Pracuje s Elonem Muskem. A má největší českou realitku v Silicon Valley

Když počítáme výkonnost bytu, vůbec nekalkulujeme se zhodnocením ceny nemovitosti. To dáváme jako sladký bonus na konec. A náš startup Kancelář bez hranic má i další vychytávky. V exkluzivním rozhovoru to pro Roklen24 říká zakladatel startupu Kancelář bez hranic David Pavlík, který pracuje v kalifornské firmě SpaceX, jejíž cílem jsou lety do vesmíru a kolonizace Marsu.

Jak vznikal Váš startup Kancelář bez hranic?

Kolem roku 2006 jsem si koupil byt v Praze a hned na to odjel pracovat do USA. Ze začátku se o byt starali rodiče a kamarádi, ale viděl jsem, že je to dlouhodobě neúnosné. Oslovil jsem tedy svého kamaráda Miroslava Čočka, v té době majitele zaběhlé realitní společnosti, zda by se mi o byt nechtěl postarat. 

Zvládl to tak bravurně, že jsem si přes něj koupil další dva byty. V té době se začali ptát kamarádi, jak to tak na dálku zvládám. To byl ten hlavní moment. Napadlo nás, že bychom všechny tyto služby mohli zabalit do produktu a začít nabízet.  Zprvu jsme oslovili naše kamarády a známé zejména v Silicon Valley a London City, ale dnes máme klienty převážně z České republiky. Nicméně služba jednoduché koupě a správy nemovitosti z jakéhokoli místa na světě je stále něco, co nás odlišuje od ostatních realitek. Pro klienty z USA dokážeme koupit nemovitost na dva ověřené podpisy – náš notář přijede přímo za Vámi. A díky tomu jsme největší česká realitka v Silicon Valley.

David Pavlík: V Silicon Valley „Brilliant Jerks“ netolerují

A další vývoj?

Časem, když jsme měli více klientů, nám začaly docházet nemovitosti. Docela těžko se nám spolupracovalo s makléři, protože jsou motivovaní tím, aby měli co největší provizi. My jsme motivováni tím, aby náš klient měl co největší portfolio a vydělával. 
Když si u nás kupuje nemovitost, tak je naším primárním cílem, aby to byla dobrá investice. Napsali jsme si proto algoritmus, který prohledává realitní weby a u každé nemovitosti vyhodnocuje, jaká je tam tzv. pětiletá výnosnost. Tento indikátor jsme si sami navrhli a je základním ukazatelem, jestli o nemovitost budeme mít zájem. 

Foto: Se zakladetelem Netflixu Reedem Hastingsem (uprostřed)

Proč jste zvolil pětiletou hranici?

Když po pěti letech prodáváte nemovitost, nemusíte platit daň. Náš algoritmus dokáže zanalyzovat, za kolik bychom danou nemovitost v dané oblasti pronajali. Čísla dáme dohromady a seřadíme si všechny nemovitosti, které jsou na trhu. Je to pro nás prvotní signál. Podle toho ale ještě rozhodně nenakupujeme. Už ale máme množinu nemovitostí na zpracování výrazně zredukovanou a dokážeme vybrat, která nemovitost je i z našeho pohledu zajímavá.

U těch nejzajímavějších si zjistíme více informací. Detailní data proženeme naší kalkulačkou, která nám už přesně řekne, jaký můžeme čekat nájem, poplatky atd. A jestli to stále vychází dobře a klient má opravdu zájem, tak se tam jedeme podívat, zařídíme vše potřebné. Nemovitost koupíme a pronajmeme. Řešíme úplně celý proces, který má několik úrovní kontroly pro naše klienty.

V jaké fázi vývoje je nyní Kancelář bez hranic?

Postupně rosteme. Máme aktuálně čtyřčlenný tým a hledáme další kolegy. Jsme dva zakladatelé, stále máme svoji práci, zatím nás to zcela neživí, ale dalo by se říct, že naší Kanceláří žijeme každý den. Nyní, když jsem v Česku, tak jsem to využil, abych navštívil klienty. Také se zajímáme o startupy, které se zabývají realitním trhem. Do budoucna bych s některými rád navázal spolupráci.

Jak se podle vás realitní trh změnil v poslední dekádě?

Nemovitosti výrazně podražily, došlo k velké výměně majitelů a změnil se poměr vlastního a nájemního bydlení. Ale troufám si říct, že jsme stále na začátku. V poslední době se také výrazně změnily podmínky financování. Výnosnost, kterou sledujeme, za poslední dva roky klesla kvůli zásahům České národní banky. Změnila se daň z nabytí nemovitosti, kterou nyní platí kupující.

To všechno snižuje výnosnost vlastních peněz a páka, která tam bývala, už není taková jako dřív. Ale stále je to výhodné, typicky děláme akvizici nemovitostí, pokud to pro klienta znamená 15 procent a více ročně před zdaněním.

Jak myslíte, že trh bude vypadat v následujících letech? Zařídí si lidé vše z pohodlí domova a až pak se do bytu pojedou podívat?

Zajímavý dotaz. Drtivá většina našich klientů byt, který si koupila, nikdy neviděla. Jen na katastru vidí, že je napsán na ně a v naší aplikaci mohou vše sledovat. Myslím si, že tento trend bude pokračovat. Když si chci koupit byt pro sebe, tak si ho samozřejmě projdu, ale když jde o investici, tak mě zajímá, jestli s ním nebudou problémy a jestli bude dobře „pronajímatelný“. A takhle to jako komoditu našim klientům prezentujeme.

Jak pracujete s cenovými mapami?

Cenovou mapu si v našem software děláme sami. V jakýkoliv moment víme, jak se trh aktuálně pohybuje. Nás nezajímá mapa jako taková, protože když je dobrá výnosnost, tak není problém, že byt stojí deset milionů. Pokud Vám bude vydělávat 30 procent ročně, tak to prostě koupíte.

Ukázka ze softwaru Kancelář bez hranic

Plánujete s mapami expandovat? Na českém trhu to řadě lidí chybí…

Diskutovali jsme to. Neděláme klasickou cenovou mapu, ale takzvaně výkonnostní. Máte to k dispozici, když se přihlásíte na náš web. Tam si můžete proklikat každé město v Česku, jak se to tam pohybuje, jak jsou na tom různě velké byty. Někteří zákazníci se diví, proč to dáváme zdarma a neprodáváme. Takže přemýšlíme, že mapu nějak zpoplatníme. 

Stejně tak ke každému bytu, který si koupíte, máte admina – tam jsou veškeré potřebné informace. Říkali jsme si, že toto rozhraní můžeme nabídnout komukoliv, kdo má byt a chce mít všechny informace na jednom místě. Také vyvíjíme mobilní aplikaci, kde si lidé budou moci tohle všechno řešit v terénu.

Jaká specifika má podle Vás český trh?

Oproti jakékoliv západní zemi je podhodnocený. Ve srovnání třeba s USA jsou české nemovitosti za „funny money“, kromě Prahy a Brna. Nicméně na českém trhu jsou stále nevyzobnuté drahokamy. Když si například koupím byt někde u Zlína za 700 tisíc korun a pronajmu ho za 8000 korun. Zatímco v Praze koupím byt za tři miliony a pronajmu ho třeba za deset tisíc, tak to je prostě neskutečné. V Česku je obrovský nepoměr, velká města se vyšvihla v ceně nemovitostí, ale ten zbytek se například jen zdvojnásobil, nicméně nájmy tam jsou podobné.

Moje osobní hypotéza je, že pokud koupím byt a pronajmu za nájem, který se blíží minimální mzdě, tak je to trefa do černého. Vždycky to bude fungovat. Když počítáme výkonnost bytu, tak vůbec nekalkulujeme se zhodnocením ceny nemovitosti, to dáváme jako sladký bonus na konec. 

David Pavlík pracuje ve SpaceX Elona Muska na vyhodnocování různých testů a letů raket. Firma se totiž soustředí na lety do vesmíru a kolonizaci Marsu. Dříve také působil v Amazon a Netflixu. S Miroslavem Čočkem založil vlastní startup Kancelář bez hranic.
Miroslav Čoček vystudoval Právnickou Fakultu Univerzity Karlovy v Praze a následně několik let budoval svou právní praxi a rozjel úspěšnou realitní společnost Profireality. S Davidem Pavlíkem mění trh osobních investic do nemovitostí a současně pracuje jako Compliance and Legal Counsel ve společnosti Greiner Group Services.

 

Newsletter