„Ropný“ věštec s miliardovou sázkou opět věští

Půjde dolů, mnohem víc dolů….“. Těmito slovy byla předpovězena ropná apokalypsa ještě před jejím rozpoutání v červnu 2014. Oním „věštcem“ byl Zach Schreiber, zakladatel fondu PointState Capital, který na konferenci v březnu 2014 nejprve politoval všech, kteří byli long na ropě, aby posléze na jejím propadu vydělal miliardu dolarů. Dnes Schreibera opět „políbila múza“, přičemž ani to si opět nenechal pro sebe. Na co tedy „ropný“ věštec sází?

Tento týden v New Yorku proběhla Ira Sohn Conference, kde již tradičně manažeři hedgeových fondů představují své žhavé investiční tipy. Mezi mnoha zvučnými jmény nechyběl ani Zach Schreiber, který oznámil, že sází na růst mexického pesa a ruského rublu, v obou případech vůči americkému dolaru. Tímto krokem tak doplnil svůj starší obchod, ve kterém sází na pokles saúdského rijálu vůči dolaru.

„Půjde dolů, mnohem víc dolů…..“

Všechny tři obchody se úzce týkají ropy. V případě Saúdské Arábie manažer argumentuje silným nadhodnocením tamní měny, která je podložena neudržitelným vývojem ekonomiky. Masivní propad černé komodity, která byla vždy dojnou krávou saúdského vládního rozpočtu, nutně povede k tomu, že země opustí navázání své měny na dolar. To pak ve výsledku povede k jejímu prudkému oslabení z úrovně na 3,75 rijálu za dolar, kde je pár udržován od roku 1986.

Podle Schreiberových výpočtů „spálí“ Saúdská Arábie při ceně ropy na 50 dolarech/barel za rok zhruba 80 až 100 miliard dolarů v zahraničních rezervách. V tomto stavu však může země setrvat dva až tři roky, než definitivně „narazí do zdi.“ Potenciál jeho sázky pak dosahuje 10 až 50násobku vložených peněz.

Spekulace na zpevnění pesa a rublu pak přichází v návaznosti na letošní růst cen ropy. Jak Mexiko, tak i Rusko patří mezi hlavní vývozce ropy. V jejich případě z historického hlediska platí, že jakmile ceny černé komodity rostou, tamní měny mají tendenci posilovat (viz graf). Oboum zmiňovaným měnám se letos daří. Peso od poloviny února zpevnilo o 6,7 %, rubl pak zažívá jeden z nejlepších roků, když od poloviny ledna vzrostl o zhruba 20 %.

Co se týče ropy, i ta je v roce 2016 v plusových číslech. Cena druhu Brent letos stoupla o více jak 19 %, WTI si pak připsala více jak 18 %. I přesto se však Schreiber drží při zemi. Jeho výhled černého zlata nepočítá s kdovíjak astronomickým boomem. Podle jeho názoru dosáhne stávající růst pouhých 50 až 55 dolarů za barel.

Newsletter