Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Zelená revoluce je tu. Odskáče to hlavně uhlí

Větrné a solární elektrárny zažívají až nezastavitelný boom. Produkce ropy a zemního plynu se blíží ke svému vrcholu, elektrická auta čekají na tu pravou chvíli, kdy ve velkém vtrhnou na trh. Současný vývoj energetiky má tak jednu jasnou oběť – uhlí.

Instalace nových zařízení tzv. čisté energie prolomily v minulém roce rekord. Podle výzkumu Bloomberg New Energy Finance se do solární a větrné energie investuje dvakrát více prostředků než do fosilních paliv.

Během několika posledních let pomohly těmto zdrojům energie s budováním silné pozice na energetickém trhu zejména vládní dotace. Teď si zelená energetika připisuje klesající náklady především díky úsporám z rozsahu. I nedotovaná větrná a solární energie začíná ve vzájemném souboji porážet uhlí a zemní plyn, a to hned v několika zemích.

Další ostrov, který pofrčí na Tesle. O který jde?

Zajímavý případem jsou Spojené státy. Ty sice nejsou velmocí v rámci obnovitelných zdrojů, ale v posledních deseti letech se tamní podíl vyrobené energie ze slunce a větru zvyšoval téměř raketovým tempem.

Další důležitou zprávou je, že ve Spojených státech klesá poptávka po elektrické energii. Důvodem je vyšší efektivita energie jak ve spotřební elektronice, tak v těžkém průmyslu. Jako následek tohoto trendu ztrácí nejvíce nákladné zdroje energie jako například uhlí.

Muskovo řešení energetické krize Austrálie? Velmi výnosné

Špatnou zprávou pro horníky je pak i výrazné zvýšení efektivity samotných těžebních nástrojů, což ještě významněji snižuje počet dostupných pracovních míst v sektoru. Stát Kalifornie už zaměstnává dokonce více lidí v solární energetice než v uhelné.

 

Newsletter