoval pro německou verzi serveru Business Insider politolog Peter Feaver, který dříve pracoval jako poradce bývalého amerického prezidenta George W. Bushe a je profesorem na Duke University. Trumpův způsob vyjadřování se podle něj od ostatních prezidentů odlišuje, a to hned třemi způsoby.

Trump na úrovni páťáka

Za prvé, současný americký prezident používá jen velmi omezenou slovní zásobu. „Jeho slovník lze přirovnat k úrovni žáka páté až sedmé třídy,“ říká Feaver. „Trump necílí na vzdělané publikum, ale na širokou masu.“ Charakteristické je pro něj přitom také používání krátkých vět.

Od Hitlera po Trumpa. Proč trhy milují populisty?

Dalším rozdílem je podle politologa to, že hovoří mnohem volněji než jiní politici. „Dokonce i v situacích, ve kterých by se měl držet daného scénáře, se od něj odchyluje.“

Samozřejmě je řada dalších politiků, kteří používají jednoduchá slova a improvizují, protože nechtějí znít jako „profesoři“, říká Feaver. „Ale Trump toto činí v ještě větším rozsahu. Žádný prezident nesnížil svůj slovník na tak nízkou úroveň jako prezident Trump.“

Když Donald Trump exceluje: Deset vtipných výroků

Trump jako bořič tabu

I co se obsahu týče, je Trump svým způsobem výjimečný. Trousí výroky, které jsou především mezi vzdělanými Američany sporné. „Trump porušuje tabu,“ říká Feaver. „Rád se nechává unést tak, že říká věci, které jiní považují za nevyslovitelné.“ V průběhu volební kampaně se podle serveru například vysmíval rodičům zemřelých amerických vojáků. „Pokud chcete, aby prezident Trump něco řekl, řekněte mu, že to nesmí říkat,“ cituje server politologa.

Pozor na voliče

Trumpův předchůdce Barack Obama byl naopak znám svými vytříbenými vyjadřovacími způsoby a politickou korektností. Přesto je zde podle politologa jeden bod, ve kterém jsou si podobní. Oba přikládají velkou důležitost tomu, aby nevyděsili své voliče. „I Trump svou (voličskou) základnu zřídkakdy provokuje,“ říká Feaver. „Nechce se u nich stát neoblíbeným.“

Svým nekonvenčním stylem mluvy sice naráží u americké elity, ale na druhou stranu si tím zajišťuje věrnost svých voličů – a sleduje tím tutéž strategii jako mnozí političtí vůdci před ním.

Trump jako rozmarné dítě

O jeho popularitě může svědčit i 36 milionů příznivců, kteří jej sledují na jeho oblíbené komunikační plarformě – na twitteru. Z prezidentových tweetů již dokonce vznikla kniha, kterou sestavil a posměšnými kresbami opatřil karikaturista Shannon Wheeler. Sborník obsahuje 30 tisíc záznamů, které Trump jako podnikatel, prezidentský kandidát i jako prezident adresoval svým příznivcům od roku 2009.

Půl roku vlády Trumpa, půl roku politiky na Twitteru

 

„Poselství tweetů není o Trumpovi, ale o jeho čtenářích. Povzbuzuje je, aby byli sami sebou a se svými slabostmi. Buďte sexisty, rasisty, bázlivci, sobci. Chovejte ke světu nenávist a bojte se ho,“ píše autor díla podle ČTK v předmluvě. „Každý den vstávám se zvědavostí, co nového je na Trumpově twitterovém účtu. Je to děsivé, ale pro většinu země je to i zábava,“ řekl Wheeler pro The Washington Post. Podle svých slov se nechce prezidentovi jen vysmívat, ale snaží se ho i pochopit. Zobrazuje ho prý především jako rozmarné dítě, které nic nechápe a stará se jen o sebe.

Tisíce psychiatrů požadují odvolání Trumpa. Prý je duševně nemocný

Newsletter