Hypoteční hlad neutichá. Sazby i objemy dále rostou

AKTUALIZOVÁNO – Průměrná úroková sazba hypoték podle Fincetrum Hypoindexu minulý měsíc stoupla z květnových 2,03 % na 2,04 %. I přesto byl v červnu o hypotéky ještě větší zájem než v květnu. Celkový objem úvěrů na bydlení tak za půl roku přesáhl hranici 118 miliard korun.

Celkově si pro hypotéku přišlo v červnu 10 822 klientů, tedy o 488 více než měsíc předtím. Co se týče objemů, dosáhly 22,206 miliardy korun, což je v meziměsíčním srovnání o více než miliardu vyšší číslo.

„Za červen vzrostl jak objem upsaných hypoték, tak i jejich průměrná cena. Jedním z důvodů, který vedl k tomuto zdánlivě neekonomickému vztahu, může být očekávání trhu,“ okomentoval dnešní výsledek ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Vzhledem k politice ČNB je pravděpodobné, že v nejbližších měsících bude pořízení hypotéky komplikovanější a dražší. To motivuje lidi k urychlení svého rozhodnutí. Druhý důvodem, proč jde o zdánlivě neekonomický vztah, je fakt, že ze statistiky průměrné ceny a objemu hypoték není úplně jasné, za jakých podmínek byly jednotlivé objemy pořízené. Nelze tak plně vysvětlit chování celého trhu,“ dodal.

Červnový výsledek však zdaleka není rekordní. Ještě vyšších čísel bylo dosaženo loni v červnu (12 324 smluv, objem 23,776 mld. Kč) a především v listopadu (14 386 smluv, objem 29,683 mld. Kč).

Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy dnešní čísla potvrzují, že růst úrokových sazeb je zatím pomalejší, než se v prvním měsících letošního roku čekalo. Klíčovým důvodem je skutečnost, že zdroje na mezibankovním trhu u nás i v zahraničí sice zdražují, avšak pomaleji, než se předpokládalo.

„Pomalejší než očekávané zdražování zdrojů na mezibankovním trhu se v ČR týká zejména úvěrů, jejichž objem nepřesahuje 80 procent hodnoty zastavené nemovitosti,“ řekl Kovanda. „Nad tímto limitem se od dubna uplatňuje doporučení České národní banky, která se tak snaží přehřívající se nemovitostní trh zchladit. Za tímto účelem přistupuje i k dalším opatřením, například ke zvyšování sazby proticyklické kapitálové rezervy. Dopad těchto opatření, stejně jako dopad nového zákona o spotřebitelském úvěru, na celkovou poptávku po hypotékách zatím z podstatné míry tlumí právě slabší než očekávané zdražování zdrojů na mezibankovním trhu,“ dodal ekonom.

Co se týče podílu hypotečních úvěrů v selhání, ten v ČR podle Kovandy klesá pravidelně, každý měsíc už od prosince 2014. „Koncem dubna, kdy poklesl na 1,4 procenta, se tak ocitl na předkrizové úrovni z léta 2008. ČNB však zřejmě svá doporučení pro hypoteční trh dále zpřísní. Ve spojení se zahájením zvyšování svých klíčových úrokových sazeb a ve spojení s postupným útlumem extrémně uvolněné měnové politiky Evropské centrální banky lze očekávat – spíše však až od čtvrtého kvartálu letošního roku – citelnější nárůst úrokových sazeb hypoték v ČR,“ míní Kovanda.   

„Červen byl v režii postupného sbližování sazeb jednotlivých bank. Variační rozpětí sazeb, tj. nejvyšší rozdíl mezi reportovanými průměrnými sazbami bank přispívajících do Fincentrum Hypoindexu, bylo v červnu nejnižší za posledních 10 let. Hlavní nabízené sazby jednotlivých bank se tak velmi vzácně vzájemně sblížily a rozdíly napříč trhem lze nalézt zejména ve specializaci na konkrétní délku fixace,“ uvedl Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

„Prozatím si tak banky “oťukaly” zvýšení sazeb jen velmi opatrně, vědomy si potenciálních důsledků výraznějšího zdražení pro tržní podíl,“dodává Josef Rajdl.

Hlad po hypotékách neutichá

I přesto, že se hypoteční sazby od ledna do června posunuly z 1,82 % na 2,04 %, klienty to neodradilo. Rok 2017 tak v pololetním součtu jasně vede nad předchozími léty. Loni bylo sjednáno za tu samou dobu celkem 55 266 hypoték o objemu 106,7 miliardy korun. Letos ta samá čísla dosahují 58 177 smluv a již zmiňovaného objemu 118,553 miliardy korun.

Některé banky zlevňují

Zajímavostí je, že některé banky se vrhly na dráhu zlevňování hypoték. Příkladem může být Česká spořitelna, která před více než měsícem snížila sazby u pěti, osmi a desetiletých fixací o 0,2 procentního bodu.  Původně měla tato akce skončit 9. července, banka ji však prodloužila až do konce měsíce.

Souhrnné údaje za červen

 

Newsletter