Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Tajemství Uberu. Na kolik vyjde mlčení hackerů…

Nový ředitel firmy Uber musí hasit nový mediální požár. Na veřejnost pronikla informace, že loni byla hacknuta databáze firmy. Byly odcizeny údaje 57 milionů lidí, informace o útoku se ale podařilo skrýt. Jak reagovala megafirma ze San Francisca na závažný bezpečnostní kolaps?

Uber tuto událost doslova zametl pod koberec a držel ji mimo mediální prostor velmi dlouho. Jak se mu to podařilo? Dle CNBC po hacknutí citlivých údajů za mlčení hackerů zaplatil 100 tisíc dolarů. Hackeři měli v té době k osobním informacím přístup. Po obdržení výkupného smazali data, které předtím stáhli a udrželi mlčení.

Uber tuto informaci zveřejnil prostřednictvím příspěvku současného CEO Khosrowshahiho na svých oficiálních stránkách. Po více než roce firma tuto překvapivou informaci odhalila. Ve zprávě stojí, že byly také odcizeny údaje 600 tisíc amerických řidičů, kteří pro službu Uber pracují. Hackeři měli přístup k jménům, telefonním číslům a také emailovým adresám. Podle zveřejněných informací nedošlo k úniku bankovních čísel ani karet. Řidiči, kteří byli tímto hackerským útokem poškozeni, dostanou „ochranu proti krádeži identity“.

Vedení Uberu chce na burzu. Nastal ten pravý čas?

„Nic z toho se nemělo stát. Nebudu se snažit vymýšlet žádné výmluvy. Bohužel minulost změnit nemohu, můžu ale říct, že každý zaměstnanec Uberu se bude snažit, aby se taková situace už neopakovala,“ uvedl Dara Khosrowshahi. Ten v té době ještě nebyl v křesle firmy, ale problém musí v současné rekonstrukci mediálního obrazu Uberu řešit. V reakci na prolomení ochrany osobních údajů propustila firma šéfa ochrany Joea Sullivana. Ten hrál klíčovou roli v zakrytí celého incidentu a za to ho firma potrestala.

Podle Chrise Hoofnagla z Berkley Center pro práva technologii se jednalo o „amatérskou hodinku“ v historii Uberu. Zakrývání tohoto incidentu podle něj nedává z interní komunikace smysl. To, že byla data před krádeží nezakódovaná, je podle experta na kyberochranu Paula Lipamna „neodpustitelné“. Oba zmínění to uvedli pro britský list The Guardian.

Kolik jednorožců běhá po světě? Mezi nimi je i jeden český

„V době incidentu jsme podnikli kroky k tomu, abychom data zabezpečili a zabránili dalšímu nechtěnému vstupu. Identifikovali jsme hackery a ověřili, že k datům nemají přístup. Zavedli jsme i nová bezpečnostní opatření,“ stojí ve zprávě Uberu. V té však nebyl další komentář k tomu, že zaplatili hackerům 100 tisíc dolarů.

„Můžete se ptát, proč o tom mluvíme až teď, o rok později. Já jsem si položil stejnou otázku. Proto jsem požádal o otevření nového vyšetřování, jak se celá situace doopravdy vyřešila,“ uvedl šéf Uberu. Hlavní newyorský prokurátor Eric Schneiderman také zahájil hlubší vyšetřování celého incidentu. Je tedy jisté, že o hackerském útoku neslyší mediální svět naposledy.

Newsletter