Pozor, vyšší sazby by mohly zlomit technologického „tesáka“

V posledních týdnech se technologickým akciím vůbec nedaří. Velikáni trhu, členi tzv. FANG (Facebook, Amazon, Netflix, Google/ Alphabet, včetně Applu pak FAANG), jsou podle švýcarské banky Credit Suisse v největším ohrožení. Další zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou by totiž tyto tituly nemusely přežít ve zdraví. Zprávu od banky přinesla televize CNBC.

Klopýtající technologické akcie by podle Credit Suisse mohly brzy narazit na další překážku. „Výnosnost akcií FAANG – Facebooku, Applu, Amazonu, Netflixu a Googlu/Alphabetu – se od roku 2003 pohybovala inverzně vzhledem k úrokovým sazbám,“ uvedla šéfka oddělení akciových investic Credit Suisse Lori Calvasinová. „Inverzní vztah implikuje možnou situaci na trhu v druhé polovině roku 2017, která se rozhodně prokáže jako zátěžová zkouška pro tyto technologické tituly,“ dodala.

Může tesák „FANG“ ještě ukázat zuby?

Banka Credit Suisse k tomuto vydala i přesné matematické vyjádření. Podle analýzy dosahuje korelace mezi výnosností velkých technologických akcií a desetiletého amerického státního dluhopisu negativních 86 procent. Pro představu, při korelaci +100 se dvě aktiva pohybují synchronizovaně, při korelaci -100 se pohybují v naprosto opačném směru. Podle analýzy je tedy trend velice blízko opačnému pohybu.

Výnos amerického desetiletého dluhopisu se v loňském roce propadl a dosáhl hodnot, okolo kterých se už několik dekád nepohyboval. Přestože opětovný růst byl krkolomný, experti se domnívají, že se výnosy budou posouvat stále výše s tím, jak expanduje globální ekonomika a roste možnost potenciálních vládních stimulů a vidina restriktivnější monetární politiky.

Nejsme dostatečně chytří na to, abychom předpověděli krizi

Většina výnosů dluhopisů ostatních vyspělých ekonomik se pak také posunula výše s tím, jak Mario Draghi nedávno ohlásil návrat reflačních sil. Američtí obchodníci od domácí centrální banky očekávají zvýšení úrokových sazeb v tomto roce ještě zhruba jednou.

Technologické akcie mají v širším indexu S&P 500 největší váhu, mohou tak ovlivnit i celý směr trhu. Prozatím je tento sektor letos stále tím nejziskovějším, když vzrostl už o více než 18 procent. V uplynulých týdnech se ale tyto tituly trápily, jelikož se tradeři začali obávat, že velké technologické firmy začínají být na burze až příliš předražené. Proto je tento sektor během posledního měsíce až čtvrtým nejlepším v rámci indexu S&P 500. Na začátku tohoto týdne se zatím pohyboval mírně výše než koncem toho minulého.

ECB a „Super Mario“ ve světle reflektorů globálního trhu

„Akcelerace technologických akcií je pravděpodobně jen krátkodobá. Dlouhodobé indikátory naznačují klesající trend, a to už v srpnu a na podzim,“ uvedl stratég Fundstrat Robert Sluymer pro CNBC. Toto očekávání koresponduje i s postupně klesajícím počtem akciových titulů, které se letos zatím vezly na vlně zisků.

Hrozba, které se jedna akcie vyhne?

Vedle hrozby toho, že by vyšší sazby mohly FAANG ohrozit, Credit Suisse zároveň vydala velmi příznivou predikci k akciím Facebooku. Ke konci roku 2018 prý tento titul poroste až o 45 procent. Letos je firma Marka Zuckerberga v plusu o cca 38 procent.

„Růst ceny reklamy, který byl ohlášen za první čtvrtletí roku 2017, byl pro nás dostatečným signálem pro to, abychom začali přemýšlet o silnějším rostoucím trendu tržeb firmy,“ uvedl v pondělní zprávě analytik banky Stephen Ju.

Newsletter