Petr Patočka: Češi si začínají mezi čaji vybírat

Lídrem tuzemského trhu s čajem jsou sypané černé čaje. Češi si již začínají vybírat, co pijí, sahají i po kvalitních sypaných čajích. Obecně ale milují pytlíkové čaje, a to i pro jejich cenovou dostupnost, řekl v rozhovoru pro server Roklen24 Petr Patočka, ředitel firmy Čajová květina, která je největším dodavatelem MatchaTea do střední a východní Evropy.

Máte zmapovaný trh čaje v Česku? Jaké čaje pijí Češi nejraději?

Obecně Češi milují pytlíkové čaje, a to i pro jejich cenovou dostupnost. Čaje pytlíkové však obsahují většinou minimum skutečného čaje, a když už, tak velmi často jde o čaj starý a uměle parfémovaný a tedy o čaj bez účinku. Přesto se i v této kategorii vyskytují kvalitní varianty, čemuž odpovídá cena. Hlavní přínos čaje je v tom, že podporuje myšlení, fantazii a kreativitu. Přináší zklidnění a bdělost mysli, čistí tělo a napomáhá k relaxaci.

Proč jste se rozhodli nabídnout Matcha Tea na českém trhu? Kde se tento čaj vyrábí?

Protože mě velice zaujaly vlastnosti Matcha, jeho historie. Tradice více než 800 let stará. Býval ukryt takzvaně pod pokličkou, zahalen tajemstvím, přitom má vynikající nutriční profil. S boomem čajoven po revoluci u nás byl součástí nabídky, vždy ale trochu stranou. Podařilo se nám jej z toho stínu vymanit a osvětou jej zviditelnit, ukázat jeho vlastnosti lidem. Čaj je obecně nápoj s tisíciletou historií, prokazatelně se pije zhruba dva tisíce let. Víme, že kolébkou pití, pěstování a výroby je Čína a že čaj je celosvětově hned po vodě druhým nejčastějším konzumovaným nápojem. Už to samo o sobě mu dává velkou důležitost. Výroba se postupně rozšířila do zemí jako je Japonsko, odtud i pochází kvalitní Matcha, dále Tchaj-wan, Korea, Vietnam, Indie, Srí Lanka, Nepál, Gruzie, Keňa, Tanzanie, Malajsie, Turecko, Pákistán a další. Do Evropy byl čaj dovezen poprvé jako cenné zboží počátkem 17. století Holanďany. Dnes se zkrátka pije po celém světě v mnoha podobách.

Jaká je pozice firmy Čajová květina na tuzemském trhu?

V současné době si držíme pozici předního evropského dovozce. Co nás ale trápí, je přibývající nárůst falešných náhražek, například z Číny. To je rovněž narůstající trend. Obecně si je ale nutné uvědomit, že Matcha není lídr mezi čaji, spíše je výjimečný. Lídrem jsou sypané černé čaje. Trendem rovněž je, že Češi si již začínají vybírat, co pijí. Už sahají i po kvalitních sypaných čajích jako je například Sencha. Matcha se dostává ze závětří.

Kdy se Matcha na trhu objevil a lze nějaké časové období označit jako boom?

Boom je od roku 2014, ale není to jen v rámci České republiky, ale celosvětově. Stačí se podívat na křivku v Google Trends, kde je to jasně patrné. Jde to hodně nahoru. Začali jsme v roce 2012 a šlo to nahoru v následujícím roce až doposud. Česko tedy kopíruje celosvětový trend. Není zahrnuto Japonsko, které samozřejmě suverénně vítězí. Podle lokality je Česko na třetí příčce, první je Singapur, pak Vietnam. Pokud tedy vyhledáváme v latince.

Co se týče minulosti, nebyl Matcha tak známý, používali jej buddhističtí mniši při obřadech, samurajové, byl určen pro šlechtu a tedy i cenově méně dostupný. Kolem roku 2002 byl velmi drahý. Kilogram stál například 50 až 60 tisíc korun. Důvodem byla i tradiční ruční výroba, což se změnilo díky průmyslové výrobě a zařazením mlecích strojů oproti tradičním žulovým mlecím kamenům. I dnes ale cena určuje kvalitní Matcha, kdy nelze, aby byla nižší než 2000 až 3000 korun za kilogram.

Čím se Matcha Tea od ostatních druhů čaje liší?

Po celém světě byla vypracována spousta studií zeleného čaje a v nedávné době i čaje Matcha. Došly k tomu, že čaj Matcha je skutečným čajovým unikátem. Hlavním důvodem je, že tento čaj se nelouhuje, ale přímo konzumujete celé čajové lístky. Proto se pouze jediný šálek vyrovná zhruba deseti šálkům běžného zeleného čaje. Jedná se o stoprocentní zelený čaj z Japonska – původ je důležitý i z hlediska kvality. Při výrobě nedochází k fermentaci, nepřidávají se barviva, přísady, ani konzervační látky. Obsahuje velké množství vlákniny, katechinů a aminokyselin, proteinů, kofeinu, vlákniny, vitamíny A – karoten, E a C. Dále minerály jako je železo, vápník, draslík a zinek. Matcha se neřadí mezi klasické rozpustné čaje.

Dvě porce čaje Matcha denně zajistí dostatečný přísun antioxidantů, které tělo potřebuje. Pomáhá uklidnit mysl, zvyšuje soustředění, zlepšuje paměť i náladu. To vše díky tomu, že je bohatý na ojedinělou aminokyselinu L-theanin. Je ideální i pro diabetiky, protože podporuje snížení hladiny cukru v krvi a podporuje schopnost těla spalovat tuky až čtyřikrát rychleji než za normálního stavu. Matcha má výrazné detoxikační účinky vyplývající právě z množství chlorofylu, který eliminuje těžké kovy a chemické sloučeniny v těle. Pomáhá snížit hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Samotný čaj neobsahuje žádný cukr. Také posiluje imunitní systém, snižuje krevní tlak a koncentraci „zlého“ LDL-cholesterolu v krvi.

Jak vypadá sklizeň tohoto čaje?

Obecně pouze elitní japonští farmáři znají know-how na výrobu čaje Matcha. Pro zajímavost výroba tohoto čaje je jednou z nejnáročnějších metod produkce čajů na světě. Čtyři týdny před sklizní se pole úplně zastíní. Speciální stínící technika zabrání až 90 procentům slunečního světla. Rostlina, která je v té chvíli téměř v úplné tmě, kompenzuje nedostatek světla intenzivní produkcí chlorofylu. To činí listy bohatší na aminokyseliny a typická je pro ně smaragdově zelená barva. Kvalitní Matcha poznáte nejen podle sytě zelené barvy, ale také podle nasládlé a jemné chuti. Sběr čaje probíhá na začátku května. I v této době jsou listy, které se na Matcha používají trhány výhradně ručně. Ihned po sběru jsou listy přenesené do továrny – Aracha.

Co se s čajem děje poté, než se dostane ke konečným zákazníkům?

V továrně začíná dlouhá cesta přeměny surových listů na absolutně jemný prášek. Nejdříve listy projdou parou. Horká pára zabrání fermentaci, udrží listy čerstvé a zajistí, aby veškeré živiny v čaji zůstaly. Poté se listy usuší. Když listy projdou touto fází, tak se jejich hmotnost sníží téměř na pětinu. V této fázi se tento čaj nazývá „Aracha“, což se dá volně přeložit jako surový čaj. Další fází je selekce čaje Aracha. Listy přicházejí v různé kvalitě a právě proto je potřebná kategorizace. Odborníci posuzují barvu, kvalitu a chuť čaje. Finální čaj je směsí různých odrůd a ústí do konzistentní kvality po celý rok. Na závěr probíhá proces odstranění stopek, větviček a dalších nechtěných částí tak, aby výsledným produktem byla ta nejjemnější a nejčistší dužina z čajové rostliny. Ta je následně rozkrájená na stejné kusy a vzniká čaj „Tencha“.

Posledním krokem ve výrobě čaje Matcha je mletí, které probíhá v naprosto hygienických prostorách továrny za pomoci žulových mlýnů. Ty čaj Tencha rozemelou na naprosto jemný prášek a tím vzniká Matcha. Velikost jednoho zrníčka je 5-10 mikronů, přičemž jeden mikron je miliontina metru. Je to tak jemné, že se prášek doslova rozpouští v ústech. Jeden žulový mlýn semele pouze 30 až 40 gramů čaje za hodinu a i v 21. století pouze tato technika zaručí, že si čaj po čas výroby zachová svou ojedinělou chuť, barvu a aroma. Míchání rozdílných tříd čajových listů je jedním z nejdůležitějších procesů pro zajištění prvotřídní kvality čajů. Výroba čajové směsi je nevyhnutelná pro dosažení rozdílných kvalit čaje Matcha.

Jak si čaj můžeme doma připravit?

Možná je teplá i studená varianta. Moderní pomocí šejkru či tradičně. Matcha Tea ale nestačí jen nasypat do konvice a zalít horkou vodou, jak jsou Češi zvyklí. Pro jeho správnou přípravu je potřeba mít na paměti právě jeho práškovou formu. Pokud ho jen zalijeme vodou, hrozí vytvoření čajových hrudek, které se rozpustí až na jazyku a chutnají velice hořce. Taková zkušenost může odradit. Původní příprava tohoto čaje se proto neobešla bez tradiční metličky a dlouhého šlehání čaje, dokud nevznikla dokonale rozmíchaná směs.

Jak vypadá tradiční příprava?

Japonský rituál je formálnější. Jsou při něm používány speciální nádoby a náčiní, má velmi pevný řád a je dodnes úzce spjat se zenovou filozofií. Právě nejznámějším čajem pro japonskou čajovou ceremonii je Matcha. Na přípravu je vhodný například BIO MatchaTea Delicacy nebo Ceremony voda o teplotě 65 až 70 stupňů Celsia, čajová miska, metlička, bambusová lžička. Do čajové misky dáme zhruba tři vrchovaté bambusové lžičky čaje, přidáme kapku vody. Bambusovou metličkou si vytvoříme kašičku. Po chvilce dolejeme zbytek připravené vody a šleháme ve tvaru písmene M, než se čaj plně napění. Tradiční postupy jsou USUCHA (slabý), kdy do čajové misky si připravte zhruba 2 g čaje Matcha a nalijte 70 ml vody o teplotě do 70 stupňů Celsia. Poté rozšlehejte bambusovou metličkou do husté pěny. Také KOICHA (silný), v tomto případě si do čajové misky připravte zhruba 4 g čaje Matcha a nalijte 40 ml vody rovněž o teplotě do 70 stupňů Celsia a další postup je stejný.

Můžete přiblížit moderní přípravu?

Protřepat, nemíchat. Pomocí šejkru či v uzavíratelné láhvi, který známe z fitness je příprava MatchaTea za studena i tepla jednodušší a rychlá. Na přípravu potřebujeme zhruba 3 dl vody. Porci čaje, ideálně dva gramy. Pokud máte raději sladší nápoje, můžete přidat trochu dobrého sirupu, pár kapek limetky, med nebo je velmi dobrý „vyšejkrovaný“ s mlékem.

Co se týče teplé varianty, je možné ji připravit ve třech krocích. Do šejkru nasypeme porci MatchaTea, pak přilijete 1 dl studené vody a 2 dl horké vody (o teplotě do 70 stupňů Celsia) a poté už postačí jen pořádně protřepat. Ale pozor. Před otevřením je důležité nejdříve upustit páru horním víčkem. Lijte teplou vodu vždy do studené v poměru 2:1, neboli, dva díly horké vody a jeden díl studené vody. Nikdy do šejkru nelijte vařící vodu. Poté můžete protřepat, ale víčko opatrně otevírat a odpustit vzniklou páru.

V období chřipek je vhodné přidat do šejkru ještě nastrouhaný zázvor, který je osvědčeným bojovníkem proti nachlazení. Stejným způsobem si doma připravíte i pestré spektrum studených drinků, ať už nealko, či alkoholických, fantazii se meze nekladou. Matcha se díky své formě nehodí jen na přípravu nápojů, ale můžeme jej použít do širokého spektra pochutin, dezertů, zmrzlin, koláčů, sušenek či i do kosmetiky.

Od kdy je Matcha Tea k dostání v Česku a pronikl do českých čajoven?

Jak jsem již uvedl, byl a je součástí čajoven, s revolucí došlo k většímu rozšíření a po roce 2012 až 2013 došlo k masivnímu nárůstu. Ale ovšem, jako tradiční čaj je nedílnou součástí čajových rituálů. Většinu Matcha Tea produktů je možné přímo zakoupit v našem internetovém obchodě. Další možností je využít síť doporučovaných prodejen, gastro provozů a wellness & fitness center po celém Česku.

Kde se pohybuje cena kvalitního čaje?

Čaj byl vždy a je tomu dodnes luxusním zbožím a cena kvalitního čaje, který už stojí za pozornost, začíná na zhruba 2000 – 3000 korun za kilo a končí tisícovými částkami za 20 gramů.

Newsletter