Google, Facebook a spol.: Neohrožená technologická pětka. Nebo ne?

Tajné investiční tipy? Kdeže. Tituly, o kterých bude řeč v tomto článku, zná již i leckteré malé dítě. Proč tyto „profláklé“ akcie patří již dlouhou dobu mezi ty nejúspěšnější? A co je může ohrozit?

Amazon, Apple, Google, Facebook a Microsoft. Jen málokterý investiční manažer dnes ve svém portfoliu nemá akcie alespoň některé z nich.

Nudná strategie

Nuda? Jistě, můžete vsadit na lecjaké zajímavé tajné tipy, ale musíte pak také počítat s velkým rizikem, že na nich vydělá v lepším případě jen váš broker, v horším ještě ten, kdo takovéto „perly“ schované na dně investičního moře jako tajný investiční tip šíří. Pokud se však chcete vyhnout nepříjemným překvapením, platí, že čím širší investice, například do indexového fondu, tím lépe. Čím známější je firma a čím větší je její tržní síla, tím lépe, radí německý server „manager magazin“.

Milionářem přes noc? Aneb jak to dopadá s fantastickými nabídkami

A největšími firmami světa měřeno podle tržní hodnoty je právě oněch pět amerických technologických gigantů: Apple, Alphabet jakožto mateřská společnost Googlu, Microsoft, Amazon a Facebook. Na Wall Street už se nějakou dobu točí sázky na to, který z těchto gigantů jako první zdolá metu jednoho bilionu dolarů. Bude to sice zřejmě ještě nějakou dobu trvat, ale málokdo pochybuje o tom, že to bude právě jedna z těchto firem a žádná jiná.

Apple dražší než bilion dolarů? Možná již brzy!

Minulý týden již Facebook a Amazon na chvíli hodnoty jednoho bilionu dolarů dosáhly – byť dohromady. Zakladatel Amazonu Jeff Bezos se pak na pár hodin stal nejbohatším mužem planety – posunul se před Billa Gatese, zakladatele Microsoftu. Ojedinělé poklesy cen akcií, jako minulý pátek po oznámení čtvrtletních hospodářských výsledků, pak nejsou nic, co by ho bůhvíjak vzrušovalo. Bezosovi jde v první řadě o dominanci na trhu, ne o čtvrtletní výsledovku. A kterého investora do akcií Amazonu by skutečně rmoutilo, že akcie, které za dva roky vydělaly 140 %, se zhouply o 5 % dolů?

Dvacet let akcií Amazonu: Ze startupu obrem za 450 miliard dolarů

Předražené? No a co?

Mnozí skeptici již sice roky varují před tím, že tyto nejznámější akcie světa jsou dávno předražené. Růsty cen akcií, které tyto vysoce oceněné „tech five“ předvedly jen od začátku tohoto roku, jsou přesto ohromující: Microsoft a Alphabet si od ledna připsaly kolem 20 %, Apple 30 %, Amazon 36 % a Facebook dokonce 48 %. Drahé již tedy sice dlouho jsou, ale zdá se, že pořád mohou být ještě dražší.

Současná technologická bublina předčila dot-com bubble. Nebo ne?

Ale čím to je, že u těch nejznámějších a nejdražších firem světa obvyklá kritéria hodnocení akcií, jako je P/E, v podstatě nehrají žádnou roli? Čím to, že technologický sektor je stále téměř k nezastavení?

Technologická pětka útočí

Podle serveru „manager magazin“ mezi hlavní důvody patří tři, které vyplývají především ze specifického obchodního modelu těchto digitálních firem:

  1. Digitální vůdci jsou zároveň digitálními predátory: Jejich úspěch je založen mimo jiné i na tom, že míchají různé trhy a odvětví a přitom tlačí ke zdi v nich etablované firmy s pomocí své tržní síly a digitální povahy. Například Amazon tak učinil s klasickým maloobchodem, zaútočit chce převzetím Whole Foods i na prodejce potravin, v cloudovém byznysu je pak se svou dceřinou AWS již dnes na předních pozicích.
  1. Žádné odvětví není před útokem „technologické pětky“ v bezpečí: Globální automobilový průmysl nervózně sleduje Apple a Google, jelikož ví, že v mobilitě budoucnosti půjde o data, propojení a o autonomní jízdu a nikoli o sílu motoru. Mediální odvětví zase již roky sleduje, jak Facebook získává stále větší podíl na trhu, aniž by vůbec musel poskytovat vlastní obsah.
  1. Stádní efekt: Dominantní tržní síla a velikost digitálních gigantů přitahuje i investory, kteří by jinak jen tak nějakou cenu za akcie nezaplatili. I známý hodnotvý investor Warren Buffett, který nakupuje zpravidla jen levné akcie, nedávno přiznal, že je fanoušek firmy Apple a že v této nejdražší firmě světa výrazně zvýšil svůj podíl. Buffett hodnotí pozitivně především „široký hradní příkop“ této firmy, tedy její schopnost vytvořit si vlastní drahý ekosystém a schopnost udržovat si dlouhodobě zákazníky i přes vysoké ceny, a chránit se tak před konkurencí a cenovými válkami.

Ať se nám to líbí, nebo ne, výsledkem těchto skutečností je to, že téměř každý investor má ve svém portfoliu technologickou pětku nějakým způsobem přítomnou – ať již jako fond, ETF či jako jednotlivé tituly.

Když se stádo otočí

O tom, že digitalizace v následujících letech ještě zesílí a bude proměňovat další a další oblasti, pochybuje i mezi hodnotovými investory jen málokdo. Nebezpečí však nejznámějším titulům světa hrozí z druhé strany. Tržní síla „tech five“ je totiž už tak velká, že je bedlivě sledují kartelové úřady po celém světě.

Prvním zdviženým ukazováčkem dohledu nad dodržováním zásad volné hospodářské soutěže byla pokuta ve výši 2,4 miliardy eur, kterou Evropská komise udělila Googlu za zneužití dominantního postavení na trhu, když firma ve svém vyhledávači zvýhodňovala jiný vlastní produkt. Takovéto pokuty nejsou sice pro pokladny těchto gigantů ničím, co by nezvládli levou zadní, nicméně s rostoucí tržní silou těchto firem by mohly sílit i prostředky úřadů na boj proti nim.

Pokud se jednoho dne technologická pětka dostane do vážných kartelových problémů, hrozí stádní efekt v opačném gardu. Apple, Amazon, Microsoft, Google a Facebook jsou zodpovědné za 40 % růstu indexu S&P 500, varovala podle serveru investiční banka Goldman Sachs na začátku června. Minule došlo jen ke krátkému mírnému poklesu, který znamenal jen několikadenní přerušení rekordní jízdy.

Pokud by však v důsledku vážnějších problémů došlo k dlouhodobějšímu a výraznějšímu poklesu, hrozí, že se investoři, kteří vlastní akcie pětice technologických gigantů, začnou rychle ubírat směrem k východu. Mnozí investoři s těmito tituly vydělali nemalé peníze a tak je nasnadě, že by si své zisky v případě výraznějšího obratu vývoje kurzu mohli konečně začít houfně vybírat.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter