Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Pět nejhorších investic, které jste mohli udělat od roku 2009

Investiční weby jsou plné článků o tom, jak by investoři měli investovat a do čeho. Čemu by se ale měli naopak vyhnout, o tom se příliš nemluví. Nyní však server MarketWatch odhaluje, která aktiva dosáhla v období od poslední finanční krize „nejhoršího“ výkonu. Kdo ví, možná je máte v portfoliu i vy…

Hotovost a její ekvivalenty

Výnos: Méně než 1 %

I když si o filozofii státních peněz, tzv. „fiat money“, může každý myslet své, faktem zůstává, že proti kolapsu v podobě finanční krize jsou velmi dobrou pojistkou (přinejmenším do doby, než se finanční krize zvrhne v politickou). Avšak slušný výkon během recese je obvykle vyrovnán relativně chabým výkonem během dobrých časů. Pokud jste tedy po propadu v roce 2009 investovali do hotovosti, udělali jste velkou chybu.

Komodita budoucnosti? Investujte do vody!

Americké inflačně chráněné dluhopisy (TIPS)

Výnos: Méně než 20 %

Jak název napovídá, specifikem inflačně chráněných bondů je, že chrání investory před rizikem inflace. U inflačně indexovaného dluhopisu je fixní pouze jeho kupón, avšak jmenovitá hodnota i úrokové platby se mění spolu s inflací.

Tyto tzv. dluhopisy s reálným výnosem jsou ceněné pro svou nízkou volatilitu, avšak za eliminaci rizika spojeného s inflací musí investoři zaplatit nižším výnosem. A to se v dobách, jako byla poslední dekáda, kdy byl trend zvyšování cen v porovnání s historií relativně plochý, příliš nevyplatí. Pokud se však inflace bude do budoucna zvyšovat, tento stav by se měl změnit a TIPS by tak měly nabývat na atraktivitě.

Zlato

Výnos: Méně než 30 %

Žlutý kov je pověstný svým takřka inverzním vývojem k akciovým trhům. Pokud tedy budete zlato vyhledávat v době, kdy se analytici předhánějí v tom, kdo předpoví horší recesi, pak jistě neuděláte chybu. Avšak pokud jste si zlato oblíbili po krachu v roce 2009, pak jste svůj zájem nenačasovali příliš chytře; cena drahého kovu za posledních osm let vzrostla o skromných 30 %.

To by mohl být dobrý výkon pro konzervativního investora, avšak v této souvislosti se sluší připomenout, že vývoj ceny zlata představoval v tomto období spíš než klidnou mírně rostoucí trajektorii jízdu na horské dráze. Cena zlata skákala nahoru, dolu a zase zpět, což dokládá, že tento kov je poměrně dost volatilní investicí. To lze ale vykompenzovat tím, že jej budete držet delší období.

Čínské akcie

Výnos: Méně než 60 %

iShares China Large-Cap ETF FXI, což je index nejoblíbenějšího čínského fondu, který nyní spravuje aktiva v hodnotě 3 miliardy dolarů, vzrostl od svých nejnižších hodnot v březnu roku 2009 o 60 %, ostatní čínské fondy pak o něco méně. To nezní jako špatné číslo, ovšem jen do doby, než zjistíme, že americké akcie si za toto období polepšily o mnoho více – například ty zastoupené indexem S&P 500 o 249 %, Dow Jones Industrial Average (DIJA) pak vzrostl o 219 %.

Energetické akcie

Výnos: Méně než 90 %

Podle výsledků ETF Energy Select Sector SPDR, který je jakýmsi benchmarkovým indexem pro celý energetický sektor, vzrostly akcie energetických společností za období od krachu v roce 2009 o méně než 90 %, což dělá z energetiky prakticky nejméně výnosné odvětví. Výsledky minulého roku, kdy sledovaný segment rostl o zhruba 25 %, však napovídají, že situace se začíná obracet.

Ověřeno na datech: Na diverzifikaci záleží

Newsletter