Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Uber jako Ponziho schéma? Do deseti let může zkrachovat

Úspěšný americký startup Uber je v současnosti jednou z nejvýznamnějších firem na světě založených na sdílené ekonomice. Australský majitel investičního fondu Hamish Douglass ale celou firemní strategii na nedávné konferenci v Sydney odsoudil a dokonce předpověděl krach firmy do deseti let. Jeho postřehy přinesl server The Sydney Morning Herald.

Spoluzakladatel investičního fondu Magellan Financial Group, který operuje s prostředky v hodnotě 37 miliard amerických dolarů a inspiruje se investičním principem Warrena Buffetta, vidí jako největší hrozbu pro sdílené řízení vzestup autonomních aut.

„Uber konstantně přichází o peníze a jejich strategie zvyšování kapitálu je Ponziho schéma. Vše, co dělají, je to, že zvyšují hodnotu firmy. Jejich služba má podle mě šanci přežít příštích deset let zhruba tak jedno procento,“ uvedl Douglass. „Objevuje se stále nová konkurence, protože náklady na založení firmy v tomto odvětví jsou velmi nízké. Pokud se zamyslíme nad technologií autonomního řízení, tak v tom nemají výhodu nad nikým. Snažili se ji ukrást Googlu a skončili u soudu,“ dodal.

Apple vstupuje do boje. Bude testovat autonomní vozy

Firma na sdílené jízdy byla založena v roce 2009 v San Franciscu. V současností nabízí svoji službu v 58 zemích světa a její hodnota se vyšplhala nad 60 miliard dolarů.

„Když se podívám na tuto firmu, vidím jednu z nejhorších investic v historii. Pravděpodobnost, že toto odvětví v příštích deseti letech zkrachuje, je 99 procent,“ ´řekl ostře australský podnikatel.

Uber: Varovný příběh pro zápas bank s FinTech revolucí

Prohlášení na adresu firmy vyšlo na svět ve stejný den, kdy se Uber omluvil za nedoplatky řidičům v New Yorku v hodnotě několika desítek milionů dolarů. Zdůvodněním dalšího ze série „omylů“ bylo špatné vypočítávání mzdy tamních řidičů.

Problémy vedení i sexuální obtěžování

Investoři firmy jsou v posledních měsících z počínání vedení nervozní. Uber prochází obdobím problémů s regulačními úřady, sexuálním harašením zaměstnanců a také špatným chováním vedení k zaměstnancům. Podle některých amerických brokerů spadla privátní hodnota akcie společnosti už o 15 procent.

„Řekl bych, že Uber měl v úvodu strategii, ale ta nezafungovala. Tou pravděpodobně bylo vévodit odvětví od samého počátku a také vložit do byznysu tolik kapitálu, aby byla odstraněna většina konkurence,“ uvedl známý a úspěšný venture kapitalista Fred Wilson pro Bloomberg.

Brno Uber zakazuje, Dubaj se s ním spojila. Jakou cestou se vydá Praha?

Problémy firmy Travise Kalanicka s legislativou se objevily i v České republice. Provoz služby zakázalo v dubnu město Brno. Nutí tím Uber k „nápravě“ svých zákonných nedostatků. Tento krok sklidil u značné části české veřejnosti velkou kritiku, jelikož tím Brno narušilo jednu z klíčových služeb vyvíjejícího „chytrého města“.

Newsletter