Akcie už letos vydělaly tolik co loni. A, světě div se, porostou dál

Přestože jsme minulý týden byli svědky propadu amerických technologických akcií (Nasdaq klesl o více než procento), širší index S&P 500 se udržel v zisku. Teď přišli statistikové s další pozitivní zprávou. Benchmark složený z 500 titulů za necelý půl rok vydělal už skoro tolik, jako je celoroční průměr za posledních 90 let. A, světě div se, index prý poroste ještě dál.

Společnost LPL Financial ve spolupráci se zpravodajstvím CNBC přinesla čísla, která dokazují, jak mimořádný je tento rok na akciových trzích. Průměrný růst indexu S&P 500 dosáhl za posledních 90 let 9,8 procenta, letos za necelých šest měsíců si už však připsal 9,7 procenta. Mohlo by se tedy zdát, že má trh nakročeno k tomu, aby byl k investorům dvakrát tak štědrý, než je „běžné“, ale klidně i víc.

Podle dalších statistik více než čtvrtina z posledních 90 let vykázala větší než 20procentní anualizované zhodnocení. Analytik LPL Financials Ryan Detrick k tomu navíc uvedl, že v minulém roce dosáhl index 9,5 procenta s tím, že on sám dosud nikdy neviděl, aby se výnos dva roky po sobě pohyboval mezi pěti až deseti procenty. Anualizovaného zhodnocení v rozmezí pět až deset procent bylo totiž za posledních necelých 90 let dosaženo pouze šestkrát. 

Teď je tedy potřeba srovnat podobnosti letošního roku s historií, abychom byli schopni alespoň částečně odhadnout, kam se akcie dále vydají. Nejprve je nutné najít období s podobným trendem obchodování, jako je ten letošní – musí jít o klidný rok s růstem, kdy bylo dosaženo několik nových maxim a více společností rostlo, než klesalo. Tyto charakteristiky doplněné o čísla z historie vypovídají o tom, že trh ve druhé polovině roku 2017 poroste dále. Přesto však bude tento vývoj pravděpodobně přerušen jedním výrazným poklesem, který investoři letos ještě nezažili, uvedla CNBC.

Fantazie bez uzdy: Tesla dražší než Apple? Ano, jde to

Dalším zajímavým faktem je, že pokud byl index S&P 500 s úderem stého dne v roce v růstu alespoň sedm a půl procenta, tak dvacetkrát z 23 případů dále rostl. Tuto teorii podpořil i analytik CFRA Sam Stovall. Na základě jeho výzkumu let s tolika maximy a malou volatilitou našel silnou korelaci s dalším růstem. Výjimkou byl v této časové řadě krizový rok 1987. Tehdy nadšení během léta postupně opadalo, až v říjnu trh spadl a vymazal tak zisky celého roku. Pravda, v analýze tohoto typu je strašidelné použít podobný rok, nelze však opomenout, že v r. 1987 byl trh za prvních sedm měsíců o 40 procent výše. V tomto tedy podobnost jednoznačně nelze pozorovat.

Jablko v ohrožení? Na pád Applu vsazena třetí nejvyšší částka na světě

Zdravý, nebo nemocný trh?

Poslední zaváhání trhu technologických akcií, které jej vyšlo na ztráty  o velikosti 4,5 procenta, by mohlo předpovídat alespoň jakousi kontrolu zdraví trhu. „Za posledních sedm let pády indexu Nasdaq přes čtyři procenta předcházely pádu S&P 500 o tři nebo více procent. Nezní to jako mnoho, ale pořád by to byl největší propad tohoto roku,“ uvedl investor Urban Carmel.

Soumrak hedgeových fondů. Žezlo přebírají banky, ty centrální (bohužel)

Newsletter