Mamahotel napříč Evropou. Kdo zůstává u rodičů nejdéle?

Zůstat u rodičů, nebo si najít vlastní bydlení? Otázka, kterou si pokládá čím dál tím méně lidí. Proč? Možná proto, že tzv. „mamahotel“ je v rámci skomírající evropské ekonomiky levnější, možná je v tom jen lenost. Jak jsou na tom jednotlivé národy? Kdo zůstává u rodičů nejdéle, kdo naopak „vyletí“ z hnízda jako první? A jak jsou na tom Češi?

Eurostat se zaměřil na skupinu mladých lidí ve věku od 18 do 34 let, aby zjistil, jak velký podíl tvoří ti, kteří zůstávají u rodičů. Výsledky? V roce 2015 byl rekordní „mamahotel“ pozorován u chorvatských mladíků, konkrétně u 78 % z nich. V případě žen je na první místě s více jak 60 % Slovensko. Naopak nejkratší dobu zůstávají u rodičů mladíci z Dánska (něco málo přes 20 %), v případě opačného pohlaví to jsou Finky (necelých 15 %).

Co se týče České republiky, držíme se přesně v polovině celé skupiny vybraných zemí. I v českých luzích a hájích se potvrzuje trend toho, že u rodičů zůstávají mnohem déle mladí muži. V roce 2015 činil jejich podíl téměř 60 %. U žen je toto číslo nižší, a to něco málo přes 45 % (viz graf níže).

V rámci skupiny lidí od 18 do 34 let (bez rozdělení na muže a ženy), kteří v roce 2015 pracovali na plný úvazek, žilo u rodičů celkem 45,2 % Čechů oproti 44 % z roku 2014. Ti, co měli „pouze“ part time, dosáhli 1,2 % oproti předchozím 1,3 %. Část, která byla vloni nezaměstnaná, pak dosáhla podílu 9,7 %.

A jak jste na tom Vy?

Newsletter